1000 plus: zmiany 500 plus

Po tym jak jeden z polityków PiS-u powiedział, że planowane są zmiany w programie 500 plus, w mediach wybuchła burza spekulacji o tym jak mógłby wyglądać nowy rządowy program pomocy dla rodziców. Informację o planowanym programie 1000 plus potwierdził też wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, Janusz Szewczak, który zasugerował, że rząd rozważa zmiany 500 plus, choć wyraźnie wskazał, że rządowy program może zostać zmodyfikowany w przyszłości, bez określania czy mowa tutaj o  najbliższych miesiącach.

Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus. Trzeba wspierać polskie rodziny. Myślę, że 1000 plus to byłby dobry pomysł  – powiedział podobno poseł PiS Janusz Szewczak, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, gazecie Super Express.

Co oznaczałoby to dla przeciętnego Kowalskiego? 1000 zł na dziecko zamiast 500 zł, które obecnie przysługuje w ramach programu "Rodzina 500 plus". Trzeba przyznać, że jest to duża zmiana.

1000 plus: komentarz Minister

Wobec rosnącej fali spekulacji, do informacji o programie 1000 plus odniosła się Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pani Minister rozwiała wątpliwości i ustosunkowała się do kwestii 1000 zł na dziecko, bo na tym polegać miałby nowy rządowy program 1000 plus. Co powiedziała minister? Czy partia rządząca planuje zmianę 500 plus? Niestety wygląda na to, że nie mamy co liczyć na wyższe świadczenie i zmianę 500 plus.

Nie trwają żadne prace dotyczące zmian wysokości świadczenia przyznawanego w ramach programu Rodzina 500 plus - podkreśliła dziś szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, odnosząc się do informacji medialnych o planach podwyższenia świadczenia.

500 plus: zmiany

Choć informacja o tym, że zmiany 500 plus nie są planowane może nie podobać się tym, którzy liczyli na 1000 zł na dziecko, to trzeba przyznać, że jest to decyzja rozsądna. 1000 plus byłoby ogromnym obciążeniem dla budżetu państwa. Dobra informacja jest jednak taka, że wraz ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, możemy prawdopodobnie liczyć na nowe programy rządowe, które choć nie dadzą może 1000 zł na dziecko, na pewno będą wsparciem dla rodzin. Wynika to z faktu, że Rodzina 500 plus cieszy się dużą popularnością i pokazała rządowi, że takie mechanizmy wsparcia dla rodzin stanowią duże ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu wielu rodziców. Przypomnijmy, że do końca czerwca wsparciem rządowego programu Rodzina 500 plus objęto ponad 3,74 mln dzieci do 18 lat.