W tym roku mija 100 lat odkąd Antoni „Antoine” Cierplikowski, Polak pochodzący z Sieradza, obciął i wylansował modę na krótkie włosy u kobiet. Przypadek dał początek prawdziwej fryzjerskiej rewolucji, zarówno w Europie jak i na świecie, a stworzona 100 lat temu moda trwa do dziś!

Był rok 1909. Dwaj cieszący się sławą dramaturdzy - Robert de Flers i Armand de Caillavet - postanowili powierzyć słynnej francuskiej aktorce Ewie Lavalliere, rolę w swojej sztuce. Dla 40-letniej artystki, której sława przygasała, była to jedyna szansa by zaistnieć na nowo. Miała jednak zagrać osiemnastolatkę…

Ratunkiem w tej sytuacji okazał się Antoni „Antoine” Cierplikowski, fryzjer polskiego pochodzenia, cieszący się w tym czasie uznaniem paryżanek. Zrozpaczonej artystce, mistrz zaproponował rewolucyjne rozwiązanie - obciął jej długie włosy i uczesał krótką, chłopięcą fryzurę. Z tą chwilą zrodził się nowy styl „garconne” (chłopczyca), który na zawsze podbił cały świat i do dnia dzisiejszego gości na damskich głowach.

100. urodziny krótkiej kobiecej fryzury świętować będzie w lipcu miasto rodzinne Antoniego Cierplikowskiego – Sieradz. W dniach 17-19 lipca br. odbędzie się tam Sieradz Open Hair Festival - pierwsza w Polsce impreza w kategorii zabawy miejskiej na wolnym powietrzu, polegająca na kreatywnym tworzeniu i prezentowaniu fryzur. Patronem tego wydarzenia i jego fundamentem jest postać Antoniego Cierplikowskiego.