Kiedy Dan Barber otworzył swoją restaurację Blue Hill w Stone Barns w Nowym Jorku, ludzi walczyli w kolejce o stolik. W zasadzie wciąż trzeba czekać kilka miesięcy na możliwość zjedzenia w restauracji Barbera. Skąd ta popularność? Właściciel i szef kuchni serwuje w Blue Hill głównie dania wegetariańskie na bazie warzyw z własnej farmy. To wystarczyło, aby jego miejsce zdobyło tytuł najlepszej restauracji w Stanach w 2016 roku.

Teraz przyszedł czas na nowy kulinarny projekt, już na Starym Kontynencie. Dan Barber otwiera w Londynie miejsce, w którym gotować będą najwięksi i najbardziej znani szefowie kuchni z gwiazdką Michelin. Będzie nosiło nazwę wastED London, a dania w tej restauracji typu pop up (tymczasowej) kucharze gotować będą z resztek jedzenia. W myśl eko trendu, który w 2017 roku będzie jednym z wiodących na świecie oraz globalnych zmian klimatu, marnowanie jedzenia jest nie do pomyślenia. Barber poprosił o współpracę przy wastED London znanego z programu "Piekielna kuchnia" Gordona Ramseya, Toma Kerrgidge (właściciela The Hand & Flowers, jedynego na świecie pubu z dwoma gwiazdkami Michelin) i Clare Smytha (pracował z Ramseyem), ale pełnej listy jeszcze nie ujawnił. 

fot. Wastedlondon.com

Podobna restauracja pop up, także bazująca na wykorzystywaniu resztek powstała już dwa lata temu jeszcze w Nowym Jorku, które jest miastem Dana Barbera. Dania, które będą serwowane w Londynie maja zaczynać się od 18 dolarów i mogą zawierać naprawdę dziwne składniki. Obecnie jednak Barber tworzy menu, we współpracy z lokalnymi rolnikami. Za inspirację i bazę karty mają służyć ziemniaki i kapusta.

fot. Wastedlondon.com/ Burger serwowany w restauracji WastED London

wastED London ma ruszyć 24. lutego, a działalność zakończy 2. kwietnia. Zjemy tam lunche i obiady. W Nowym Jorku podobno hitem były rybie głowy i lekko czerstwy chleb oraz obite warzywa i owoce. Jesteście ciekawe tego gastro projektu? My zdecydowanie tak, jedzenie jest w końcu sztuką!

ZOBACZ TEŻ:

KULINARNE TRENDY 2017 - SPRAWDŹ, CO BĘDZIEMY JEŚĆ!

9 NAJLEPSZYCH JEDZENIOWYCH KONT NA INSTAGRAMIE