Wiosenne wróżby: lecące bociany

Lecące bociany to niezaprzeczalnie znak, że nastała wiosna. Są one jednym z najbardziej charakterystycznych symboli wiosny. Ten kojarzony z Polską ptak wraca do nas z odległej Afryki i jak wieść niesie przywołuje do nas tę radosną porę roku. Zobaczenie bociana w locie wróży dobry, ale i bardzo pracowity rok. Za to nie warto wypatrywać bociana w gnieździe, ujrzenie go tam po raz pierwszy przyniesie rok nudny, leniwy i biedny. Pecha przynieść może także widok tego ptaka w momencie, kiedy czyści sobie pióra. Za to klekotanie bociana usłyszane w domu ściąga na ten dom kłótnie, krążący bocian nad domem to zwiastun nowego dziecka w rodzinie.

Wiosenne wróżby: kukułka

Również kukułka wiosną swoim charakterystycznym kukaniem wróżyła, jaki będzie cały rok. Kiedy usłyszymy jej kukanie, należy szybko wyciągnąć portfel i przeliczyć znajdujące się w nim pieniądze, wróży to pomnożenie ich w najbliższym czasie. Gorzej jednak jeśli nasz portfel jest pusty – wróży to jeszcze większe ubóstwo. Spokojnie, środki na karcie kredytowej też się liczą!

Wiosenne porządki

Źle wróży na wiosnę także bałagan w domu. O tej porze roku postaraj się zapanować nad ewentualnym chaosem. Należy pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Ich nadmierne gromadzenie przynosi pecha i zakłóca przepływ energii w naszym otoczeniu. Uporządkowana przestrzeń wokół nas pozytywnie wpłynie na samopoczucie.

Wiosenne wróżby: co wierzyli nasi przodkowie?

Wiosenne wróżby, mające swoje korzenie w ludowych wierzeniach, są oczywiście mocno związane z przyrodą. Nic więc dziwnego, że to właśnie w niej upatrywać powinniśmy ukrytych znaczeń. Jakie są najpopularniejsze wróżby i przesądy wywodzące się z najstarszych tradycji? 

  • Jeżeli podczas pierwszej wiosennej burzy grzmot rozlegnie się od strony wody, na przykład w pobliżu najbliższej rzeki lub jeziora, to lato będzie ulewne. Jeśli rozlegnie się na południu, spodziewać możemy się suszy. 
  • Jaja szybko pojawiające się w gniazdach to dobry znak, zapowiadający obfitość. 
  • Jeśli podczas wiosennego spaceru wpadniesz w mrowisko, oznacza to, że w bieżącym roku będziesz obracać się w podejrzanym środowisku.
  • Kiedy widzisz rolnika pracującego w polu, policz znajdujące się w pobliżu ptaki. Jeśli ich liczna będzie parzysta, oznacza to obfite zbiory.