Przesądy sylwestrowe, czyli jaki sylwester taki cały rok

Jedno z najbardziej znanych polskich powiedzeń dotyczących przejścia ze starego do nowego roku brzmi: jaki sylwester, taki cały rok. W myśl tej zasady funkcjonuje liczna grupa zwyczajów i zabobonów na sylwestra. Wskazują one na to, jakie czynności przyniosą szczęście i pomyślność. Są też pewne działania, których nie powinniśmy się podejmować w ten szczególny wieczór. Poznaj najbardziej znane przesądy sylwestrowe.  

Sylwestrowe zwyczaje: pozamykaj stare sprawy  

Warto zadbać o to, by ostatni dzień w roku był udany i zakończył się dobrą zabawą. Zanim jednak wejdziesz w szampański nastrój, pamiętaj o tym, aby zadbać o doprowadzenie wszystkich ważnych spraw do końca. Dotyczy to przede wszystkim:  

  • uregulowania wszystkich płatności;  

  • spłacenia długów;  

  • oddania (i odebrania) pożyczonych rzeczy; 

  • pozbycia się przedmiotów, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń w domu; 

  • pogodzenia się z osobami, z którymi pozostajesz w konflikcie.  

Wszystko to, co niedokończone i niedopracowane powróci do ze wzmożoną złą siłą w Nowym Roku.

Zobacz także: 

Przesądy sylwestrowe: pranie  

Przesąd głosi, że ostatni dzień w roku nie jest odpowiednim czasem na to, aby robić i suszyć pranie. W ten sposób można sprowadzić do domu nieszczęście i niedostatek. Wszystkie ubrania powinny być czyste, ale tą czynnością należy zająć się wcześniej, chociażby tuż po świętach lub dzień przed sylwestrem.  

Przesądy sylwestrowe: sprzątanie  

Według zwyczajów sylwestrowych, ten wyjątkowy dzień w roku nie powinien upłynąć nam na sprzątaniu. Jeśli zajmiemy się porządkowaniem domu, wymieciemy z niego całe szczęście i pomyślność. Postaraj się też nie wynosić śmieci w sylwestra. Tutaj również sprawdza się zasada, aby zadbać o czystość kilka dni wcześniej. Bałagan w domu w sylwestra zwiastuje bowiem pojawienie się wielu komplikacji i kłopotów w nowym roku.  

Sylwestrowe przesądy o jedzeniu  

Zabobonów na sylwestra dotyczących jedzenia jest bardzo wiele. Jeden z nich głosi, aby potrawy podawać na okrągłych talerzach. Są one wyrazem kompletności i trwania cyklu, kiedy po starym nadchodzi nowe, a przeszłość ustępuje miejsca przyszłości.  Okrągłe naczynia mają też zwiastować dobre wydarzenia w nowym roku.  

Zobacz także:

Lodówka w sylwestra powinna być zapełniona po brzegi. Jedzenie w domu świadczy o tym, że podczas nowych dwunastu miesięcy domowników nie spotka bieda i niedostatek.  

Sylwestrowe zwyczaje i przesądy dotyczące jedzenia nawiązują również do składników przygotowywanych dań. Lepiej jest unikać serwowania potraw z drobiu, ponieważ wówczas ulatnia się miłość i szczęście.  

Zobacz także: 

W sylwestra pamiętaj o zegarach  

31 grudnia zamknij wszystkie niedomknięte kwestie. Wymień też wszystkie baterie w zegarach. Jeśli któryś z nich stanie tego dnia, to będzie bardzo zły znak. Według dawnego zwyczaju nakręcenie zegarów odbywało się o północy – kiedy stary rok ustępował nowemu.  

Przesądy noworoczne i sylwestrowe o miłości

Wiele osób wierzy, że sylwester i Nowy Rok to moment magiczny. Życzenia wypowiedziane w tym czasie oraz przeprowadzone wróżby i rytuały działają ze zdwojoną mocą. Dotyczy to ogólnej pomyślności, szczęścia w finansach, ale również miłości. Poznaj najważniejsze zwyczaje czasu przejścia, które przyciągają romantyczne uczucia.  

Wróżby na nową miłość  

Ktoś złamał Ci serce w odchodzącym roku i wciąż nie umiesz o nim zapomnieć? Oto sposób na pozbycie się niechcianych wspomnień i wejście w Nowy Rok z miłosną energią. Potrzebna będzie czerwona kartka i długopis. Napisz na niej imię nieszczęśliwej miłości, zapisz wszystko, co zaprząta Twoje myśli, a o północy spal kartkę na popiół. Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania tej czynności. 

Przesądy z makiem

Chcesz znaleźć nową miłość w nowym roku? Wsyp kilka ziarenek maku do butów, w których zamierzasz spędzić Sylwestra. Podobno mak w butach przyciąga miłość. Inna wersja tego sylwestrowego przesądu głosi, aby mak wsypać do kieliszka z szampanem, który wypija się tuż po północy.  

Rozmowy po północy 

Inną przepowiednią sylwestrową dotyczącą miłości jest nasłuchiwanie rozmów. Pierwsze męskie imię, które usłyszysz tuż po północy będzie nawiązywało do przyszłego wybranka twojego serca.  

Zobacz także: 

Nowa bielizna w sylwestra

Aby miłość zapukała do drzwi, w sylwestrową noc warto założyć nową bieliznę – najlepiej w czerwonym kolorze. To sposób na to, aby przyciągnąć zainteresowanie osoby, która ci się podoba bądź dopiero ją odnaleźć.  

Kolejnym sposobem na przyciągnięcie miłości w Nowym Roku 2021 jest wstanie wcześnie rano 1 stycznia. Otwórz oczy i wyjrzyj za okno. Pierwsza osoba, którą zobaczysz to zwiastun tego, co cię czeka. Jeśli zobaczysz mężczyznę, szykuj się na gorący romans i wielką miłość! Jeśli zobaczysz kobietę lub parę, niestety będziesz musiała jeszcze poczekać.  

Pocałunek o północy

Pocałunek o północy w sylwestra to wiekowa wróżba, która zapewnia miłość w nadchodzącym roku i umocnienie dotychczasowych związków. 

Wróżby na Nowy Rok i przesądy – co zwiastuje szczęście i pomyślność finansową?

Jaki będzie Nowy Rok? – pytamy od dłuższego czasu, licząc na to, że będzie dla nas lepszy niż poprzedni. Oto przepowiednie, które mogą pomóc przyciągnąć dostatek i pieniądze.  

Bąbelki w szampanie: wróżba na szczęście  

Jeśli chcesz wiedzieć co cię czeka, spójrz na bąbelki sylwestrowego szampana. Jeśli buzują mocno, oznacza to, że będzie to rok pełen niespodziewanych wydarzeń i intensywnych zwrotów akcji. Jeśli bąbelki tańczą spokojnie w kieliszku, Nowy Rok przyniesie stateczność i spokój.  

Zobacz także: 

Przesąd na Nowy Rok z rodzynkami  

Jedną z ciekawych wróżb, która ma przynieść nam szczęście i spełnienie marzeń, jest wróżba z rodzynkami. Weź 12 rodzynek i zacznij jeść je 12 minut przed północą. Jedz je w odstępie minuty, za każdym razem wypowiadając życzenie. Każda z rodzynek symbolizuje kolejny miesiąc Nowego Roku. Niech się spełni!  

Wróżby na sylwestra w domu – uchylone okna 

Przesądy noworoczne w domu nakazują, aby o północy otworzyć okno bądź drzwi. W ten sposób stary rok przemija razem ze wszystkimi zmartwieniami, a nowy ma szansę wejść do środka.  

Goście po północy  

Istnieje jeszcze jeden ciekawy przesąd noworoczny. Mianowicie jeśli pierwszą osobą spotkaną po północy będzie mężczyzna (najlepiej jasnowłosy), zwiastuje to pomyślność i dobry rok. Kiedy wejdziesz w interakcję z kobietą, może spotkać cię wiele zmartwień i kłopotów.  

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 20 grudnia 2012 roku.