Wszystko, co wkładamy do świątecznego koszyczka i umieszczamy na wielkanocnym stole, ma swoje znaczenie i symbolikę. Jajko to oznaka nowego życia, chleb – Boga i pożywienia, a wędliny – dostatku i zamożności. Ważne, by nie zapomnieć o żadnym z nich, a zwłaszcza o najmniejszych elementach. Jeden wielkanocny składnik oczyszcza umysł i chroni przed złem. Stosuj go cały rok, a odczujesz jego działanie. Przeczytaj, jakie znaczenie ma chrzan.

Jaki wielkanocny składnik oczyszcza umysł i chroni przed złem?

Co należy umieścić w koszyku ze święconką? Poza pisankami, chlebem, mięsem, ciastem i solą, trzeba poświęcić chrzan. Ta roślina nie wszystkim jest dobrze znana. Chrzan symbolizuje mękę i cierpienie Jezusa. Według ludowej tradycji chrzan zapewnia siłę, wytrwałość, a także odporność i witalność. Każdy, kto go spróbuje, ma większą szansę na pomyślny i szczęśliwy rok. Dodatkowo ten wielkanocny składnik oczyszcza umysł i chroni przed złem. Chrzan należy nie tylko poświęcić w Wielką Sobotę, ale koniecznie musi on znaleźć się na wielkanocnym stole. Dawniej wierzono, że podczas świątecznego śniadania trzeba zjeść jajko z solidną porcją chrzanu, by "wypalił" wszelkie zło i choroby. To jeszcze nie wszystkie dobroczynne właściwości chrzanu.

Zobacz też:

Chrzan – przesądy i właściwości magiczne

Chrzan, ostre, korzenne warzywo, jest znane i doceniane od wieków. Dawniej jadano je nie tylko na Wielkanoc, ale przez cały rok. Przypisywano mu właściwości lecznicze, dobroczynne, a nawet magiczne. Warunkiem cudownego działania chrzanu było właśnie symboliczne poświęcenie warzywa w czasie Wielkiej Nocy. Przesądy o chrzanie znane są w wielu regionach kraju:

  • Poświęcony chrzan miał chronić od wszelkich dolegliwości. Pocieranie nim głowy miało przynosić ulgę w bólu i zmęczeniu.
  • W Wielką Niedzielę należało zjeść łyżkę chrzanu na czczo, a następnie chuchnąć trzy razy do komina – takie działanie miało zapobiec zgadze i wszelkim dolegliwościom pokarmowym.
  • Starty chrzan mieszano z ziemniakami jako okład na dolegliwości brzucha i kręgosłupa.
  • Zjedzenie chrzanu w święta miało zapewniać urodę oraz powodzenie młodym pannom i kawalerom.
  • Im chrzan ostrzejszy, tym bardziej wypędza z ciała złe duchy, a nawet niemądre pomysły.

Zalecano jedzenie chrzanu także tym osobom, które były nieśmiałe i zamknięte w sobie na dodanie odwagi i krzepę. Poza tym chrzan nie tylko ma cudowne właściwości, ale jest smaczny i zdrowy. Czy na twoim wielkanocnym stole także znajduje się chrzan? Daj nam znać, czy znasz przesądy o chrzanie w komentarzu na naszych mediach społecznościowych.

Sprawdź także:

 

Zobacz także: