Lot samolotem, jak każda podróż, przynosi sporo emocji. Od wieków ruszanie w podróż i sama droga wymagały wiele szczęścia, które gwarantowało zachowanie okolicznych przesądów. Mimo że latanie to dość nowy sposób na przemieszczanie, powstały już przesądy związane z samolotami. W niektórych z nich nie znajdziesz tych 2 rzędów, które część podróżnych unika. W samolotach numery 13 i 17 uznaje się za pechowe, a na pokładzie często bywają puste. Dlaczego? Przeczytaj o szczegółach poniżej.

Które miejsca w samolotach są uważane za pechowe? 

Liczba 13 jest według wielu przesądów związana ze wszystkim, co pechowe i przynosi nieszczęścia. Z tego powodu część linii samolotowych nie posiada w swoich maszynach rzędu 13., a nawet miejsc o tym numerze. Podróżni mogą się zdziwić, widząc numery rzędów 11,12,14,15... Z obawy o samopoczucie pasażerów, i by nie pozostawiać tych miejsc pustych, po prostu pominięto ten pechowy numer. Podobnie sprawa ma się z numerem 17, który kojarzy się z w pewnych krajach z identyczną symboliką pecha. Liczba 17 bywa nieszczęśliwa m.in we Włoszech i Brazylii. Przesądnych pasażerów wspierają jednak tylko niektóre linie, a inne, najczęściej te ekonomiczne, są niestety odporne na podobne sugestie i posiadają rząd 13 w swoich maszynach.

Zobacz też:

Czy można usiąść w 13. rzędzie w samolocie?

Jeśli nie jesteś osobą przesądną, w wielu liniach znajdziemy zarówno rząd 13, jak i miejsca oznaczone tą cyfrą. Można śmiało je zajmować, ponieważ w wielu samolotach są to środkowe miejsca w najbezpieczniejszych częściach maszyny. Czy ta szczęśliwa cecha równoważy przysłowiowego pecha liczby 13? Wierzymy, że tak właśnie jest. Dodatkowo, podobno w okolicy tych rzędów, nawet w ekonomicznych samolotach, możemy znaleźć ukryte znaczki czterolistnej koniczynki bądź podkowy. Być może ktoś jednak chciał pomóc swojemu szczęściu w podróży. Przesądy o samolotach potraktujmy raczej jako zabawną ciekawostkę i cieszmy się drogą oraz miłą wycieczką.

Sprawdź także: