Runy są zbiorem znaków, które składały się na starożytny alfabet. Zapisem tym posługiwały się ludy germańskie, które wierzyły, że ukryta w nich moc daje szansę na to, aby poznać przeznaczenie. Runy odnosiły się do tego, co tajemnicze i miały moc wpływania na rzeczywistość. Według nordyckich wierzeń zostały one przekazane ludziom przez Odyna - boga wojny, mądrości i władzy. Współcześnie wróżba z run oraz amulety z magicznymi znakami są wykorzystywane do tego, aby napełnić życie pomyślnością i przyciągnąć szczęście. Runa miłości, tak jak każda inna, jest wypełniona szczególnym rodzajem energii. Jest to runa odwracalna, co znaczy, że może przyjmować pozycję prostą bądź odwróconą. To, w jakim ułożeniu się przedstawia wpływa na całościową interpretację. 

Czym jest runa miłości?

Przyjmuje się, że runą miłości jest runa Gebo. Zajmuje ona siódmą pozycję w alfabecie futhark. Jest związana z osiągnięciem stanu harmonii. Jej przesłanie głosi, że wszechświat odwdzięczy się tym, samym, co do niego wysyłasz. Odnosi się więc do równowagi pomiędzy otrzymywaniem a dawaniem. Jest w niej ukryty dar miłości uniwersalnej. Może dotyczyć romantycznych uczuć bądź więzi rodzicielskiej. To także wdzięczność wobec świata i radość z dzielenia się tym, co najlepsze z innymi. 

Zobacz także: 

Runa Gebo - znaczenie

Runa miłości Gebo nawiązuje do partnerstwa. W ujęciu relacji między dwoma osobami, które darzą się głębokim uczuciem, wskazuje na porozumienie i zwrócenie uwagi na potrzeby drugiej ze stron. Posiada moc uzdrowienia i wzmocnienia uczuć. To sprawiedliwa wymiana i zrozumienie. Może wiązać się z miłością romantyczną, bądź wskazywać na przyjaźń, jak i inne połączenia międzyludzkie. Jej opiekuńcza moc potrafi odeprzeć nieporozumienia i przywołać szczęśliwość.

Oto co jeszcze oznacza runa miłości Gebo: 

  • umacnia porozumienie między dwoma osobami; 
  • wspiera dobre relacje w rodzinie; 
  • zwraca uwagę na równowagę pomiędzy braniem i dawaniem w każdej relacji; 
  • wzmacnia wartości takie jak: zaufanie, szacunek, uważność i poczucie bezpieczeństwa;
  • wspomaga budowanie trwałych więzi; 
  • przywołuje małżeństwo bądź narzeczeństwo.

Jakie runy na miłość? 

Oprócz runy miłości Gebo, z głębokimi uczuciami oraz relacjami międzyludzkimi związana jest także runa Kenaz. Miłość w tym ujęciu związana jest z początkiem, narodzinami więzi. W alfabecie futhark zajmuje pozycję bezpośrednio poprzedzającą runę Gebo. Jej energia powiązana jest z zapałem, inspiracją, ale również namiętnością. Symbolizuje zapowiedź, zwiastun czegoś, co dopiero nastąpi. Jej znaczenie jest też silnie związane z nauką oraz pracą. 

Zobacz także:

Nazwa runy Kenaz oznacza pochodnię, ogień bądź zwierciadło. Jej energia dodaje motywacji do działania i potęguje wytrwałość. Ma działanie pobudzające oraz wspomaga przejrzystość myśli. W powiązaniu z miłością romantyczną wskazuje na gotowość do podjęcia kolejnych kroków, wspiera odwagę w podejmowaniu decyzji i bywa oznaką umocnienia więzi poprzez małżeństwo i zbudowanie wspólnego domu. 

Zobacz także: 

Runy miłości wskazują na budowanie relacji zarówno z ludźmi, jak i tym, co znajduje się poza materią. Mają moc przyciągania miłości oraz ostrzegania przed złymi intencjami. Wiele osób współcześnie korzysta z magicznych właściwości runy Gebo. Wisiorek z tym symbolem wspiera odnalezienie miłości i poprawia relacje w obecnych związku. Pomaga w jego odbudowie i nakierowuje na partnerstwo i wzajemne zrozumienie. 

Runy: miłość zapisana w magicznym znaku

Najważniejszą runą miłości jest runa Gebo. Pradawna ludność dostrzegała w niej przesłanie, które głosi, że wszechświat da ci tyle, ile sam mu podarujesz. Runa Gebo może przyjmować pozycję prostą bądź odwróconą - od tego, w jaki sposób się ukaże, zależy jej przesłanie. Poznaj całościowe interpretacje, aby wiedzieć, jaką wiadomość otrzymasz od sił wyższych. 

Runa Gebo w pozycji prostej 

W pozycji prostej runa Gebo świadczy o silnej więzi z innymi ludźmi oraz samym sobą. Wspomaga duchowy aspekt życia i nakierowuje na odczuwanie silnych miłosnych uczuć. Może być wskaźnikiem nowego związku bądź umocnieniem obecnego. Jest także wyrazem małżeństwa, zaręczyn i trwałej przyjaźni. To także odczuwanie wdzięczności oraz dobrych uczuć wobec otaczającego świata i stworzeń, jakie go zamieszkują. Runa Gebo w tej pozycji zwiastuje przypływ darów. Ukryty w niej ładunek energetyczny wspomaga przywołanie miłości - zarówno tej romantycznej, jak i rodzinnej. W tym znaczeniu należy doszukiwać się dobroci płynącej od runy. Miłość przejawia się poprzez zrozumienie i szacunek, Uczucia, którymi obdarzasz innych, są odwzajemnione

Runa Gebo w pozycji odwróconej 

Kiedy na kartach runicznych pojawia się Gebo w pozycji odwróconej oznacza przestrogę. Może nią być kryzys w relacjach, a nawet ich szybkie zakończenie. To znak dysharmonii i niemożności porozumienia się z drugą osobą. To także ostrzeżenie przed złymi zamiarami oraz uczuciami zazdrości, zawiści i fałszu. Może być także zwiastunem samotności bądź zniewolenia emocjonalnego. 

Zobacz także: 

Runa miłości - symbol

Runa Gebo, która kryje w sobie energię miłości, nawiązuje do pozycji człowieka, który stoi w rozkroku, a jego ręce są wysoko uniesione ku niebu. Jest to gotowość na przyjęcie harmonii do życia. Gebo oznacza dar, wymianę i równowagę, zatem graficzne przedstawienie, czyli dwie przecinające się pod kątem prostym linie, wskazują na jedność i zespolenie ze wszechświatem. 


fot. Runa miłości Gebo / Adobe Stock, New Africa

Runy na miłość, podobnie jak i wszystkie inne, przybierają kanciaste kształty z ostrymi zakończeniami. Były one uwieczniane na twardych materiach. Rzeźbiono je na przykład w kamieniach bądź drewnie czy metalu. Umieszczano je również na takich przedmiotach jak miecze czy tablice. Runy używane były również w rytuałach i innych obrzędach magicznych.

Runa Gebo - jak nosić magiczny znak?

Magiczny znak Gebo kryje w sobie wielką moc. Starożytne ludy germańskie wiązały jego znaczenie z uczuciami miłosnymi. Runa Gebo była także traktowana jako ochronny amulet, który miał strzec przed zawiścią oraz stratą. Jego zadaniem było odsunięcie osób, które nastawione są wyłącznie na przyjmowanie, bez chęci współdziałania i dzielenia się własnym dobrem. Wierzono także, że usuwa blokady i wspiera połączenie dwojga ludzi. Do dziś Gebo jest uznawana za runę na przyciągnięcie miłości. Wiele osób korzysta z jej niesamowitego działania i nosi ją przy sobie. Współcześnie może być użyta w różnorodnych formach, na przykład: 

  • jako element bransoletki, wisiorka bądź innej biżuterii;
  • jako znak magiczny na miłość zapisany na kartce.