Wróżenie z fusów, czyli tasseomancja, to chińska tradycja, która narodziła się już w VI wieku n.e. Do Europy przywędrowała najprawdopodobniej w XVII wieku, kiedy holenderscy kupcy zaczęli sprowadzać na Stary Kontynent herbatę pochodzącą z chińskich prowincji. Początkowo zwyczaj ten był praktykowany przede wszystkim w Holandii i na Wyspach Brytyjskich, nieco później dotarł do Francji, skąd rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy. 

Wróżenie z fusów – na czym polega?

Wróżenie z fusów polega na interpretacji kształtów, które powstają po wypiciu naparu. Można do tego użyć herbaty liściastej (najlepiej ciemnych gatunków pochodzących z Chin lub Indii) albo kawy (najlepiej sprawdzą się grubo mielone gatunki). Zaznaczamy jednak, że wielu wróżbitów jest zdania, że lepiej w tym celu sprawdzają się liście herbaty, które tworzą wyraźniejsze kształty.

Ważne jest też naczynie, z którego będziemy wróżyć. W sprzedaży można znaleźć specjalne kubeczki do wróżenia, jednak tak samo dobrze sprawdzi się zwykły kubek lub filiżanka. Naczynie musi jednak spełniać dwa podstawowe założenia - powinno być wykonane z naturalnego i najlepiej szlachetnego materiału (świetnie sprawdzi się porcelana) i powinno być białe (kolor kontrastujący z barwą fusów znacząco ułatwi interpretację wróżby)

Trzeba pamiętać, że tak samo jak każdy rytuał, wróżba z fusów wymaga odpowiedniego przygotowania. Tylko właściwie przeprowadzona wskaże na zbliżające się wydarzenia. W pierwszej kolejności należy przygotować napar. Powinna to zrobić osoba, której wróżba ma dotyczyć. Kawę lub herbatę pijemy niespiesznie (małymi łykami), skupiając się na obranej intencji lub pytaniu, które chcemy zadać fusom. Ważne - naparu nie wypijamy do końca! Na dnie filiżanki powinien pozostać niewielki łyk, całkowicie przykrywający fusy kawy lub liście herbaty. 

Po wypicia napoju trzeba przekazać do do fusów swoją intencję i przesłać płynącą wprost z serca energię. W tym celu chwytamy lewą dłonią ucho filiżanki i 3 razy obracamy naczynie w stronę przeciwną do kierunku ruchu wskazówek zegara. Następnie przykrywamy je lewą dłonią i intensywnie powtarzamy w myślach pytanie, na które chcemy poznać odpowiedź. Istotne jest, żeby nie towarzyszyły temu żadne inne myśli.

Teraz trzeba się pozbyć pozostałej resztki naparu. Aby to zrobić, filiżankę należy przykryć spodeczkiem i obrócić ją do góry dnem. Po ponownym obróceniu naczynia, można przejść do interpretacji powstałych symboli. 

W pierwszej kolejności odczytujemy znaki znajdujące się najbliżej ucha naczynia. To właśnie one odnoszą się do bieżącej sytuacji życiowej osoby zadającej pytanie. W dalszej kolejności skupiamy się na symbolach po przeciwległej stronie. Te zawierają w sobie odpowiedź na pytania o osoby trzecie i wydarzenia związane z nimi. Te znaki, które ułożyły się najbliżej brzegu filiżanki, dotyczą najbliższej przyszłości. Fusy bliżej dna i na samym dnie wskazują na nieco bardziej odległe wydarzenia. 

Zobacz także:

Może się zdarzyć, że fusy nie ułożą się w żaden konkretny wzór. W takiej sytuacji wróżbę można powtórzyć po kilku dniach

W interpretacji fusianych symboli należy brać pod uwagę nie tylko ich kształt, ale i wielkość. Im większy jest dany znak, tym większa jest jego rola w interpretacji wróżby.

Ważne - nigdy nie należy odczytywać symboli oddzielnie! Każdy z nich jest bowiem połączony mistycznie, więc prawidłowa interpretacja wróżby wymaga rozpatrywania ich jako całości.

Przeczytaj także: Wróżby dla par: te wróżby dadzą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku

Kiedy i jak wróżyć z fusów?

Wróżba z fusów będzie miała największą moc w momencie, gdy osoba, której ma ona dotyczyć zada swoje pytanie w chwili, gdy spodziewa się poważnych zmian w swoim życiu. Oczywiście, można wróżyć z fusów dla zabawy lub zaspokojenia ciekawości, trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji fusy mogą nie być zbyt chętne do współpracy i jest bardzo prawdopodobne, że nie ułożą się w żaden konkretny kształt. 

Rytuał wróżenia z fusów wymaga odpowiedniej atmosfery. Jej wytworzenie ma służyć przekazaniu własnej energii do naczynia, z którego będziemy wróżyć. W pomieszczeniu powinien panować niczym niezakłócony spokój. Warto zapalić świece, najlepiej w swoim ulubionym kolorze. W odpowiedni nastrój wprowadzi cię zapach kadzidła.   

Pozbądź się z głowy wszystkich bieżących myśli. Rytuał wróżenia z fusów nie jest bowiem czasem odpowiednim na rozmyślanie o służbowych obowiązkach czy prywatnych sprawach. Przez cały czas skupiaj się na swojej intencji. Służy to zapewnieniu przepływu białej energii, która jest niezbędna do uzyskania odpowiedzi. 

Przeczytaj także: Wróżba anielska: na czym polega wróżenie z kart anielskich?

Wróżenie z fusów – symbole, które musisz znać

Odpowiednie przygotowanie rytuału połączone z właściwą techniką wróżenia z fusów jest niezwykle istotne, ale na dnie filiżanki nie dopatrzymy się przyszłości bez znajomości znaczenia poszczególnych symboli.

Wielu wróżbitów interpretuje znaki z fusów na swój własny sposób, bez przypisywania im stałego znaczenia. To wymaga jednak ogromnej wprawy, a także wyjątkowej wrażliwości na sprawy duchowe. Trzeba bowiem wiedzieć, że w trakcie trwania rytuału doświadczony wróżbita potrafi "przechwycić" myśli i intencje osoby pytającej i na tej podstawie zinterpretować znaczenie poszczególnych znaków, składających się na jedną całość. Wiedzę i doświadczenie trzeba jednak nabyć, więc na początku swojej przygody z wróżbiarstwem będziesz posiłkować się podstawowym znaczeniem znaków z fusów. Poniżej przedstawiamy interpretacje najpopularniejszych symboli:

anioł - już wkrótce dotrze do ciebie dobra wiadomość,

bagnet - weźmiesz udział w wypadku, na szczęście jego konsekwencje nie będą poważne,

balon - czekają cię kłopoty, ale te będą miały charakter przejściowy,

bęben - ktoś rozsiewa plotki na twój temat, możliwe też, że będziesz staniesz się pierwszoplanową postacią głośnego skandalu,

błazen - to dobry symbol, który zwiastuje spotkanie z dawno niewidzianą osobą,

brama - twoja przyszłość rysuje się w jasnych barwach,

brzytwa - wkrótce pokłócisz się z bliską osobą, co spowoduje przecięcie łączącej was więzi,

chleb - to ostrzeżenie przed marnotrawstwem, rozrzutnością i nierozsądnymi decyzjami,

diabeł - ulegasz złym wpływom nieprzychylnych ci osób,

 filiżanka - zostaniesz nagrodzona za swoją ciężką pracę,

jabłko - spodziewaj się powodzenia w interesach, 

koń - nawiążesz gorącą relację z mężczyzną,

kufer - staniesz przed koniecznością podjęcia ważnej decyzji,

ośmiornica - strzeż się niebezpieczeństwa.

Zaznaczamy, że każda wróżba z fusów to przede wszystkim dobra zabawa. Należy zachować zdrowy rozsądek i nie podejmować ważnych życiowych decyzji w oparciu o powstające na dnie filiżanki symbole. 

Zobacz także: Ciasteczka z wróżbą: jak je upiec i na jakie okazje można je wykorzystać?