Kiedy są imieniny Barbary?

Barbara to jedno z najpopularniejszych żeńskich imion, jednak swoje imieniny, Imieniny Barbary można świętować tylko 5 razy w roku:

  • 18 kwietnia,
  • 20 lipca,
  • 22 września,
  • 19 listopada,
  • 4 grudnia.

Najpopularniejszą datą jest ostatnia z wymienionych, czyli 4 dzień grudnia. Właśnie wtedy, w Kościele Katolickim, wspominana jest św. Barbara z Nikomedii - patronka górników. 

Życzenia imieninowe dla Barbary

Dzień Twych imienin z kalendarza

Okazję miłą do życzeń stwarza -

Ciesz się z życia dobrego,

Niech nie przyniesie Ci nic złego,

Niech Ci zdrowie i szczęście sprzyja,

Zobacz także:

A dobroć ludzka niech Cię nie omija.

***

Dziś są imieniny Basi,

Do której każdy pan się łasi.

Życzymy więc jej szczęśliwego życia

I miliona złotych monet do zdobycia.

Niechaj zawsze będzie taka uśmiechnięta,

Jak w dniu jej dzisiejszego święta.

Wszystkiego dobrego Basiu!

***

Najdroższa Basiu!

Bądź tak szczęśliwa, jak kwiat na wiosnę,

Gdy uśmiech słońca kielich mu rozchyla.

Niech wokół Ciebie same kwiaty rosną,

A woń ich słodka życie Ci umila!

Wszystkiego dziś Ci życzę,

Co dobre, szczęśliwe i miłe.

Co budzi uśmiech i spokój

I ciszą napełnia chwile!

***

Kwiatów Ci nie dam, mimo szczerych chęci,

Lecz słowa, które zostaną w Twej pamięci:

Życzę Ci szczęścia, dużo radości

I długiej, pełnej szczęścia przyszłości.

Niech los Ci z oczu łez nie wyciśnie,

Niechaj się wszystko wiedzie pomyślnie,

Wszystko, co piękne i wymarzone,

W dniu Twego święta niech będzie spełnione.

Znaczenie imienia Barbara

Barbara jest imieniem pochodzenia greckiego. W języku łacińskim, słowo barbara oznacza barbarzynkę i jest odpowiednikiem greckiego przymiotnika barbaros - barbarzyńca. Nie oznacza to jednak, że Barbara jest kobietą "dziką", o nagannych manierach. W kulturze grecko-rzymskiej, mianem barbarzyńcy określany był każdy cudzoziemiec. 

"Basia to nie imię" – jaka jest Barbara?

Barbara jest kobietą spokojną i  opiekuńczą, warto jednak podkreślić, że nie brak jej pewności siebie. Opinia większości nie jest dla niej wyznacznikiem, a jako osoba niezależna, pozostaje niewrażliwa na wpływy otoczenia. W jej naturze leży poszukiwanie najlepszego wyjścia z każdej sytuacji, jednak zdarza się, że w działaniu wykazuje nadmierną pobudliwość. Z tego względu, Barbara najlepiej czuje się, gdy ma zapewnioną swobodę. Z natury jest niezwykle uczuciowa - potrafi kochać i szanować, ale wyrządzonych jej krzywd nie zapomina i nie wybacza. Jest raczej typem skrytej kobiety - rzadko mówi o swoich uczuciach i emocjach. Zamiast rozmawiać o problemach, woli odzwierciedlić je w sztuce. Bywa kapryśna, jednak z całą pewnością nie brak jej wewnętrznego ciepła.

Barbara przypomina nieco piękny kwiat - rozkwita, gdy obdarzy się ją troską i opieką. Od swojego mężczyzny oczekuje uczucia, panowie nie powinni jednak zapominać, że Basia jest wyjątkowo kapryśna. Skromne życie? To nie dla niej, Barbara czuje się szczęśliwa, gdy jej mąż może zapewnić jej wszelkie wygody i luksusy. W dużej mierze, wynika to z jej nieco leniwej natury. Podporządkowanie mężczyzny przychodzi jej z niebywałą łatwością - jako kobieta pełna uroku, jest wręcz stworzona do flirtu. Panowie powinni jednak wykazywać odporność na jej kokieterię. Jeżeli jej wybranek okaże się prawdziwym mężczyznom, który potrafi być stanowczy, Barbara będzie idealną żoną i wspaniałą matką. 

W kontaktach towarzyskich, Barbarę cechuje spora powściągliwość. Ceni sobie chwile spędzone w samotności, tym bardziej, że rzadko ma okazję pobyć tylko z samą sobą - Barbara jest obdarzona wrodzoną intuicją, potrafi słuchać, a udzielane przez nią rady są trafne. Z tego względu, wiele osób chce ją mieć przy sobie w trudnych chwilach. O ile Babra lubi błogie lenistwo we własnym domu, to z całą pewnością nie można zarzucić jej, że stroni od towarzystwa. Gdy trzeba, Basia odkłada na bok ulubioną lekturę i wychodzi do ludzi. Należy jednak wiedzieć, że Barbara odczuwa silną potrzebę bycia w centrum uwagi. To artystyczna dusza, która ceni sobie poklask i podziw. 

Barbara jest kobietą niezależną, której nikt nie może narzucić swojego zdania. Nie da się jej zmusić do codziennego wstawania o tej samej godzinie i do wypełniania tych samych obowiązków. Z tego względu, Barbara najlepiej czuje się w pracy twórczej, w której może dać upust swoim talentom i w której będzie miała zapewnioną swobodę działania. Barbara jest więc urodzoną pisarką, poetką lub malarką, ale dobrze czuje się też jako reporterka, dziennikarka lub publicystka. 

Zdrobnienia imienia Barbara

Barbara najczęściej jest zdrabniana do formy Basia. Inne często używane zdrobnienia to: Basieńka, Basiunia, Baśka, Bacha, Bachna, Barburka i Barbbarka. Rzadko używaną formą jest Barbora. 

Imię Barbara w innych językach

Barbara to popularne imię. W 2017 roku, nadano je 1694 dziewczynkom. Rok później, liczba ta spadła do 857. W pierwszej połowie 2019 roku, imię Barbara zostało nadane 755 razy. Warto zaznaczyć, że jego popularność wykracza poza granice Polski, a imię to jest tłumaczone na wiele języków.

Należy jednak podkreślić, że w większości przypadków obowiązuje wspólna, ujednolicona forma, czyli właśnie Barbara. Dotyczy to języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, fińskiego  i łacińskiego. W języku angielskim, funkcjonuje dodatkowa forma - Barbra, a we francuskim - Barbe.

Znane osoby o imieniu Barbara

Barbara ma naturę artystki, nie dziwi więc fakt, że imię to nosi wiele znanych pisarek, malarek, aktorek i piosenkarek:

Barbara Babilińska - aktorka,

Barbara Bańka - malarka, fotografik,

Barbara Brylska - aktorka,

Barbara Bursztynowicz - aktorka,

Barbara Fijewska - choreograf,

Barbara Garstka - aktorka,

Barbara Kałużna - aktorka,

Barbara Kucharska - malarka, flecistka,

Barbara Kurdej-Szatan - aktorka,

Barbara Ludwiżanka - aktorka,

Barbara Melzer p- aktorka teatralna,

Barbara Mularczyk - aktorka,

Barbara Olearka - projektantka mody,

Barbara Tatara - Miss Polonia z 2007 roku,

Barbara Trzetrzeklewska - piosenkarka.