Kto jest chińskim „Kogutem”?

W chińskim systemie astrologicznym nasz znak zodiaku determinuje rok naszych narodzin. Przy czym nie jest to rok w ujęciu kalendarza gregoriańskiego, a księżycowego, które nieco różnią się od siebie. W horoskopie chińskim podobnie, jak zachodnim, znajdziemy dwanaście znaków zodiaku – każdy z nich ma nazwę zwierzęcia. Kogut jest dziesiątym z kolei znakiem i jest niebywałym marzycielem i wolną duszą.

Chiński znak zodiaku Kogut posiadają osoby urodzone w podanych niżej datach:

 • 08.02.1921-27.01.1922 (żywioł metalu)
 • 26.01.1933-13.02.1934 (żywioł wody)
 • 13.02.1945-01.02.1946 (żywioł drewna)
 • 31.01.1957-17.02.1958 (żywioł ognia)
 • 17.02.1969-05.02.1957 (żywioł ziemi)
 • 05.02.1981-24.02-1982 (żywioł metalu)
 • 23.01.1993-09.02.1994 (żywioł wody)
 • 09.02.2005-28.01.2006 (żywioł drewna)
 • 28.01.2017-15.02.2018 (żywioł ognia)

Dla uproszczenia przyjmuje się, że lata Koguta to: 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017. Kolejnym rokiem będzie 2029.

Cechy osobowości i usposobienie Koguta

Osoby urodzone w Roku Koguta cechuje nieprzeciętność – to właśnie one pozostają w centrum uwagi na przyjęciach i spotkaniach towarzyskich. Pomaga im w tym urok wrodzony urok osobisty i świetne poczucie humoru, które czyni ich tak wyjątkowymi i powszechnie lubianymi. To wszystko bardzo schlebia Kogutom, które mają tendencję do wywyższania się i zagadywania innych. Pozostawanie w centrum zainteresowania innych osób to dla nich środowisko naturalne, w którym czują się najlepiej. Swoje poczucie wartości budują na tym, jak postrzegają ich inni, co zwykle jest bardzo zgubne. To, co bliskim nie podoba się w Kogucie to skłonność to nadmiernego chwalenia się i stała potrzeba potwierdzania swojej świetności - jest to niezwykle irytująca przypadłość. Jednak w głębi duszy Kogut jest niepoprawnym marzycielem, a jego pomysły i idee są nietuzinkowe. Bywa też romantykiem, co nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. 

Kogut jest osobą niezwykle odważną, stanowczą i konkretną, która nie boi się podążać za swoimi racjami i przekonaniami. Głośno mówi to, co myśli, czym może zaskarbiać sobie wielu wrogów. Nie boi się krytykowania innych, nawet bliskich osób, ale wszelkie jego słowa są świetnie wyważone i doskonale przemyślane – nie łatwo ulega negatywnym emocjom. Przy tym wszystkim stanowi świetny materiał na przyjaciela, gdyż jest lojalny i uczciwy. Tego samego oczekuje też od innych osób. Bardzo lubi dyskutować i wymieniać poglądy i niestety bywa kłótliwy. Obrażonego Koguta trudno jest ubłagać – to niezwykle trudne zadanie.

Osoby spod znaku Koguta są niezwykle towarzyskie i świetnie czują się przebywając wśród znajomych. Ich domeną są spotkania z równie ciekawymi ludźmi, którzy mają coś do powiedzenia. Są one niezwykle popularne i uznawane za duszę towarzystwa. Kogutów nie da się nie lubić, chociaż niekiedy ich sposób bycia może być irytujący. Ważną cechą ich osobowości jest dążenie do celu i perfekcjonizm – te dwie rzeczy sprawiają, że mają potencjał stać się świetnymi pracownikami, jeśli tylko szef pozwoli im rozwinąć skrzydła.

Dobre strony osób urodzonych w roku Koguta to:

Zobacz także:

 • lojalność,
 • uczciwość,
 • szczerość,
 • odwaga,
 • prawdomówność,
 • pracowitość,
 • inteligencja,
 • towarzyskość,
 • dowcipność,
 • komunikatywność,
 • charyzmatyczność.

Złe strony osób urodzonych w roku Koguta to: próżność, pycha, narcyzm, nerwowość, despotyzm, moralizatorstwo, cynizm, nadgorliwość

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Preferowany styl życia Koguta

W życiu Koguta jest miejsce na dwie rzeczy: pracę i spotkania towarzyskie, co oczywiście nie oznacza, że nie potrafi się on zaangażować, stworzyć udanej relacji i założyć rodziny. Kogut zawsze chce być na 100% - jest perfekcjonistą, dlatego dąży do tego, by być dobrym kolegą, przyjacielem, rodzicem i pracownikiem. W konsekwencji często zapomina o sobie, na czym cierpi jego zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Życie na pełnych obrotach bywa bardzo męczące, ale kiedy już Kogut pozwoli sobie na chwilę wytchnienia i odpoczynku, to najczęściej wybiera obcowanie z naturą i pobyt z dala od zgiełku miasta. Wypoczęty Kogut tryska energią i zaraża nią wszystkich wokół, dlatego też nie sposób się przy nim nudzić. Jest osobą bardzo towarzyską, która lubi poznawać nowych ludzi i chętnie zawiązuje znajomości. Ma zaufane grono przyjaciół, wobec których zawsze pozostaje szczery i lojalny.

Kogut nie może żyć bez pracy – jest ona dla niego niezwykle ważna, gdyż dzięki niej może się realizować. Niemniej jednak rodzina jest dla niego najważniejsza – tworzy ona przestrzeń, która pozwala mu na bycie w pełni sobą. Jest osobą niezwykle opiekuńczą i dba o poczucie bezpieczeństwa najbliższych mu osób. Jest w stanie wyzbyć się swojego wrodzonego egoizmu i poświęcić się dla innych. Niekiedy może być nawet nadopiekuńczy, co może być męczące – zwłaszcza dla dzieci Koguta.

Osoba spod znaku Koguta jest bardzo wymagająca – dotyczy to zarówno siebie, jak i innych, zwłaszcza dzieci. Niekiedy swoje ambicje przerzuca na latorośle i zapisuje je na niezliczoną liczbę zajęć dodatkowych. Dzieci, niestety, zaliczają się również do strefy, którą Kogut chce się pochwalić przed innymi i pokazać światu, jakim jest dobrym rodzicem i jak bardzo uzdolnione ma dzieci. Z tego powodu zwraca uwagę na to, by miały nieskazitelny wizerunek i nienagannie prezentowały się przed innymi ludźmi.

Horoskop chiński Kogut - życie zawodowe

Osoby spod znaku Koguta są uznawane zdecydowanie za najlepszych pracowników spośród wszystkich znaków w chińskim systemie astrologicznym. Są gotowe poświęcić bardzo wiele dla pracy i kariery zawodowej, która jest dla nich najważniejsza. Koguty są przy tym wszystkim wytrwałe i zmotywowane – lubią, gdy powierza się im ambitne zadania i oddaje odpowiedzialność. Już na początku swojej zawodowej ścieżki wyznaczają sobie kierunki rozwoju i dążą do realizacji postawionych sobie celów.

Koguty świetnie sprawdzają się w zawodach, w których ważne są relacje z innymi ludźmi i komunikatywność. Dobrze radzą sobie również tam, gdzie niezbędna jest kreatywność, gdyż drzemie w nich wiele wspaniałych i nowatorskich pomysłów. Nie bez znaczenia w tym kontekście, że Kogut jest osobą spostrzegawczą i trafnie wyciągającą wnioski z poczynionych informacji. Przy tym wszystkim jest dobrym i lubianym współpracownikiem, chociaż nie uważa, że praca jest dobrym miejscem do zawierania przyjaźni. Dlatego też lepiej nie próbować spoufalać się z nim, ponieważ możemy zostać odprawieni z "kwitkiem". Kogut lub też zdrowo rywalizować, chociaż zawsze postępuje w zgodzie zasadami, gdyż cechuje go uczciwość. Kogut w kwestiach zawodowych jest indywidualistą i wychodzi z założenia, że mało który szef pozwoli mu na pełną niezależność, dlatego też dąży do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Świetnie czuje się również w wolnych zawodach, które dają mu możliwość pracowania z każdego miejsca na świecie. 

Dla Koguta praca jest bardzo ważna, ponieważ przynosi mu ona satysfakcje i daje duże pole do samorealizacji. Zarabianie pieniędzy jest dla niego drugorzędną kwestią, chociaż również ważną. Zwykle ma on stabilną sytuację finansową, ma oszczędności i jest umiarkowanie skłonny do podjęcia ryzyka finansowego i inwestowania. Niekiedy jednak potrafi popaść w przesadę i przeznaczać pieniądze na niepotrzebne gadżety i przyjemności.

Zawody, w których dobrze sprawdzi się Kogut to: analityk finansowy, bankier, księgowy, nauczyciel, sprzedawca, dziennikarz, dentysta, żołnierz, tester, wizażysta, fryzjer, kosmetyczka, freelancer (grafik, copywriter, programista, etc.) 

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Chiński znak zodiaku Kogut – życie uczuciowe

Osoby urodzone w Roku Koguta są niezwykle konkretne i rzeczowe – zarówno w kwestiach zawodowych, jak i w prywatnych. Dlatego jeśli tylko poczują one do kogoś coś więcej niż tylko sympatię, to wyłożą kawę na ławę. Są one dobrymi i zaangażowanymi partnerami – dążą do spędzania ze swoją drugą połówką jak najwięcej czasu, dzieląc się swoimi radościami i troskami. Jako, że są chwalipiętami, to nieustannie poszukują okazji do tego, by pochwalić się relacją i swoim partnerem. Nie uznają związków na pokaz, ale chętnie eksponują swoje uczucie, jeśli jest ono prawdziwe i głębokie.

Osoby będące w związku z Kogutem z całą pewnością nie mogą narzekać na nudę – jego życie jest nieustanną przygodą, z którą chętnie dzieli się ze swoją drugą połówką. Wbrew pozorom preferuje on stabilne i bezkonfliktowe relacje, oparte na szczerości i poczuciu bezpieczeństwa. Kogut jest też niepoprawnym romantykiem i lubi robić niespodzianki swojemu partnerowi. Dba też o to, by do jego relacji nie wkradła się rutyna.

Słabą stroną Koguta jest tendencja do zbytniego narzucania swojej osoby drugiej połówce – nie pozostawia jej przestrzeni do wolności, gdyż każdą wolną chwilę chce spędzać razem z nią. Przy tym wszystkim jest również bardzo zazdrosny, co może zepsuć każdą, nawet bardzo dobrze zapowiadającą się relację. Jeśli pozostajemy w związku z Kogutem, to powinniśmy pamiętać o tym, by stale zapewniać go o uczuciach, które do niego żywimy.

Kogut może stworzyć udany związek z Bawołem, Wężem. Również obiecująca relacja nawiąże się z Kozą, Świnią, Kogutem, Smokiem i Tygrysem. Niestety mało zrozumienia znajdzie w relacji ze Szczurem, Królikiem, Małpą, Psem i Koniem.

Chiński znak zodiaku – Kogut: szczęśliwe talizmany i atrybuty

Kolejność znaku w chińskim horoskopie: dziesiąty

Dobre kolory: brązowy, złoty

Złe kolory: biały, zielony

Miesiąc: wrzesień

Pora roku: jesień

Kwiaty: mieczyk, niecierpek, zarozumialec

Planeta: Merkury

Szczęśliwe liczby: 5,7, 8

Kamień: cytryn

Godziny: 17.00-19.00

Odpowiednik w zachodnim horoskopie: Panna.

NE PRZEGAP: