Chiński Nowy Rok 2024: kiedy wypada?

Chiński Nowy Rok 2024 rozpoczyna się 10 lutego i potrwa aż do 28 stycznia 2025 roku. W przeciwieństwie do cywilizacji zachodniej Nowy Rok nie zaczyna się 1 stycznia i nie kończy wraz z 31 grudnia. Rok w kalendarzu chińskim nie trwa więc tak jak w kulturze europejskiej 365 bądź 366 dni. Obchody i zwyczaje związane z tym świętem są zupełnie inne i trwają znacznie dłużej – około dwóch tygodni, z czego całe 7 dni jest ustawowo wolnych od pracy. 

Początek nowego roku chińskiego nie zawsze przypada w ten sam dzień. Jest to święto ruchome, którego punktem odniesienia jest nów Księżyca przypadający w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. Jest to drugi bądź trzeci nów po zimowym przesileniu. Obchody świętowania chińskiego nowego roku trwają 15 dni i kończą się wraz ze Świętem Latarni. Niektóre z nich rozpoczynają się kilka tygodni wcześniej, zaś w przeddzień Nowego Roku, w wielu regionach, rodziny zasiadają do kolacji. Nowy Rok wyznaczany na podstawie kalendarza księżycowego jest określany także jako Święto Wiosny lub Księżycowy Nowy Rok. W kręgu chińskiej kultury jest to najważniejsza uroczystość. 

Zobacz także: 

Chiński Nowy Rok 2024: jakie zwierzę mu patronuje?

Według kalendarza chińskiego zwierzęciem, które będzie roztaczać swoją energię podczas nadchodzących miesięcy, jest Smok. Jest on uosobieniem jednego z dwunastu znaków na zodiakalnym kole. Cechy, które są mu przypisane to: szczerość, odwaga i determinacja. Chiński rok Smoka ustąpi miejsca kolejnemu zodiakowi 29 stycznia 2025 roku. Wówczas patronat przejmie chiński znak Węża

W astrologii chińskiej znaki zodiaku, których jest dwanaście, są ujęte w symbolikę zwierzęcą. Horoskop obliczany na podstawie kalendarza księżycowego wskazuje, że przebieg każdego ze znaków na zodiakalny kole trwa cały rok. Pełny cykl zamyka się więc w 12 miesiącach. Oprócz tego każdy ze znaków otrzymuje energię jednego z pięciu żywiołów. Są nimi: 

 • drewno;
 • ogień; 
 • woda;
 • ziemia; 
 • metal.

Żywioły nie są na stałe przypisane do zodiaków. Każdy ze znaków, wraz z początkiem nowe cyklu, zyskuje energię kolejnego z pięciu żywiołów. A to oznacza szereg możliwych kombinacji. Smok w horoskopie chińskim na 2024 rok przyjmuje wibracje drewna. Ostatni raz takie połączenie znaku zodiaku i żywiołu miało miejsce w 1964 roku, czyli 60 lat temu. Oznacza to, że chiński rok 2024 jest określany mianem roku Drewnianego Smoka.

Zobacz także:

Zobacz także: 

Rok drewnianego Smoka 2024

Chiński Smok jest piątym znakiem zodiaku w horoskopie. Przypisuje się go osobom, które urodziły się w latach: 1904, 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 oraz 2024. W kulturze Państwa Środka Smok uważany jest za symbol dostatku, szczęścia oraz sukcesu. W Nowym Roku Chińskim 2024, nad którym przejmuje patronat, łączy się z energią żywiołu drewna, dlatego też okres ten nazywany jest rokiem Drewnianego Smoka. W horoskopie chińskim element drewna przybiera następujące konotacje: 

 • szczerość; 
 • odwaga; 
 • siła twórcza; 
 • pomysłowość; 
 • pracowitość; 
 • zorganizowanie; 
 • opanowanie; 
 • solidność; 
 • elastyczność; 
 • tolerancyjność. 

Oznacza to, że nadchodzący czas będzie pod wieloma względami szczęśliwy i przyniesie pomyślność oraz rozwiązanie wielu trudności. Rok Drewnianego Smoka 2024 wskazuje na to, że zbliża się czas pozytywnych zmian, które zaprowadzą ogólny ład i porządek. Ustępuje mu Wodny Królik, którego panowanie trwało od 22 stycznia 2023 roku aż do 9 lutego 2024 roku. 

Co oznacza Rok Smoka w kalendarzu chińskim?

Rok chiński 2024 rozpoczyna się wraz z początkiem lutego. Nadchodzące zmiany nadejdą pod czujnym okiem Smoka. To znak zodiaku, który odznacza się aktywizmem i chęcią działania na rzecz ogółu. Jest pozytywnie nastawiony do świata i dąży do jego przeobrażeń, które mają zapewnić rozwój oraz dobrostan. Rok Smoka 2024 oznacza więc czas przekształceń i nieustannych transformacji. Zastany porządek może legnąć w gruzach, a w jego miejsce pojawią się nowe zasady i reguły, które wyznaczą globalne cele. To dobry moment na to, aby wyzwolić kreatywność i otworzyć umysł na nowe rozwiązania. Wystarczy dostrzec ich potencjał i z większą pewnością zaufać temu, co dotychczas nie miało szansy na spełnienie. 

Każdy z chińskich znaków opatrzony jest zestawem innych cech osobowości. A kiedy zwierzęcy zodiak przejmuje panowanie nad całym rokiem, jego energia zyskuje szeroki zasięg. Nie tylko osoby urodzone w roku Smoka mogą poczuć jego oddziaływanie.  

Zobacz także: 

Oto, co jeszcze oznacza Rok Smoka w kalendarzu chińskim: 

 • zyskanie większej pewności siebie i motywacji do realizowania postawionych sobie celów; 
 • odwaga w wyrażaniu własnych myśli, przekonań i pomysłów; 
 • nadejście nowych szans od losu, które będą okazją do tego, by porzucić stare przyzwyczajenia; 
 • zdanie się na los i zaufanie intuicji. Rok Smoka wzmaga splot szczęśliwych okoliczności;
 • nastawienie na ciężką pracę i nowe wyzwania, które otworzą drogę do sukcesu. 

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co przyniesie chiński Nowy Rok 2024, warto sprawdzić specjalny horoskop na Rok Smoka

Jakie zmiany nadejdą z chińskim Nowym Rokiem 2024?

Czas spokoju, zażegnanie konfliktów i życie w zgodzie z samym sobą – to główne przesłania na rok 2024. Chiński kalendarz wskazuje, że w czasie trwania potężnego Smoka ludzie odnajdą w sobie pokłady dobrych odczuć i zaczną dążyć do zmian, których celem jest poprawa relacji i osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Nie obejdzie się też bez wyzwań i dynamicznych przeistoczeń. To dobry czas na to, aby przyjrzeć się bliżej kwestiom zawodowym. Dla osób, które wykażą się pracowitością i wytrwałością, chiński Smok ujawni swoją łaskę i obdarzy pomyślnością i szczęściem. 

Znak zodiaku Smok i jego charyzma, przenikliwość oraz niebywała inteligencja pomogą ustalić życiowe priorytety. Nadchodzi czas na to, aby doprowadzić do ładu wiele aspektów codzienności. Dzięki jego sile wiele osób zyska świadomość tego, które z dotychczasowych nawyków pora wyeliminować. Zbliża się oczyszczająca i łagodząca energia Smoka. Chiński znak sprawi, że serce napełni się spokojem i miłością. Kryzysy w związku przeminą, a nowo powstałe relacje mają przed sobą obiecującą przyszłość.  

Zobacz także: 

Rok 2024 – Rok Smoka 

Smok – znak zodiaku, którym włada upór, determinacja i śmiałe spoglądanie w przyszłość jest patronem 2024 roku. Jego siła woli i pracowitość wpłynie na zachowania i pragnienia każdego ze zodiaków. Dzięki niemu nieśmiałe jednostki odnajdą w sobie determinację do tego, aby przekroczyć próg i sprostać wyzwaniom. Zamiast wchodzić tylnym wyjściem, zdecydują się na to, by pokazać swoje atuty w pełni. Nagrodą dla wytrwałych będzie rozkoszowanie się przyjemnościami życia i zajęcia miejsca na podium. Poddanie się energii Smoka sprawi, że prędzej czy później podjęte trudy zostaną wynagrodzone. Może to dotyczyć spraw zawodowych, relacji z bliskimi osobami, pokonania kompleksów, rozwinięcia umiejętności interpersonalnych, zmierzenia się z traumą przeszłości bądź odzyskania wiary we własne siły. Chiński Smok jest znany z tego, że nie ogląda się za siebie. Za to z wielką nadzieją oraz oczekiwaniami spogląda w przód. 

Smok chiński znak zodiaku – co symbolizuje?

W rejonach Azji Smok jest uosobieniem wolności, nowatorstwa i podejmowania inicjatyw. Zbliżający się chiński Nowy Rok daje przestrzeń ku temu, aby oddawać się eksperymentom i zbaczać z utartych ścieżek. Chiński Smok dąży do tego, aby wszelkie wyzwania zamieniać w sukcesy. W podróży na sam szczyt towarzyszy mu wiele szczęścia. 

W przypadku analizowania połączeń zodiakalnych, dopasowanie chińskiego znaku zodiaku Smoka przebiega na linii ze Szczurem oraz Małpą. W takim połączeniu ma okazję pokazać swoje najlepsze cechy. A więc przy wsparciu osób urodzonych pod tymi znakami, Smok jest w stanie osiągnąć najwięcej. Wykazuje się elokwencją i jest w stanie dotrzeć na sam szczyt. Chińskie znaki zodiaku, które w nowym roku ujawnią swoje wsparcie, mogą liczyć na pozytywne niespodzianki, powiew świeżości i nabranie chęci do tego, aby śmiało realizować swoje pragnienia. Horoskop chiński 2024 jest wypełniony doświadczaniem wspaniałych przygód i odbyciem podróży w głąb swojej świadomości.