Gwałtowne zjawiska pogodowe od zawsze wywoływały strach w ludziach. Tłumaczono je za pomocą mitów i legend, by oswoić się z nimi oraz zrozumieć ich występowanie. Do dziś pojawiają się w wielu przesądach, przysłowiach i wskazaniach. Część z nich radzi, jak się zachować, by "wpłynąć" na żywioł. Poznaj babciny sposób na spokój w czasie burzy. Wykonując go, pamiętaj o 1 ważnym szczególe. Przeczytaj, co warto zrobić.

Jaki jest babciny sposób na spokój w czasie burzy?

Przyroda, żywioły i pogoda zazwyczaj wzbudzały szacunek ludzi, ale także ich niepokój. W ich obliczu byli bowiem niemal całkowicie bezradni. Chcąc się chronić przed ich skutkami, sięgano po różne rytuały i obrzędy. Tworzono także listę zakazów i nakazów, które przetrwały do dzisiaj. Usłyszeć je możemy zazwyczaj od najstarszych przedstawicieli rodziny. Wspominaliśmy już o ostrzeżeniu przed staniem w oknie w czasie burzy. Kolejna babcina porada na temat nawałnic dotyczy sposobu na "odpędzenie" piorunów i zachowanie spokoju.

Jeśli i ty czujesz strach, gdy wokół uderzają błyskawice, poznaj babciny sposób na spokój w czasie burzy – wystaw w oknie świecę. Za każdym razem, gdy rozpęta się ulewa, wichura i pojawiają się pioruny, zapal jasną świecę i postaw ją na parapecie. Obowiązuje jednak ważna zasada – świecą na odpędzanie burzy powinna być gromnica. Czasami stosuje się także świece poświęcone wcześniej podczas chrztu, komunii lub podobnych uroczystości. Dlaczego gromnica ma zapewnić nam spokój i bezpieczeństwo podczas gwałtownej pogody?

Zobacz też:

Dlaczego świeca w oknie pomaga w czasie burzy?

Przesąd o zapalaniu gromnicy w oknie w czasie burzy istnieje od niepamiętnych czasów. Dotyczy także wielu regionów Polski. Już samo słowo "gromnica" powstało z połączenia "grom" i "świeca", co wskazuje, że od początku miała za zadanie nieść ukojenie i bezpieczeństwo w czasie burz. Należy wystawić ją zapaloną w oknie, by chroniła dom i mieszkańców. Warunkiem "działania" świecy jest poświęcenie jej wcześniej, najlepiej 2 lutego (święto Matki Boskiej Gromnicznej). Stawiając gromnicę w oknie, należy pamiętać również o tym, by odsunąć firanki i zabezpieczyć świecę przed przechyleniem czy upadkiem.

Wiele osób wierzy, że gromnica wykonana z prawdziwego wosku ma realny wpływ nie tylko na zachowanie spokoju ducha podczas burzy, ale ochronę domu. Pewne tezy głoszą bowiem, że podgrzany wosk jonizuje powietrze w domu i "odpycha" pioruny. Ten pszczeli produkt powoduje także rozluźnienie i poprawę energii w mieszkaniu. Jeśli burze powodują w tobie strach i nie pozwalają normalnie funkcjonować, wypróbuj babciną metodę i postaw gromnicę lub woskową świecę w oknie, a poczujesz się lepiej.

Sprawdź także:

Zobacz także: