Dawne wierzenia jasno wskazują, że 1 liść nasięźrzału pospolitego zapewnia miłość i bogactwo. Dziś pamięć o wyjątkowych właściwościach tego ziela nie jest powszechna. Na szczęście pamiętają o nim starsze osoby na Podkarpaciu. Co więcej, informacje o magicznych właściwościach nasięźrzału możemy odnaleźć w dawnych księgach.

Zobacz także: 

Już 1 liść nasięźrzału pospolitego zapewnia miłość i bogactwo. Magiczne właściwości

Nasięźrzał pospolity (Ophioglossum vulgatum L.) rośnie na terenie całego kraju. Najdawniejsze zapiski, które zachowały się do naszych czasów, pochodzą z 1614 roku i był on już wówczas nazywany „małą paprocią” lub „miłosnym zielem”. Zdaniem etnobotaników nasięźrzał pospolity często stanowił podstawowy składnik pradawnych eliksirów miłosnych. Wierzono bowiem, że posiada on silne właściwości magiczne, które gdy zostaną odpowiednio aktywowane, mogą odmienić nasz los. Zgodnie z wierzeniami ludowymi nasięźrzał pospolity:

  • zapewnia miłość i powodzenie u płci przeciwnej,
  • wzmacnia istniejące już uczucie,
  • pomaga w szybkim znalezieniu męża
  • przynosi szczęście, a przy odpowiednich intencjach także bogactwo.

Jednak samo zerwanie lub dotknięcie liścia o magicznych właściwościach nie wystarczy. Konieczna jest jego aktywacja poprzez wypowiedzenie odpowiedniej formuły.

Przeczytaj także: 

Jak aktywować nasięźrzał pospolity na miłość i szczęście?

Z poniższej, pradawnej instrukcji, która została spisana jeszcze w XIX wieku przez Zygmunta Glogera, dowiesz się, jak aktywować nasięźrzał pospolity na miłość i szczęście.

„Lud opowiada, że dziewczyna, chcąc zjednać sobie miłość chłopca, musi zdobyć tę paproć w szczególniejszy sposób. A więc upatrzywszy sobie za dnia miejsce, gdzie rośnie nasięźrzał, musi iść tam o północy nago i obróciwszy się tyłem – żeby jej djabeł nie porwał – rwać go, wymawiając pewną formułę, której liczne warjanty posiadamy – a więc np. taką:
Nasięźrzale, nasięźrzale,
Rwę cię śmiale,
Pięcią palcy, szóstą, dłonią,
Niech się chłopcy za mną gonią;
Po stodole, po oborze,
Dopomagaj, Panie Boże.”

Zobacz także:

Uwaga: od 2004 roku nasięźrzał pospolity jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Dlatego wystarczy jego dotknięcie i wypowiedzenie formuły, aby magia miłości zaczęła działać.

Źródło:  Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego w Kolbuszowej

Sprawdź: