Reklama

1. DOBRE ŁÓŻKO
Wybierz mebel bez wysokiego szczytu w nogach – pokój wyda się większy, a słanie łóżka będzie łatwiejsze. Ważny jest też wygodny materac. Nie może być zbyt miękki – ciało zapada się i zmiana pozycji wymaga wysiłku. Jeśli jest za twardy, będą bolały cię plecy. Najlepiej kupić materac w sklepie, który oferuje możliwość kilkudniowego testowania w domu (np. IKEA, JYSK). Jeśli nie masz takiej opcji, przed zakupem połóż się na materacu i wypróbuj wszystkie pozycje, w jakich zasypiasz i budzisz się.
2. RAMA DO BALDACHIMU
Łóżko z ramą do baldachimu pomoże ci symbolicznie wydzielić intymną przestrzeń snu. Może się okazać, że sam baldachim czy zasłony nie są już wtedy konieczne.
3. ZAGŁÓWEK LUB PODUCHY
Tapicerowany zagłówek w ciemnym kolorze jest praktyczny i wygodny: można się o niego oprzeć, chroni ścianę. Ma też dodatkowe zalety – przyciąga uwagę, będzie centralnym punktem sypialni. Taką samą rolę mogą pełnić duże poduszki. Do spania wygodniejsze będą mniejsze, ergonomiczne.
4. STOLIK NOCNY
Niezbędny element wygodnej sypialni. Pomieści przydatne drobiazgi: lampę, budzik, szklankę wody, okulary. Nie powinien być zbyt mały. Wygodna jest szafka z szufladą lub zamykanymi półkami, by zbyt dużo rzeczy nie leżało na wierzchu.
5. LAMPKA NOCNA
Powinna być na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu nie będziesz musiała wstawać, by wyłączyć światło przed zaśnięciem. Do czytania najlepsze są takie, jak na biurko, z regulowanym ramieniem.
6. WYGODNY DOSTĘP
Zostaw wolną przestrzeń o szerokości ok. 50 cm z trzech stron łóżka. Nawet na pół śpiąca i po ciemku przejdziesz bezpiecznie.
7. MIĘKKO POD STOPAMI
Pokoje hotelowe zwykle wyłożone są wykładziną dywanową, która już od progu sygnalizuje, że wchodzimy w wyciszony świat. Wystarczy miękki dywanik przy łóżku, by stłumić odgłos kroków i stworzyć wrażenie przytulności.
8. EFEKTOWNA NARZUTA
Nawet wykrochmalona i wymaglowana pościel po jednej nocy wygląda na wymiętą. By uniknąć wrażenia bałaganu, przykrywaj łóżko narzutą o ciekawej fakturze.
9. TKANINY W OKNIE
Firanki powinny filtrować dzienne światło. Zasłony – zaciemniać. Polecamy odcienie neutralne: biel, szary, écru, a także: uspokajające zielenie, błękity, szaroniebieski, fiolety. Dobrym pomysłem do sypialni są również zmysłowa czerwień i czerń – to kolor ciepły, uspokajający i wyciszający.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama