Ślub to jeden z najważniejszych momentów życia. Nic więc dziwnego, że boimy się zmian, jakie czekają nas w związku z tym wielkim wydarzeniem. Niektórzy jednak odczuwają wręcz paniczny lęk przez wejściem w związek małżeński. Czym jest gamofobia, jakie są jej objawy i czemu zdarza się ona tak często?
Otwierasz swój nowy kalendarz i z lekkim podekscytowaniem i zapowiedzią „Nowej Ja” zapisujesz swoje postanowienia noworoczne. Ten rok należy do mnie! Myślisz i ze smutkiem odkrywasz, że te same postanowienia wypełniły pierwszą kartę Twojego starego kalendarza. I tego sprzed dwóch lat też. Jak to możliwe, że nie udało mi się ich zrealizować? Przecież jestem istotą racjonalną – myślisz. Wraz ze złością na samą siebie, pojawia się uczucie rezygnacji i zwątpienia. Zawsze jest to samo, najpierw słomiany zapał, a potem wymówki i porzucanie celu. Nie tym razem. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość - W tym roku Ci się uda!
Według autorów badań psychologicznych sformułowanie postanowienia noworocznego jest niezwykle istotne, ponieważ może wpłynąć na jego powodzenie, bądź niepowodzenie. Naukowcy radzą, aby ludzie wyznaczali sobie realistyczne do spełnienia cele i tworzyli konkretny plan działania. W ten sposób będą w stanie osiągnąć sukces. Sugerują także odejście od eliminacji złych nawyków na rzecz wzmacniania tych dobrych.
- Jeśli pracujesz intensywnie w tygodniu i odpoczywasz tylko w weekendy, prawdopodobnie twój system nerwowy nie funkcjonuje już normalnie - mówi mi dr Iliana Ramirez, która w Polsce prowadzi specjalne warsztaty, na których uczy rozumieć własne ciało i pracować nad oddechem. Jej zdaniem zagłuszamy nasze ciało różnego rodzaju "dopalaczami", udając, że nie musimy odpoczywać. Tymczasem ludzkie ciało to pamiętnik, który zapisze każdy stres, każdy lęk i każdy nadmierny wysiłek. Nawet jeśli dziś tego nie czujesz, kiedyś otworzy się puszka Pandory.
Początek XXI wieku to czas wielkich zmian – technologicznych, politycznych, także społecznych, w tym wielkiej feminizacji. Zmiany te – choć nieuniknione i często korzystne – przysparzają wielu z nas sporo trudności. Zmiany te są szczególnie trudne dla współczesnych mężczyzn, którzy jakoby na nowo muszą odpowiedzieć sobie na wiele podstawowych pytań. Odpowiedzi na te pytania szuka w swojej książce „Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?” Bożena Szwarc. Choć książka przedstawia świat głównie z męskiej perspektywy, nie zabrało w niej kobiecego pierwiastka. - Czego pragną kobiety – pyta Bożena Szwarc, a odpowiada znana psycholożka i terapeutka Dorota Minta. Przeczytajcie ich rozmowę na łamach kobieta.pl i koniecznie zajrzyjcie do arcyciekawej książki „Być mężczyzną. Co to dzisiaj znaczy?”
Dekorowanie domu, ubieranie choinki, rozwieszanie światełek i ozdób świątecznych dużo wcześniej przed świętami ma wiele korzyści, apelują eksperci od zdrowia psychicznego. O co dokładnie chodzi?
Depersonalizacja to zaburzenie, związane ze zmienionym postrzeganiem własnej osoby. Szacuje się, że cierpi na nie co piąta osoba na świecie. Czym różni się depersonalizacja od derealizacji? Co oznaczają te pojęcia? Jak sobie radzić z depersonalizacją na co dzień?
Agresja zazwyczaj kojarzy się z przemocą fizyczną lub rzucaniem ostrych, nieprzyjemnych uwag. Jednak nie zawsze przemoc musi objawiać się pod postacią krzyku i uniesionych pięści. Jedną z najbardziej subtelnych form ataku jest bierna agresja, określana również mianem pasywnej agresji. Co dokładnie oznacza to pojęcie? Jak rozpoznać i jak się bronić przed bierną agresją?
Prokrastynacja to termin, który na stałe zagościł w potocznym żargonie. Zwrot ten często traktowany jest jako bardziej wymyślna nazwa dla lenistwa i chaotyczności. W rzeczywistości jednak prokrastynacja ma nieco inne znaczenie. Jak rozumieć to pojęcie? Dlaczego prokrastynacja się pojawia? Co o odkładaniu na później mówi psychologia?
Czy kiedykolwiek odczuwaliście bliżej nieokreślony lęk i niepokój, które nie pozwalały Wam się skupić na jednym, wybranym punkcie widzenia? Zamiast po prostu cieszyć się piękną pogodą, spotkaniem z przyjaciółmi czy relaksem z książką, Wasza głowa jest pełna myśli o tym czy świat, który wspólnie stworzyliśmy, właśnie nie chyli się ku upadkowi? Jeśli tak, to odczuwaliście właśnie "zozobrę". I wcale nie jesteście w tym osamotnieni, bo obecnie zjawisko dotyczy większości z nas. Ale czym tak właściwie jest "zozobra"?