Reklama

Rolety rzymskie – długa historia krótkiej dekoracji

Potrzebę zasłaniania okien dla ochrony przed słońcem i kurzem odkryto już w Starożytnym Rzymie. Pierwotnie rolety (wątpliwe jest, czy już wówczas nosiły taką nazwę) pełniły wyłącznie funkcję użytkową. Ich zadaniem było sprawić, by w domu było chłodno i czysto. Dla lepszego efektu rolety często moczono w wodzie. Kiedy nie były potrzebne, upinano je nad oknem lub drzwiami. Nie robiono tego tak dekoracyjnie i finezyjnie jak dziś, ale sam fakt, iż kupon materiału podciągano do góry, a nie odsuwano na bok, sprawił, że współcześnie tego rodzaju przesłonę okna nazywamy roletą rzymską.

Reklama

Średniowiecze i Renesans przyniosły modę na odsłonięte okna. Ich zasłanianie było bardzo źle widziane, szczególnie przez kobiety, których mężowie poszli na wojnę. Miało to świadczyć o niemoralnym prowadzeniu się. Ten zwyczaj otwarcia domostwa na świat sprawił, że o roletach rzymskich nieco zapomniano. Jednak historia kołem się toczy i dziś rolety rzymskie coraz częściej widuje się w oknach. Co prawda muszą konkurować z zasłonami i innego typu roletami wewnętrznymi, jednakże ich dekoracyjny charakter sprawia, że to właśnie one w wielu wypadkach są pierwszym wyborem i największą konkurencją dla długich zasłon.

Po czym poznać roletę rzymską?

Roleta rzymska ma bardzo charakterystyczny wygląd i bez trudu odróżnimy ją od innych – klasycznych, dzień noc i plisowanych. Daleko im do minimalizmu znanego innym roletom. Są okazałe, bardzo dekoracyjne i można je czasem pomylić z zasłonami.

Charakterystyczne dla rolet rzymskich są poziome szwy, dzięki którym sama roleta wygląda jak uszyta z pojedynczych pasów materiału. W rzeczywistości każdy segment oddzielony jest tunelem kryjącym fiszbinę. Dzięki takiej konstrukcji podciągana do góry roleta układa się w proste, symetryczne zakładki, co daje bardzo dekoracyjny efekt. Tym samym roletę rzymską śmiało można uznać za najbardziej ozdobną. Jako jedyna łączy w sobie najlepsze cechy rolet i zasłon – jest jednocześnie bardzo praktyczna i ma ekskluzywny wygląd.

Dlaczego warto wybrać rolety rzymskie zamiast innych?

Jak zostało powiedziane wyżej, rolety rzymskie są bardzo dekoracyjne i choćby z tego względu warto rozważyć ich zastosowanie. W przypadku innych typów rolet wewnętrznych na pierwszy plan wysuwają się walory użytkowe, przy roletach rzymskich jest dokładnie odwrotnie. To ich majestatyczny wygląd w połączeniu z tradycyjnym sposobem odsłaniania do góry czyni wnętrze wyjątkowym.

Jeśli szukamy równowagi między walorami dekoracyjnymi a praktyczną przesłoną okna, rolety rzymskie będą najlepszym wyborem. Doskonale oszczędzają miejsce, można je zamontować na zewnątrz wnęki okiennej lub bezpośrednio w niej.

Rolety rzymskie zamiast zasłon?

Zasłony to prawdziwie ekskluzywna dekoracja okienna. Doskonale prezentują się zwłaszcza wówczas, gdy są długie – sięgają do podłogi lub lekko się o nią opierają. Salon, w którym zastosowano zasłony, wygląda nad wyraz dystyngowanie, a przy okazji też przytulnie i ciepło. Najczęściej to właśnie zasłony są pierwszym wyborem, w niektórych sytuacjach jednak warto dać szansę roletom rzymskim.

Na pewno warto to zrobić, gdy:

  • po bokach okna nie ma miejsca na zasłony,
  • salon lub inne pomieszczenie jest zbyt małe, by zasłony mogły sięgać do podłogi – rolety zasłaniają tylko okno lub wnękę okienną i zawsze kończą się nad parapetem, a jeśli go nie ma, nieco poniżej linii okna,
  • wnętrze urządzono bardzo minimalistycznie lub nowocześnie,
  • w łazience – jeśli potrzebujemy jakiejkolwiek osłony okna, na pewno lepiej sprawdzi się roleta. Warto wówczas wybrać szybko schnącą tkaninę.

Najważniejsze zalety rolet rzymskich

Do najważniejszych zalet rolet rzymskich należą:

  • Oszczędność miejsca – podciągane do góry nie potrzebują przestrzeni po bokach okna, z zasady sięgają do parapetu, nigdy do podłogi;
  • Możliwość prania – są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, można je po prostu zdjąć i uprać, tak samo, jak zasłony. Co prawda wymaga to nieco wysiłku, bo roletę trzeba nie tylko odpiąć, ale też usunąć wszystkie sznurki, łańcuszki, fiszbiny i obciążniki, a po praniu ponownie założyć, jednak gra warta jest świeczki. Żadnych rolet nie odświeżymy na oknie tak dobrze, jak rolety rzymskie w pralce.
  • Możliwość zmiany na inne – rolety rzymskie można zmieniać tak samo często, jak zasłony. Najczęściej robimy to wiosną i jesienią, ale jeśli ktoś chce – można częściej. Także zmiana aranżacji wnętrza nie jest problemem – po prostu kupujemy nowe rolety, które będą dopasowane pod względem wzoru i koloru.
  • Możliwość uszycia z dowolnej tkaniny. Rolety rzymskie szyje się najczęściej z tkanin zasłonowych, ale można też wybrać tkaninę na firanki. To rolety wewnętrzne, mogą zastąpić każdą klasyczną dekorację okienną.
  • Możliwość zamówienia na wymiar – ta cecha dotyczy właściwie każdego rodzaju rolet, niemniej warto o niej wspomnieć. Rolety rzymskie szyje się na indywidualne zamówienie, dzięki czemu można je spersonalizować. Niezależnie od tego, jaki rozmiar ma nasze okno, roleta rzymska zawsze pięknie się w nim zaprezentuje.
  • Możliwość przesłonięcia tylko części okna. Światło słoneczne na ogół pada od góry, wystarczy więc minimalnie opuścić roletę, by promienie nie oślepiały, jednocześnie nie pozbawiając pomieszczenia dostępu do światła.

Jak prać rolety rzymskie?

Sposób prania rolet rzymskich zależny jest przede wszystkim od tkaniny, z jakiej zostały uszyte. Z tego też powodu zawsze warto zachować etykietę z informacją od producenta. Jeśli jej nie mamy, musimy zaufać intuicji. Najbezpieczniejsza w takiej sytuacji wydaje się temperatura 40°C i redukcja wirowania do 400 obrotów na minutę. Przygotowaną do prania roletę najlepiej jest złożyć w luźną kostkę, dzięki temu będzie mniej pognieciona. Na pewno nie można zwinąć jej w kłębek przed praniem.

Zanim jednak roleta trafi do pralki, powinna zostać uwolniona od całego mechanizmu. Dobrym zwyczajem jest spakowanie wszystkich fiszbin, sznurków i haczyków do jednego woreczka i opisanie go. Jeśli w domu jest kilka rolet i każda ma inny wymiar, na pewno ułatwi to ponowny montaż.

Większość tkanin po praniu wymaga prasowania, nie inaczej jest w przypadku rolet. Niektóre tkaniny firanowe i zasłonowe schną na oknie i ładnie się przy tym prostują, ale przy roletach ten sposób się nie sprawdzi. Jeśli są pogniecione, trzeba sięgnąć po żelazko.

Roleta rzymska a styl wnętrza – czy zawsze można wybrać roletę rzymską?

Zdecydowanie tak. Co prawda będzie ona wyglądała inaczej w minimalistycznym wnętrzu skandynawskim, niż okazałym glamour, jednak zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, można postawić na ten typ rolety wewnętrznej.

W minimalistycznie urządzonych wnętrzach najlepiej zaprezentują się rolety jednobarwne, szyte z matowych tkanin. Tu największą ozdobą jest ich kolor i poziome szycie. Gdy są podciągnięte do góry, tworzą nad oknem dekoracyjny zwój materiału.

We wnętrzach, w których króluje przepych, rolety rzymskie mają prawo wyglądać nieco inaczej. Tu doskonale sprawdzą się rolety z frędzlami lub falbanami, szyte z wzorzystych tkanin, które delikatnie odbijają światło. Bardzo ładnie prezentują się rolety rzymskie z welwetu lub weluru.

Gdzie kupić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie można kupić tylko na specjalne zamówienie. Ze względu na ich specyfikę producenci nie oferują gotowych rolet rzymskich. To duża zaleta takiego rozwiązania, bo można być pewnym, że roleta będzie idealnie dopasowana do okna.

Reklama

Warto zaufać sklepom, które mają duży wybór tkanin i doświadczenie w szyciu rolet na wymiar. Jeśli nie mamy takiego sklepu blisko domu, z pomocą przychodzi internet i sklep: alena-firany.pl/rolety-rzymskie, z intuicyjnym panelem i dokładną instrukcją pobrania miary na rolety.

Reklama
Reklama
Reklama