Reklama

W tym artykule:

  1. Kiedy oglądać spadające gwiazdy?
  2. Noc spadających gwiazd 2023: kalendarz całoroczny
  3. Co to jest deszcz meteorów?
Reklama

Noc spadających gwiazd 2023 to wyjątkowe widowisko, które odbywa się na sferze niebieskiej. To nic innego, jak taniec meteorów na niebie, których blask trwa zaledwie kilka sekund. Małe kawałki kosmicznej materii spalają się, pozostawiając po sobie świetlisty ślad. Niknął w ziemskiej atmosferze. To fascynujące zjawisko przyciąga uwagę miłośników kosmicznej przestrzeni i emanującej z niej wielkiej energii. Kalendarz spadających gwiazd 2023 sprawi, że nie przegapisz żadnego z nadchodzących deszczy meteorów.

Zobacz też:

Superksiężyc rzadko pojawia się na niebie. Wygląda zjawiskowo i mocno wpływa na człowieka. Nie rób wtedy tych ważnych rzeczy

Superksiężyc jest bardzo ważnym zjawiskiem astronomicznym. Obserwowany z ziemskiej perspektywy Srebrny Glob jest wówczas większy i jaśniejszy niż zwykle. Ta pełnia Księżyca nie zdarza się raz na miesiąc. Jest to zjawisko niezwykle rzadko spotykane. Nie tylko wygląda niesamowicie, ale też silnie oddziałuje na człowieka. Superksiężyc wyznacza wyjątkowy czas. Zobacz, jak pracować z jego energią.
superksiężyc
StockAdobe/SasinParaksa

Kiedy oglądać spadające gwiazdy?

Noc spadających gwiazd fascynuje i przyciąga wielu miłośników kosmosu. Sprawdź, kiedy pojawi się deszcz meteorów w wybranym miesiącu oraz w jaki dzień przypada największa kumulacja spadających świetlnych obiektów. Prognoza astrologiczna wskazuje, że tego lata, oprócz deszczu meteorów, szykuje się też wiele innych niesamowitych zjawisk.

Wakacyjny deszcz Akwarydów i Perseidów

Kiedy jest noc spadających gwiazd w 2023 roku? To niesamowite zjawisko już niedługo objawi się na niebie. Najbliższym terminem jest lipiec. To właśnie w tym wakacyjnym miesiącu pojawi się okazja, by obejrzeć deszcz meteorów. Początek tego niezwykłego widowiska jest datowany na 12 lipca. Maksimum meteorów z roju Akwarydów rozbłyśnie w piątek 28 lipca.

Kiedy noc spadających gwiazd 2023 sierpień?

To nie jedyna okazja, by podziwiać piękny taniec gwiazd. Letnia odsłona zakończy się w sierpniu. Szczyt aktywności Perseidów i pełnia tego zjawiska będzie widoczna w nocy z 12 na 13 sierpnia. Obserwatorzy nieba powinni skierować swój wzrok w górę również w okolicy tej daty. Duża aktywność tych meteorów będzie widoczna również w nocy z 11 na 12 sierpnia oraz z 13 na 14 sierpnia. Deszcz Perseidów będzie wówczas pięknie widoczny na niebie. Wszystko zakończy się w trzecim tygodniu sierpnia, a dokładnie 19 sierpnia. Perseidy należą do jednego z najbardziej popularnych rojów meteorów. Jedną z przyczyn tego, że cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, jest fakt, że podczas ich największej aktywności można zaobserwować nawet 100 spadających Perseidów w ciągu jednej godziny. To imponujący wynik.

Zobacz także

Aktywność Drakonidów i Orionidów

Następna okazja do tego, by podziwiać roje meteorów, przypadnie w październiku. Na samym początku tego miesiąca będzie można zaobserwować Drakonidy. Ich rozbłysk uwidoczni się w dniach od 6 do 10 października, zaś maksimum meteorów z roju Drakonidów przypada na 8 października.

Jesienne deszcze meteorów będzie można obserwować na niebie również w drugiej połowie października. Orionidy występujące pomiędzy 2 października a 7 listopada, szczyt swojej aktywności osiągnął 21 października. To niesamowite widowisko, podczas którego możliwe będzie ujrzenie nawet do 30 meteorów na godzinę. Tej nocy niebo będzie lśnić niesamowitym blaskiem.

Listopadowa noc spadających gwiazd: Leonidy

W chłodne, jesienne noce wzrok w stronę nieba warto skierować w połowie miesiąca. Taniec Leonidów ukaże się między 14 a 21 listopada. Maksimum tego zjawiska przypada w nocy z 17 na 18 listopada.

Deszcze meteorów z roju Geminidów i Ursydów w grudniu

Obserwatorzy nieba noc spadających gwiazd w 2023 roku mogą podziwiać również w grudniu. Geminidy tworzą niebiański taniec już od 7 grudnia, a zakończą go 17 grudnia. Maksimum meteorów z roju Geminidów rozbłyśnie w nocy z 13 na 14 grudnia.

To nie jedyna okazja do obserwacji. W ostatnim miesiącu roku ma miejsce jeszcze jedno fascynujące zjawisko. Od 17 do 26 grudnia pojawią się Ursydy. Ich kumulacja nastąpi 22 grudnia.

Zobacz też:

Retrogradacja Wenus to zawrotny czas. Kosmos daje Ci ważny znak. Uważaj na to, co dzieje się w miłości i finansach

Retrogradacja Wenus to wyjątkowe zjawisko. Układ planet w kosmosie ma silny wpływ na to, co dzieje się w Twoim życiu. Podczas gdy Wenus jest w retrogradacji, może wydarzyć się sporo rzeczy, których zupełnie się nie spodziewałaś. Zobacz, jak układać swoje życie miłosne, gdy oddziałują na Ciebie tak silne wibracje. W tym wyjątkowym okresie zwróć też uwagę na kilka innych kwestii związanych z pieniędzmi.
retrogradacja Wenus
StockAdobe/mode_list

Noc spadających gwiazd 2023: kalendarz całoroczny

  • Styczeń 2023: Kwadrantydy (maksimum meteorów 3 stycznia)
  • Kwiecień 2023: Lirydy (maksimum meteorów z 21 na 22 kwietnia)
  • Maj 2023: Eta Akwarydy (maksimum meteorów z 5 na 6 maja) i Camelopardalidy (maksimum meteorów z 23 na 24 maja)
  • Czerwiec 2023: Czerwcowe Bootydy (maksimum meteorów 28 czerwca)
  • Lipiec 2023: Południowe delta Akwarydy (maksimum meteorów 28 lipca)
  • Sierpień 2023: Perseidy (maksimum meteorów z 12 na 13 sierpnia)
  • Październik 2023: Drakonidy (maksimum meteorów 8 października) i Ornioidy (maksimum meteorów 21 października)
  • Listopad 2023: Leonidy (maksimum meteorów z 17 na 18 listopada)
  • Grudzień 2023: Geminidy (z 13 na 14 grudnia) i Ursydy (maksimum meteorów 22 grudnia)

Co to jest deszcz meteorów?

Noc spadających gwiazd nazywana również deszczem meteorów to niesamowity spektakl, który pojawia się na nocnym niebie. Taniec światła potęguje się w momencie, gdy wybrany rój meteorów osiąga maksimum. To znaczy, że zjawisko błyszczących, spadających obiektów przybiera na sile. Kosmiczna materia emanuje krótkim i intensywnym światłem. Zostawia po sobie jasny ślad, po czym niknie w ziemskiej atmosferze.

Reklama

Jak oglądać noc spadających gwiazd?

Aby dostrzec jak najwięcej rozbłysków na niebie i czerpać satysfakcję z obserwacji spadających gwiazd najlepiej jest udać się w miejsce, w którym jest jak najmniej sztucznego światła emitowanego na przykład z latarni i neonów. Najlepiej więc udać się poza miejską przestrzeń i podziwiać deszcz meteorów z polany, łąki czy pola namiotowego. Taniec światła jest widoczny gołym okiem, ale dla osób, które chcą przyjrzeć się dokładniej temu niesamowitemu zjawisku, przyda się lornetka. Bardzo ważna jest też dobra pogoda. Gdy niebo jest zachmurzone lub pada, deszcz spadające gwiazdy nie będą widoczne.

Reklama
Reklama
Reklama