Skąd się biorą siwe włosy na naszej głowie?

Z ich budowy, która jest dość specyficzna. Związane jest to z zanikiem melaniny, która nadaje konkretny odcień, ale także działa zmiękczająco. Za popielatą barwę odpowiada także keratyna, naturalny budulec włosa. Co ważne, w jego wnętrzu znajdują się cząsteczki powietrza – sprawiają one, że włosy są sztywniejsze i bardziej suche.

Dlaczego u jednych siwe włosy pojawiają się szybciej, u drugich później? Od czego to zależy?

Pojawianie się siwych włosów jest bardzo indywidualną kwestią. Najważniejszym odpowiedzialnym za to czynnikiem jest nasz kod genetyczny, nie bez znaczenia jest jednak styl życia i wynikające z niego obciążenia, które mogą znacząco przyspieszyć ten proces. Badania pokazują, że krótkotrwałe obciążenie stresem może powodować zanik aktywności melanocytów – gdy jednak stres ustąpi, w krótkim czasie może dojść do ich ponownego aktywowania. Niestety przy długotrwałym obciążeniu nie powinniśmy już liczyć na powrót aktywności komórek wytwarzających pigmenty

W jaki sposób pielęgnować siwe włosy?

Siwe włosy łatwiej się łamią, są szorstkie, a czasami niesfornie odstają. Dlatego najczęściej potrzebują mocniejszego nawilżenia. Gdy stopniowo zaczyna ich przybywać, powinniśmy zmieniać pielęgnację – zarówno szampony, jak i odżywki na mocniej nawilżające i zmiękczające. Postawmy na kosmetyki bogate w humektanty, czyli substancje wiążące wodę we włosie (na etykietach szukajmy kwasu hialuronowego, gliceryny czy wyciągu z liści aloesu). Szczególną uwagę poświęćmy końcówkom, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Kruche, wyjątkowo delikatne partie włosów pielęgnujmy olejkami, dzięki czemu zabezpieczymy ich strukturę.

Modna siwizna u fryzjera – jak osiągnąć srebrny odcień i czy to w ogóle to możliwe?

Siwe włosy coraz częściej stają się obiektem pożądania wielu kobiet, które siwe jeszcze nie są. Choć nie jest to łatwym zadaniem, to jest możliwe do wykonania w salonie fryzjerskim. Kiedy włosy są naturalnie ciemne, wiązać się to będzie z rozjaśnieniem do bardzo jasnego koloru w pierwszym etapie, a następnie nadaniem pożądanego odcienia siwizny. Niezależnie natomiast, czy siwy kolor jest naturalny czy kosmetyczny – często przybiera żółtawy odcień. Dlatego warto jest sięgać po szampony lub odżywki podtrzymujące uzyskany efekt poprzez regulowanie ocieplania się koloru. W neutralizacji niepożądanych tonów sprawdzi się szampon z pigmentami bezpośrednimi np. Davines Alchemic Shampoo Silver, który dodatkowo wzmacnia odcień, zapewniając lśniący, metaliczny efekt.