Fryzury dla cienkich i rzadkich włosów – porady

Zanim przejrzysz najmodniejsze fryzury z rzadkich włosów, poznaj kilka uniwersalnych rad, które pomogą ci dobrać nie tylko odpowiednie cięcie, ale także pielęgnację – która jest kluczem do piękna, bez względu na naturalne cechy włosów:

  1. „U pani wchodzi w grę tylko cieniowanie” – zapewne większość posiadaczek długich, cienkich włosów słyszało podobne słowa u fryzjera. Jak się okazuje: niesłusznie! Cieniowanie długich cienkich włosów podkreśla niewielką ich ilość. Dodanie maksymalnej objętości u nasady sprawi wprawdzie, że górna część fryzury będzie wyglądała na znacznie gęstszą, ale jednocześnie przyciągnie wzrok do przerzedzonej długości i postrzępionych końców. Cieniowanie wygląda dobrze tylko w przypadku krótkich fryzur, gdzie różnica odległości między końcami a nasadą jest niewielka, skąd popularność cięcia w stylu pixie cut. Pamiętaj: asymetryczne cięcia czy grzywka to nie to samo, co cieniowanie, bo nie ma w nich „warstwowania” w obrębie jednego pasma. Tego nie musisz się obawiać!
  2. Jeśli chcesz optycznie zagęścić włosy, a twoje końce przypominają cienkie pióra – to odpowiedni moment na ostre cięcie. Włosy do łopatek ścięte na równo lub półokrągło wyglądają znacznie zdrowiej, niż postrzępione włosy do pasa z „pięcioma włosami” na samych końcówkach.
  3. Odpowiednia pielęgnacja daje szansę na niewielkie pogrubienie cienkich włosów. Jak to zrobić? Wystarczy, że zaczniesz regularnie olejować włosy olejami wnikającymi (jak np. kokosowy, masło shea, masło kokosowe). Po kilku miesiącach możesz zauważyć, że w wyniku stopniowego wnikania produktu w rozchylone łuski włos stanie się odrobinę grubszy i mocniejszy. Nawet jeśli nie zauważysz spektakularnej różnicy w grubości, nie myśl, że twój wysiłek poszedł na marne: olejowane włosy zaczną być bardziej odporne na uszkodzenia, co sprzyja ich zapuszczaniu!
  4. Jeśli farbujesz włosy, warto spróbować koloryzacji naturalnej. Henna (lawsonia inermis), nadająca włosom odcienie ze spektrum rudości, złota cassia (cassia obovata), czy granatowo-czarne indygo (indigofera tinctoria) nałożone solo lub wymieszane w odpowiednich proporcjach pozwolą ci stworzyć wiele unikalnych odcieni, jednocześnie pogrubiając włos. Zawarte w nich barwniki mają naukowo udowodnione zdolności trwałego wnikania we włos – co wiąże się z jego optycznym pogrubieniem! UWAGA: indygo to jedyne z ziół barwiących, którego nie można rozjaśniać ani nakładać na jasne włosy, bo skutkuje to powstaniem niezmywalnego odcienia zieleni. Uważaj też na farby chemiczne z dodatkiem ziół: prawdziwa farba ziołowa jest proszkiem, a nie kremem i nie wymaga mieszania z aktywatorem.
  5. Jesteś posiadaczką kręconych lub falowanych włosów? Odstawienie prostownicy, zadbanie o kondycję włosów i odpowiednie wydobycie wraz z utrwaleniem skrętu zagwarantuje ci świetną objętość. Krótkie kręcone włosy kręcą się przy tym najłatwiej, ze względu na niewielką masę. Jeśli masz proste włosy, możesz też zaplatać warkocz na noc lub zakładać wałki, aby rano cieszyć się pięknymi falami, dającymi wrażenie większej ilości włosów. 
  6. Zrezygnuj z doczepów, jeśli chcesz zapuścić jak najdłuższe naturalne włosy. Wytłumaczenie jest proste: im cieńszy włos, tym łatwiej go obciążyć i osłabić. Odpowiednio dobrane fryzury dla cienkich i rzadkich włosów sprawiają, że doczepy przestają być potrzebne.

Krótkie fryzury dla cienkich i rzadkich włosów

 

Jakie fryzury dla cienkich i rzadkich włosów będą odpowiednie dla miłośniczek krótkich cięć? Przede wszystkim: te z maksymalną objętością. Choć cieniowanie nie sprawdza się w przypadku cienkich półdługich i długich włosów, w krótkich fryzurach, gdzie końcówki włosów znajdują się niedaleko nasady – ma swoje uzasadnienie. Przykłady idealnych krótkich fryzur, noszonych z dumą także przez gwiazdy, to np.:

  • Pixie cut – niezwykle modne cięcie, którym obecnie cieszy się Nicole Kidman, a przez wiele lat było domeną Małgorzaty Kożuchowskiej. Na fryzurę składają się dłuższa góra i podgolone boki oraz tył: takie połączenie zapewnia bardzo dużą objętość u nasady. Grzywka może zostać przy tym ułożona asymetrycznie na bok lub przycięta tuż pod linią czoła – im ostrzejszy jej kształt, tym bardziej podkreślone zostaną kości policzkowe. Jeśli więc uważasz je za swój atut, to idealne cięcie dla ciebie! Pixie cut możesz nadawać na co dzień dowolną formę, stawiając poszczególne pasma na żel lub piankę albo wygładzając całość.
  • Klasyczny bob – za sprawą dłuższych pasm okalających policzki, sprawdzi się u posiadaczek kwadratowych lub pulchnych twarzy. Nosiły go m.in. Anja Rubik czy Bella Hadid. Fryzura opiera się na klasycznym, równym cięciu wyszczuplającym twarz. Jeśli chcesz zapewnić sobie młodzieńczy look, wybierz krótki bob z grzywką, sięgający do linii ust (dokładnie taki, jaki nosiła Natalie Portman w filmie „Leon Zawodowiec").
  • Asymetryczny bob – jeśli chcesz nadać sobie rockowy, zadziorny charakter, wybierz fryzurę dla cienkich włosów z dłuższym przodem i podciętym krócej tyłem; w wersji z równomiernie ściętymi przodami lub jednym dłuższym. Właśnie taką fryzurę wybrała Rihanna na początku swojej kariery – prezentuje ją np. w teledysku do „Umbrella". Ścięte asymetrycznie końcówki pasują szczególnie do bardzo ciemnych włosów, w których przerzedzenia bardzo rzucają się w oczy: wystarczy skrócić rzadszą ze stron, a tą gęstszą: pozostawić dłuższą.
  • Wydobyty skręt – to nie tyle cięcie, co typ stylizacji. Jeśli masz kręcone bądź falowane włosy, koniecznie zainteresuj się rutyną curly girls, odstaw kosmetyki z silikonami i zacznij ugniatać umyte włosy na żel. Pełne objętości loki najłatwiej wydobyć właśnie na krótkich włosach – bo lekkie pasma kręcą się znacznie lepiej niż cięższe (czyli dłuższe). I ty możesz mieć fryzurę jak Jennifer Grey w „Dirty Dancing"!

Półdługie fryzury dla cienkich i rzadkich włosów

 

Chcesz, żeby twoje cienkie włosy do ramion wyglądały jak najkorzystniej? Przede wszystkim, w przypadku dłuższych włosów nie sprawdza się już cieniowanie: warstwowanie w obrębie poszczególnych pasm przyciąga uwagę do niedużej gęstości i objętości. Najlepiej więc postawić na bardzo klasyczne cięcie... lub odpowiednio upiąć włosy – sprawdź nasze propozycje:

  • Long bob – ta fryzura sprawdzi się genialnie u osób, których włosy są przerzedzone z tyłu. Wystarczy wykonać asymetryczne cięcie, w którym przód włosów jest znacznie dłuższy, niż tył. Nie obawiaj się, to nie piórkowanie: bo włosy są cięte równą linią, a więc pasma pozbawione są warstw różnej długości. Taką fryzurę kochała przez długi czas Jennifer Aniston!
  • Cięcie na prosto – fryzury do ramion czy łopatek wyglądają najkorzystniej przy rzadkich włosach, jeśli są ścięte na prosto. Końce przypominające pióra nie wyglądają korzystnie, nawet, jeśli sięgają znacznie dalej niż reszta pasm. Cienkie włosy z równymi końcówkami nosi z dumą od lat aktorka Olga Frycz.
  • Warkocze bokserskie – nie ma lepszej fryzury dla cienkich włosów na letnie dni. Wystarczy rozluźnić splot warkoczy, tak, by wydawały się grubsze. Takiej fryzury, pomimo posiadania cienkich włosów nie wstydzi się gwiazda młodego pokolenia, Billie Eilish.
  • Grzywka – w połączeniu z rzadkimi włosami wcale nie tworzy oksymoronu. Jeśli masz pulchną twarz lub wysokie czoło, grzywka wręcz doda ci uroku, przez co uwagę rozmówcy spojrzą prędzej w twoje oczy, niż na cienkie włosy na długości. Takie cięcie dla cienkich włosów wybiera np. Hilary Duff.

Długie fryzury dla cienkich i rzadkich włosów

Wyjaśnijmy najważniejszą kwestię: to nieprawda, że włosy do łopatek to maksimum, na jakie możesz sobie pozwolić. Dopóki końce są równe, a więc: nie ma na nich widocznych przerzedzeń, twoja fryzura będzie wyglądać świetnie – bez względu na to, czy sięga piersi, czy może pasa. Możesz też pozwolić sobie na fryzury dla cienkich i rzadkich włosów, opierające się na modnych wśród gwiazd upięciach. Nasze propozycje to:

  • Cięcie w literę U – choć końce ścięte na równo w poziomie dają wrażenie najzdrowszych, zdajemy sobie sprawę z tego, że ciężko zapuścić cienkie i słabe włosy do pokaźnej długości. Dlatego alternatywą dla długich, przerzedzonych włosów jest cięcie w literę U – wciąż klasyczne i równe, ale pozwalające pozbyć się zmierzwionych końców z boków fryzury. Włosy na ten kształt ścina np. Martyna Wojciechowska.
  • Gęsty długi kucyk – aby cienkie i rzadkie włosy związane w kucyk wyglądały na dużo gęstsze, wystarczy podzielić włosy poziomo na dwie części. Z dolnej partii zwiąż niskiego kucyka i podziel włosy tuż nad gumką na pół, po czym przełóż kucyka przez powstały otwór. Powtórz czynność z górną partią włosów, tak, aby kucyki były jak najbliżej siebie. Natapiruj lekko górnego kucyka, by dobrze zakryć dolnego. Gotowe – nie musisz być Arianą Grandę, by móc nosić gęstą kitkę!
  • Klasyczny kok – w koku nie ma znaczenia objętość włosów, a ich długość. Jeśli więc masz bardzo długie pasma, sięgające co najmniej połowy pleców, po związaniu kok i tak będzie gruby. Koki w różnym wydaniu nosiła chętnie Katy Perry, kiedy kilka lat temu zmagała się z dużym przerzedzaniem się włosów.

 

 

Zobacz także: