Lata 80 - moda i styl, który nie przeminął?

Szalone lata 80.! Moda tamtych lat była niezwykle charakterystyczna właśnie przez ludzką wyobraźnię i potrzebę buntu. Polska nie radziła sobie w tamtych czasach najlepiej, dlatego zamiast słowem, wyrażano siebie ubiorem, często niezwykle barwnym i oryginalnym. Ubrania z lat 80. są tak ponadczasowe ze względu na to, że miały charakter i wiążą się z nimi ludzkie wspomnienia.

Styl lat 80. nie przeszedł bez echa! Do dziś możemy zobaczyć wpływ tamtej dekady na światową modę – oversize'owe ubrania, spopularyzowane w latach 80. to dzisiejszy must have, podobnie jak spodnie mom jeans, znane dawniej jako marchewki.

Sportowy styl wyglądał wprawdzie w tamtych czasach zupełnie inaczej, ale gdyby nie popularyzacja dresów i getrów w latach 80., być może dziś nie widywalibyśmy na ulicach legginsów i obcisłych topów. Można więc stwierdzić, że to moda lat 80. przeniosła sportową odzież na ulice polskich miast!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Daily80snostalgia (@daily80snostalgia) Paź 14, 2020 o 3:58 PDT

Zobacz też: Komu pasuje złota, a komu srebrna biżuteria? Znana blogerka ma na to niezawodny trik

Styl lat 80 - czym się wyróżniał?

Kolory, sportowe dresy, skórzane kurtki, a może ubóstwo i robienie ,,czegoś z niczego"? To właśnie lata 80. – moda w tamtych czasach była bowiem pełna skrajności. Amerykanki, razem z obywatelkami bogatszych europejskich krajów mogły pozwolić sobie na modowe szaleństwo, w Polsce natomiast zmagano się nawet z brakiem materiałów na buty. Jedno jest niepodważalne – Polki dbały o ubiór nawet w trudnych czasach!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TheNeonLemonade (@theneonlemonade) Wrz 22, 2020 o 12:00 PDT

Polski styl lat 80. opierał się przede wszystkim na poszerzaniu góry, przy jednoczesnym zwężaniu dolnych części ubioru. Noszono więc oversize'owe koszule, często celowo poszerzane w obrębie ramion, marynarki w męskim stylu czy bezkształtne, duże swetry. Całości dopełniały pełne objętości włosy – koniecznie w formie trwałej! W modzie wieczorowej często rezygnowano też z wyrysowanej talii na rzecz zblazowanych sukienek.

Ubiór lat 80. kojarzy się też z dresami w neonowych barwach. Ortalionowy komplet musiał mieć w tamtych czasach każdy: wychodziło się w nim nie tylko na jogging, ale również na spacer z drugą połówką. Im więcej geometrycznych wzorów miał dres, tym lepiej!

Zobacz także:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TheNeonLemonade (@theneonlemonade) Sie 15, 2020 o 7:00 PDT

Moda lat 80. opierała się zarówno na odważnych, neonowych kolorach, jak i na burych swetrach. Szarość widziana na ulicach wynikała przy tym z niedostępności – często decydowano się więc na samodzielne farbowanie ubrań na radosne barwy.

Zobacz też: Bluzka z kołnierzem XXL wywołała prawdziwą modową gorączkę

Lata 80. - moda damska

Lata 80. – moda damska chyba nigdy nie była tak różnorodna, jak w tamtych czasach! Oto fasony ubrań, na które decydowały się Polki:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez lily(@electric_80s) Sie 19, 2020 o 12:37 PDT

  • Moda lat 80. jest związana przede wszystkim z koszulami. Noszono je nie tylko w klasycznej formie: po godzinach pracy mogły posłużyć jako nakrycie wierzchnie zakładane na t-shirt, często traktowano je też jako tuniki. Najmodniejsze koszule tamtych lat musiały być luźne, szczególnie w ramionach – tę modę na oversize dostrzegamy do dziś!
  • Królowały też marynarki poszerzane w ramionach. Noszono je bez względu na okazję: stanowiły element zarówno ubioru służbowego, jak i modnej stylizacji na imprezę (a raczej – prywatkę).
  • Jeśli chodzi o spodnie – lata 80. to dekada marchewek, szerokich na górze i zwężanych ku dołowi. Noszono je zarówno w formie jeansowej, jak i materiałowej, przy czym ta pierwsza była w naszym kraju o wiele gorzej dostępna. Spodnie te dostępne są do dziś i przeżywają drugą młodość: obecnie można nabyć je pod nazwą mom jeans.
  • Dresy, body i getry to nieodłączny element sportowego stylu. Takie ubrania noszono nie tylko do ćwiczeń, ale także na co dzień – i to bez względu na wiek. Widywano w nich zarówno nastolatki, jak i kobiety w kwiecie wieku!
  • Spódnice lat 80. były coraz krótsze – chętnie noszono fasony przed kolano, a odważne miniówki nakładano najczęściej na getry. Wybierano też żywsze kolory, wyróżniające się na tle tradycyjnych, czarnych spódnic.
  • Chętnie noszono ręcznie malowane t-shirty – im bardziej kolorowe, tym lepiej! Dostęp do gotowych koszulek z nadrukami był raczej ograniczony, więc zazwyczaj trzeba było radzić sobie samemu.
  • Elegancki styl lat 80. to przede wszystkim falbany – naszywano je na kreacje wieczorowe zarówno w okolice biustu i talii, jak i ramion. Zachowanie umiaru było tutaj raczej drugorzędną sprawą – liczył się efekt końcowy!
  • Do ubrań chętnie dobierano klipsy lub kolczyki. Szczególnie modne były duże, złote koła, stanowiące nieodłączny element stylizacji na wieczór.
  • W odzieży wierzchniej królowały trencze, budrysówki i kurtki pikowane. Chętnie decydowano się też na marynarki z poszerzanymi ramionami. Wybierano raczej luźne fasony, w przypadku płaszczy podkreślając paskiem jedynie talię.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lynda (@alltheprecious.things) Paź 26, 2020 o 3:53 PDT

Wymienione elementy garderoby były charakterystyczne dla Polski – a jakie stroje z lat 80 były modne w innych krajach? Decydowano się najczęściej na jasne, sprane jeansy, kolorowe swetry i zwierzęce nadruki (np. w panterkę). W USA popularna była też odzież sygnowana logiem konkretnej marki. We Francji, zwanej ojczyzną mody często decydowano się na łączenie błysku z matem. Francuzki chętnie czerpały też inspirację z mody męskiej, eksperymentując z mniej dopasowaną odzieżą. W Anglii postawiono natomiast na kolor, dodając żywych barw nawet najbardziej klasycznym kreacjom.

Lata 80 - stroje

Moda lat 80 jest pełna na pozór niepasujących do siebie ubrań, wszystkie stylizacje na ich bazie były jednak dokładnie przemyślane. Jeśli poszerzałyśmy ramiona bufiastymi rękawami, zwykle naprawiałyśmy powstałą dysproporcję sylwetki przy pomocy paska, ściśniętego mocno wokół talii. Kobiety z tamtych lat epatowały kobiecością tak, jak zawsze, ale w dużo bardziej nowatorskim stylu!

Wśród najpopularniejszych strojów możemy wyróżnić stylizacje z mocno wyeksponowanymi ramionami, ubiór ,,na cebulkę", opierający się na łączeniu wielu warstw odzieży, styl sportowy, albo casualową elegancję, podkreśloną niezwykle modnym w tamtych czasach trenczem. Nie można zapomnieć o subkulturach, odgrywających niezwykle istotną rolę w szarych czasach stanu wojennego – każda z nich wytworzyła bowiem unikalny styl ubioru. Moda damska lat 80. jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie!

Zobacz też: Magda Mołek w modnym swetrze na jesień i seksownej skórzanej spódnicy. Tą stylizacją odjęła sobie 10 lat!

Stroje z lat - przykłady ubiorów

Lata 80 – modę z tamtych lat można odtworzyć i dziś, komponując z własnych ubrań jeden z charakterystycznych strojów:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PhatMod Vintage Clothing (@phatmodwow) Paź 25, 2020 o 8:34 PDT

  • Strój ,,na cebulkę" – w latach 80. chętnie ubierano wiele warstw ubrań jednocześnie. Liczyła się zabawa formą i kolorem: na ulicach można było więc zobaczyć koszulę, obwiązaną luźno na długim kombinezonie lub getry wystające spod jeansowych nogawek. Zwieńczeniem stylizacji była kamizelka założona na płaszcz. Jak odtworzyć ten charakterystyczny strój na imprezie tematycznej? Wystarczy, że założysz krótszą bluzkę na taką z długim rękawem i wsuniesz kolorową spódniczkę mini na sportowe legginsy!
  • Strój sportowy – szał na sportowy ubiór zaczął się wraz ze sprowadzeniem zza granicy kaset z ćwiczeniami fitness. Polacy zauważyli neonowe, odważne stroje i przenieśli sportową modę z mat ćwiczeniowych prosto na ulice! W kolorowych, luźnych kompletach chodziły zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Aby odtworzyć taką stylizację, najlepiej wybrać ubrania wykonane ze sztucznych materiałów – na dres w stylu lat 80 najłatwiej przerobić starą, kolorową kurtkę deszczówkę. W przerysowanej wersji, najlepiej założyć body jako górę do legginsów.
  • Strój w stylu subkultur – rock, punk i metal rozwijały się prężnie i w Polsce. Punkowa moda opierała się przede wszystkim na podartych, czarnych ubraniach, udekorowanych ćwiekami i agrafkami. Fani rocka upodobali sobie skórzane kurtki motocyklowe, a miłośnicy thrash metalu, niezwykle popularnego w latach 80., nosili ciasne sprane jeansy, katany i białe, sportowe buty. Na którą stylizację się zdecydujesz? Wszystkie z subkultur przetrwały do dziś – zależy więc to tylko od ciebie!
  • Strój wyjściowy – to najlepsza opcja, jeśli nie lubisz przykuwać wzroku i szukasz stylizacji w stylu lat 80, która sprawdzi się nie tylko na imprezie tematycznej, ale także na ulicy. Typowy strój z tamtych lat to luźna koszula, spodnie marchewki i trencz, stanowiący absolutny must have wśród okryć wierzchnich. Chcesz odtworzyć ten ubiór? Wystarczy, że ubierzesz spodnie  mom jeans, założysz oversize'ową koszulę i okryjesz się długim płaszczem wiązanym w talii!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez lily (@electric_80s) Paź 5, 2020 o 1:45 PDT

Zobacz też: Spodnie z lampasami: podpowiadamy jak je stylizować na co dzień?

Buty, a lata 80 - charakterystyczne modele

Białe, sportowe buty były nieodłącznym elementem mody lat 80. Zestawiano je zarówno z jeansami, dresami jak i sukienkami – było to obuwie ciężko dostępne, więc jeśli już weszło się w posiadanie takich butów, trzeba było eksponować je jak najczęściej! Idealne buty miały wysoką cholewkę, sięgającą za kostkę i kolorowe wzory, wyróżniające poszczególne modele między sobą.

Popularne były oczywiście także klasyczne buty. Lata 80 kojarzą się głównie ze szpiczastymi butami na obcasie, najczęściej bez odsłoniętych palców. Eleganckie buty były często zdobione dodatkowymi aplikacjami w postaci wstążek, klamerek czy sztucznych kwiatów. Wysokość obcasów była przy tym dość różnorodna: popularne były zarówno niskie słupki, jak i szpilki ,,aż do nieba".

Często decydowano się też na buty z syntetycznych materiałów, nawet z plastiku. Takie obuwie było niezwykle modne i pożądane, nie tylko przez materiał, ale też przez odważną kolorystykę: często występowało w neonowych odcieniach różu, zieleni czy błękitu.