Lipoliza podbródka – na czym polega ten zabieg?

Lipoliza podbródka jest niechirurgicznym zabiegiem, którego celem jest usunięcie drugiego podbródka. Procedura polega na wstrzykiwaniu w tkankę tłuszczową podbródka preparatu z fosfatydylocholiną, czyli substancją, która rozpuszcza komórki tłuszczowe. Uwolniony tłuszcz trafia do wątroby, a następnie w wyniku procesów metabolicznych zostaje wydalony z organizmu. 

Lipoliza iniekcyjna podbródka, jest zabiegiem przeprowadzanym przez lekarza. Można wykonywać ją na dwa sposoby: wachlarzowy lub punktowy. Pierwszy z nich wymaga zrobienia około 5-6 zastrzyków. W przypadku drugiego zazwyczaj wystarczy jedno nakłucie. Przed zabiegiem może zostać zastosowane znieczulenie miejscowe w formie maści. W zależności od stopnia otłuszczenia szyi zabieg trwa od 20 do 40 minut. 

Lipoliza podbródka a liposukcja - jakie są różnice

Lipoliza i liposukcja, to podobnie brzmiące nazwy zabiegów, które mają jeden cel - pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z danych obszarów ciała. Różnica między lipolizą, a liposukcją polega na tym, że lipoliza usuwa tłuszcz przy pomocy wstrzyknięcia w tkankę preparatu, który rozbija go chemicznie, natomiast liposukcja, to chirurgiczny zabieg, w którym fizycznie odciągany zostaje tłuszcz np. z okolic brzucha. Liposukcja jest więc zabiegiem inwazyjnym, zazwyczaj przeprowadzanym na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym.

Lipoliza podbródka – efekty

Najważniejszym efektem lipolizy podbródka jest wyszczuplenie szyi oraz owalu twarzy. Możemy spodziewać się trwałej utraty od 2 do nawet 5 cm tkanki tłuszczowej. Ponieważ jest to zabieg nieinwazyjny, jego rezultaty nie są widoczne od razu. Usuwanie komórek tłuszczowych z organizmu trwa zazwyczaj około miesiąca. Najlepsze efekty przynosi wykonanie serii 3 zabiegów.

Lipoliza podbródka przynosi także inne pozytywne dla naszego wyglądu skutki. Po pierwsze pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, czyli białek odpowiadających za jej jędrność i elastyczność. Po drugie poprawia krążenie krwi, która transportuje składniki odżywcze. Dzięki temu skóra staje się bardziej nawilżona i odżywiona. Po trzecie, preparat stosowany podczas lipolizy podbródka zapobiega powstawaniu wolnych rodników, czyli spowalnia procesy starzenia się

Lipoliza podbródka: jak utrzymać efekt zabiegu na dłużej?

Nie od dziś wiadomo, że kluczem do sukcesu są nie tylko zabiegi, ale również domowa pielęgnacja. O ile twarzy poświęcamy zazwyczaj sporo czasu, szyję i dekolt niestety często zaniedbujemy, co bardzo szybko staje się widoczne. Sprawy nie ułatwia nasz siedzący tryb życia i spędzanie długich godzin przed ekranem komputera lub smartfona. W tym nienaturalnym "wygięciu", na szyi często powstaje charakterystyczna zmarszczka, która z czasem staje się trwałym odkształceniem. Jeśli chcesz zadbać o ten rejon i zmniejszyć widoczność zmarszczek, warto sięgnąć po specjalistyczny krem do twarzy i dekoltu. Niestety nie należy on do najtańszych wydatków - a to za sprawą innowacyjnych technologii, które pobudzają produkcję kolagenu i działają jak lifting. 

Sam krem to jednak za mało. Jeśli chcesz silniej zregenerować i odżywić skórę, skuteczniej zadziała serum. Możesz zastosować to samo, którego używasz na twarz (choć ostrzegam, że wtedy buteleczka zużywa się w ekspresowym tempie) - albo wybrać dedykowane serum do skóry szyi i dekoltu.

Zobacz także:

Lipoliza podbródka: domowe zabiegi na podbródek

Lipoliza podbródka to dość drogi zabieg. Jego koszt może wynieść nawet 400 zł. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pomogą wyszczuplić twarz i wyostrzyć jej owal. Jednym z nich jest masaż specjalnym rollerem lub płytką gua sha. Taki domowy zabieg poprawia krążenie krwi, zmniejsza opuchliznę twarzy, zmniejsza cienie pod  oczami, spłyca zmarszczki mimiczne i wyostrza owal twarzy. Masaż rollerem powinniśmy wykonywać regularnie. Zabieg jest niegroźny i nadaje się do każdego typu cery. Z masażu powinny jednak zrezygnować osoby zmagające się z trądzikiem i uszkodzonym naskórkiem. 

 

Lipoliza podbródka – skutki uboczne

Chociaż lipoliza podbródka jest zabiegiem niemal nieinwazyjnym, po jej wykonaniu trzeba spodziewać się kilku niegroźnych skutków ubocznych. Ze względu na wykonywanie nakłuć na skórze mogą pojawić się: lekkie zasinienie, obrzęk czy zaczerwienienie. Szyja jest też zazwyczaj obolała. Rzadko występują niewielkie krwiaki. Wszystkie te objawy mijają po kilku dniach. 

Lipoliza podbródka – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań w przypadku lipolizy podbródka zaliczamy przede wszystkim: infekcje skóry w okolicach, które mają zostać poddane zabiegowi, alergie na składniki preparatu, poważne schorzenia nerek i wątroby czy zaburzenia krzepliwości krwi. Ponadto nie powinny się jej poddawać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Przeszkodą są też niektóre choroby autoimmunologiczne, cukrzyca oraz problemy z tarczycą. W każdym z tych przypadków należy skonsultować się ze swoim lekarzem specjalistą. 

Lipoliza podbródka – cena

Cena lipolizy podbródka, jest związana z ilością potrzebnego na dany obszar preparatu z fosfatydylocholiną. Przy wykonywaniu lipolizy podbródka potrzebne są zazwyczaj 1-2 ampułki, więc koszt zabiegu waha się w granicach 200-400 zł. 

Zobacz też: Lipoliza iniekcyjna – jak bezboleśnie usunąć cellulit i zmniejszyć obwód w talii?

Zabiegi na podbródek – nie tylko lipoliza

W gabinetach medycyny estetycznej dostępnych jest kilka zabiegów na problemy z podbródkiem. Mogą one zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować wybrane mankamenty. Jakie jeszcze istnieją zabiegi na podbródek? 

  • Endermologia – masaż podciśnieniowy wykonywany specjalnym urządzeniem, które oddziałuje na skórę i tkankę łączną. Zabieg wpływa na przyspieszenie tempa pracy układu limfatycznego, przemianę materii oraz procesów usuwania toksyn z organizmu. Polecany jest szczególnie posiadaczkom cer dojrzałych. 
  • Thermolifting RF – zabieg z wykorzystaniem fal radiowych. Pobudza procesy metaboliczne komórek, dzięki czemu poprawia jędrność i sprężystość skóry. Zabieg poprawia również koloryt cery i  jej fakturę. Po thermoliftingu RF z twarzy znikają płytkie zmarszczki, natomiast głębokie są znacznie zredukowane. 
  • Karboksyterapia – Zabieg polega na śródskórnej lub podskórnej aplikacji kontrolowanych dawek medycznego dwutlenku węgla drogą iniekcji. Polecany jest szczególnie osobom, które walczą z problemem opuchniętych oczu, nagromadzeniem tkanki tłuszczowej na podbródku czy cellulitem.