REKLAMA
thespoiledmama / instagram.com
Wypryski i krosty w ciąży to bardzo popularny problem, który dotyka aż co drugą kobietę w stanie błogosławionym. Ma to związek z burzą hormonów w organizmie ciężarnej, a dokładnie wzrostem poziomu prolaktyny, progesteronu i androgenów. Te ostatnie, powodują zwiększone wydzielanie sebum, które zapycha pory i może prowadzić do powstawania pryszczy. Leczenie trądziku w ciąży należy powierzyć lekarzowi, a w żadym wypadku nie stosować dermokosmetyków z retinoidami, oraz leków z tertracykliną i izotretynoiną, bez konsultacji ze specjalistą! Co możesz zrobić? Postawić na naturalną pielęgnację - dokładnie oczyszczać twarz, przecierać ją olejkiem lawendowym, lub z drzewa herbacianego (ma działanie antyseptyczne). Pomocne będą również regularne (najlepiej raz w tygodniu) napary i kąpiele na twarz z rumianku i pokrzywy.
hatchgal / instagram.com
Delikatne opuchlizny w ciąży to zasługa gromadzenia wody w organizmie, jak również zwiększonej objętości krwi. Jeśli zauważyłaś, że Twoja buzia zaokrągliła się, oraz odczuwasz puchnięcie kostek, czy stóp (szczególnie wieczorem) - zastosuj chłodzące okłady, na twarz wystarczy delikatny ręcznik włożony na kilka chwil do zamrażalnika. Możesz też posłużyć się kamiennym rollerem - uprzednio trzymanym w lodówce. Na co dzień staraj się pić dużo wody i unikać soli w jedzeniu. Obrzęki, powinny być konsultowane z lekarzem - szczególnie te, które nie ustępują po chłodzących okładach.
thedreambirthcompany / instagram.com
Plamy na twarzy w ciąży mają swoją nazwę - ostuda, lub maska ciążowa. Powstają na skutek podwyższonego poziomu hormonów w organizmie i zazwyczaj znikają po porodzie. Do wystąpienia ostudy, potrzebna jest również ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Wysoki poziom estrogenu u ciężarnej kobiety, powoduje nierównomierną pracę melanocytów, barwnik może odłożyć się w jednym miejscu na skórze i tak powstają przebarwienia. Najważniejsze, to stosować wysokie filtry UV, najlepiej SPF50. Gdy już za poźno i przebarwienia powstały - zapytaj swojego lekarza o bezpieczeństwo poddania się peelingowi chemicznemu, lub innemu zabiegowi niwelującemu przebarwienia (konieczny może okazać się laser).
summerskinau / instagram.com
Sucha skóra w ciąży dokucza wielu przyszłym mamom i nie mówimy tylko o tej na brzuchu! Pod wplywem burzy hormonów w organizmie, skóra kobiety uwrażliwia się, a więc jest o wiele bardziej podatna na wysuszenie, czy podrażnienie przez składniki kosmetyków, z którymi wcześniej nie było problemów. Ważne jest, aby nawilżać i natłuszczać skórę jednocześnie, aby nie dopuścić do osłabienia jej płaszcza hydrolipidowego. Najlepsze będą produkty apteczne, które nie zawierają sztucznych barwników, zapachów, a także silnych substancji aktywnych. Pomocne może okazać się również zmywanie makijażu przy pomocy olejku - na przyklad jojoba, albo z pestek malin. Olejek stworzy na twarzy warstewkę ochornną, która zapobiegnie utracie wody przez parowanie.
hatchgal / instagram.com
Swędzenie skóry w okolicach brzucha, jest normalnym zjawiskiem, spowodowanym przez jej rozciąganie podczas wzrostu dziecka. Należy przede wszystkim zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia i unikać czynników, które mogą ją wysuszać, jak na przykład mydło, czy gorące kąpiele w wannie. Stosowanie natłuszczających oliwek, lub maseł (na przykład kakaowe, lub masło shea), ukoi świąd, oraz w pewnym stopniu zapobiegnie powstawaniu rozstępów (uelastyczni skórę). Dobrym sposobem na wysuszoną, swędzącą skórę, jest nakładanie balsamu na wilgotne ciało, zaraz po wyjściu spod prysznica, lub z kąpieli.