REKLAMA
Shutterstock
Badanie przeprowadzone w 2012 roku wykazało, że sumplementy ashwagandhi obniżają poziom kortyzolu (hormonu, który produkuje nasz organizm w reakcji na silny stres). Inne badanie dowiodło, że ponad 88% badanych doświadczyło obniżenia stresu po zjedzeniu ashwagandhi, a tylko połowa badanych w inne grupie, która otrzymała placebo, odczuło jakikolwiek stan uspokojenia.
mateirały prasowe
Ashwagandha może się też okazać jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Badacze w 2010 odkryli, że roślina ta może z pewnością zabijać rakotwórcze komórki. Niektóre badania twierdzą nawet, że indyjski żeń szeń ma podobne właściwości w zwalczaniu raka co chemioterapia. Poza tym, suplement wzmacnia odporność pacjentów, którzy aktualnie poddają się chemii, poprzez zwiększenie liczby białych krwinek.
materiały prasowe
Jeśli macie kłopoty w sypialni, istnieją pewne dowody, że ashwagandha może pomagać kobietom w życiu intymnym. W 2015 przebadano panie, które brały doustnie ten suplement diety i potwierdziły one, że mają częstszy orgazm oraz ogólnie większą satysfakcję z seksu (prawdopodobnie też dlatego, że roślina ta redukuje stres).
materiały prasowe/ Brian Parillo Photography
Wygląda również na to, że dzienna porcja ashwagandhi pobudza produkcję melaniny we włosach, co oznacza, że przy starzeniu się, możemy uniknąć dużej ilości siwych włosów.
materiały prasowe
W 2016 odkryto, że sproszkowany indyjski żeń szeń jest prawdziwą bombą antyoksydantów takich jak polifenole, które opóźniają widoczne oznaki starzenia.
Shutterstock
Wykazano też, że ashwagandha działa podobnie jak steryd i pomaga uśmierzać bóle oraz zmniejsza opuchliznę związaną ze stawami np. kolan.