materiały prasowe
materiały prasowe
Często ofiarami przemocy domowej kieruje strach o swoje życie. Sprawcy niejednokrotnie grożą swoim ofiarom, że ich zabiją.
"Niestety, wiele z tych kobiet uważa, że tak musi być, że taki ich los, obwiniają siebie za to co je spotyka, starają się zachowywać tak, aby „nie prowokować” męża, czy partnera" - mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet i wspomina kobietę, która twierdziła, że mąż jej przecież nie gwałci, bo ona mu się nie sprzeciwia. Kiedy raz mu odmówiła, została tak mocno pobita, że więcej się nie sprzeciwiała.
materiały prasowe
"Można nauczyć się być ofiarą przemocy. Zazwyczaj oznacza to, że kiedyś już się nią było, a wtedy granice odporności się przesuwają. Osoba taka jest uodporniona na ból zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Przyjmuje postawę, jakby tego nie było. Często wiąże się to z wyuczoną bezradnością. Większy jest lęk takiej kobiety przed tym, że będzie musiała poradzić sobie sama, niż przed tym, że on przyjdzie i będzie znowu bił. Taka kobieta zastanawia się: co wtedy zrobi z dziećmi, jak sobie poradzi? – mówi dr Mariola Kosowicz, która kieruje Poradnią Psychoonkologii w Warszawskim Centrum Onkologii, ale specjalizuje się też w leczeniu depresji i terapii par w kryzysie.
materiały prasowe
Zdaniem ekspertów, ofiary przemocy mają często osobowość zależną. Takie osoby z zaburzeniami osobowości zależnej w zamian za opiekę są w stanie całkowicie się podporządkować.
"Tymczasem przemoc odbywa się w cyklach. Wybuchy przemocy przerywane są okresami, kiedy sprawca przeprasza, daje prezenty albo okazuje czułość, opiekuje się" – tłumaczy Małgorzata Kowalczyk.
materiały prasowe
Kobietami, które doświadczyły przemocy w rodzinie często kieruje poczucie winy. Sprawca zazwyczaj jest świetnym manipulatorem i często obwinia właśnie swoją ofiarę za to, że stosuje wobec niej przemoc. Powody najczęściej są błahe: bije dlatego, że ona bałagani, albo wydaje mu się, że partnerka go zdradza.
materiały prasowe
Kobiety, które są ofiarami przemocy domowej często nie zdają sobie sprawy z tego, że dzieci, które są świadkami niemiłych zdarzeń w domu, również są ofiarami przemocy, chociaż bezpośrednio przemoc ich nie dotyczy. Kobietom - matkom wydaje się, że warto poświęcić się dla dobra dziecka i rodziny.
"Kobiety często są tak wychowywane, że powinny być grzeczne, dbać o ognisko domowe za wszelką cenę – bo jeżeli coś w domu nie gra, to jest jej wina, bo nie potrafi zadbać o relacje domowe" – mówi Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet.
materiały prasowe
Zdaniem ekspertów, kobietom - ofiarom towarzyszy wstyd.
"Zdarza się, że kobiety chronią sprawcę przed odpowiedzialnością, bo obawiają się, co powiedzą inni, rodzina, znajomi. Wstydzą się, że otrzymają piętno tej, która męża wsadziła do więzienia, czy naraziła go na kłopoty" – tłumaczy Urszula Nowakowska.
materiały prasowe
Zależność, zastraszenie, obojętność otoczenia lub presja rodziny - te rzeczy mają ogromny wpływ na to, że ofiary nie chcą nic zmieniać w swoim życiu.
"Sprawcy stosują przemoc wobec tych, których postrzegają jako słabszych, zależnych od siebie, co do których mogą mieć poczucie, że mogą mieć nad nimi władzę i reakcja otoczenia będzie żadna albo przynajmniej słabsza niż gdyby pobili np. szefa w pracy czy obcego człowieka na ulicy. Tu mogą liczyć na milczenie ofiary, niewielką liczbę świadków lub ich brak – bo najczęściej odbywa się to w domu, a sąsiedzi, nawet jeśli coś słyszą, to nie chcą się angażować w pomoc – opowiada Urszula Nowakowska.