Jemioła: symbolika tej rośliny wiąże się z bezpieczeństwem i pomyślnością. Czego dokładnie dotyczy? Jemioła to symbol dostatku i dar od bogów
Roślina o kulistym kształcie składająca się z pędów o zielonym kolorze i drobnych, sztywnych listkach to jemioła. Symbolika tego ziela sięga czasów starożytnych i wiąże się z mitami nordyckimi i celtyckimi. Dawniej uważana była za błogosławieństwo zesłane od bogów i zwiastowała dostatek i miłość. Zawieszona na drzwiach miała zapewniać pomyślność. Jemioła pojawia się jako element tradycji świąt Bożego Narodzenia. Jest symbolem szczęścia. Na co jeszcze wskazuje? Poznaj znaczenie jemioły w domu.

- Wróżka Mila
W tym artykule:
- Jemioła na Boże Narodzenie. Co oznacza jemioła na święta?
- Jemioła – znaczenie z odległych obrzędów i mitów
- Jemioła – symbolika. Inne znaczenia magicznej rośliny
Jemioła to roślina ściśle związana ze Świętami Bożego Narodzenia, a tradycja całowania pod nią przetrwała przez wieki i do dziś jest praktykowana. Czego symbolem jest ta roślina? Czytaj dalej i poznaj jej znaczenie.
Jemioła na Boże Narodzenie. Co oznacza jemioła na święta?
Jemioła – symbol świąt Bożego Narodzenia jest oznaką spokoju, powodzenia i dobrych relacji w rodzinie. Jemiołę zawiesza się tuż nad wigilijnym stołem albo nad drzwiami wejściowymi. Można także przywiesić ją w kuchni, bądź innym miejscu, gdzie gromadzą się domownicy i goście. Pod jemiołą składane są życzenia, a bliscy obdarowują się pocałunkami. A zatem co symbolizuje jemioła? To symbol dostatku, bogactwa i szczęścia. W tym kontekście jemioła na święta ma również przywołać dobre uczucia i zapewnić miłość oraz szczęście dla całej rodziny. Kiedy zakochani pocałują się pod jemiołą, ma to świadczyć o tym, że ich związek będzie zgodny i trwały.
Pocałunek pod jemiołą to tradycja, która prawdopodobnie pojawiła się jeszcze w XVII wieku, a jej pochodzenie przypisuje się Anglikom. W dawnych czasach całowanie pod tą rośliną było bardzo popularnym zwyczajem, któremu przypisywano magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła symbolizuje witalność i płodność, a każdy pocałunek złożony pod jej gałązkami miał przynosić szczęście w miłości. Ciekawą tradycją było zrywanie przez mężczyznę owoców jemioły po każdym pocałunku. Jeśli udało mu się zerwać wszystkie, wróżono mu powodzenie w życiu uczuciowym. Roślina była również uważana za naturalny afrodyzjak, wspomagający płodność i wzmacniający męskość.
Jemioła – symbolika w święta Bożego Narodzenia
Obecnie całowanie pod jemiołą w święta wskazuje na dobre relacje rodzinne. Zwyczaj ten ma zapowiadać zgodę i wiele radosnych chwil w gronie najbliższych. A dokładnie co symbolizuje jemioła na święta?
- miłość;
- szczęście;
- rozkwit uczuć;
- powodzenie i dostatek;
- życie i płodność.
Kiedy zdjąć jemiołę?
Jemiołę należy zdjąć tuż przed następnymi świętami Bożego Narodzenia. Jeśli uważasz, że to zbyt długi czas, możesz pozbyć się jemioły wcześniej, a dokładniej w święto Trzech Króli. Jeżeli wyrzucisz ją innego dnia, jej magiczna moc obróci się przeciwko domownikom. Zamiast przywoływać szczęście i rodzinną, ciepłą atmosferę, wszyscy, którzy całowali się pod jemiołą pokłócą się. Małżeństwa czeka poważny kryzys lub rozstanie, a młode pary nie doczekają się stanięcia na ślubnym kobiercu.
Jemioła – symbolika. Inne znaczenia magicznej rośliny
W dawnych wierzeniach jemioła służyła jako talizman, który miał zabezpieczać przed złymi duchami, urokami i nieszczęściem. Była wieszana na drzwiach domostw, aby odegnać złe moce i ustrzec przed czarami wiedźm. Jej zadaniem była więc ochrona domowników. Jemioła miała także służyć jako zabezpieczenie przed pożarem i piorunami – szczególnie zawieszona nad kominkiem lub w oknie. W niektórych ludowych zwyczajach gałązka jemioły ułożona w dziecięcym łóżeczku to znak ochrony niemowląt i pomoc w przywołaniu spokojnego snu.
Jemioła – znaczenie z odległych obrzędów i mitów
Jemioła to nie tylko symbol świąt Bożego Narodzenia. Roślina i jej wyjątkowe właściwości były znane o wiele wcześniej. Jemioła pojawiała się w mitach nordyckich i celtyckich obrzędach. Wierzono wówczas, że posiada wielką moc i pomaga w przezwyciężaniu wszelkich niepowodzeń. Roślina ta rosła wysoko na drzewach, dlatego dostęp do niej był mocno ograniczony. Dodatkowo ze względu na to, że jej liście są wiecznie zielone, jemioła miała przywoływać zamożność i pomyślność. Lepki, półprzezroczysty sok, wydobywający się z owoców rośliny określany był jako boskie nasienie i symbolizował płodność.
Jemioła wieki temu
Dawna ludność uznawała jemiołę za roślinę, która pochodzi od bogów i jest symbolem życia. Była darem, który zwiększał popęd i siły witalne. Jemioła miała też chronić przed wszelkim złem i niebezpieczeństwem. Celtowie używali jemioły do odprawiania magicznych rytuałów ochronnych. Miała ona odstraszać choroby i złą energię. Ścinano ją z drzew z wielką uwagą i ostrożnością – żadna z gałązek jemioły nie mogła spaść i dotknąć ziemi. Oznaczało to brak szacunku dla boskich darów.
Jemioła w nowoczesnych rytuałach
Współcześnie jemioła odgrywa ważną rolę w praktykach duchowych i rytuałach ochronnych. Niektórzy palą suszone gałązki jemioły, by oczyścić przestrzeń z negatywnej energii, podczas gdy inni przechowują jej fragmenty w domach jako talizman przynoszący szczęście. W magii miłosnej jemioła wciąż jest używana jako symbol jedności i harmonii.
Magiczne właściwości jemioły
Druidzi zrywali jemiołę złotymi sierpami w określone dni w roku, które następowały zawsze po nowiu Księżyca. Odprawiane rytuały z użyciem jemioły miały miejsce w okresie przesilenia zimowego oraz wiosennego. W tym ujęciu jemioła była symbolem Księżyca i Słońca. Jej magiczna moc miała przynosić dostatek i zabezpieczać domostwa przed wszelkim niepowodzeniem oraz złymi siłami.
Jemioła w mitologii
W mitologii nordyckiej sok z jemioły został wykorzystany jako trucizna do zabicia boga Baldra. Jego matka Freya rozpaczała tak głęboko, że jej łzy zamieniły się w owoce, które pokryły pędy rośliny. Od tego czasu jemioła zmieniła znaczenie i została określona jako symbol nieśmiertelności, wielkiej miłości, zgody i radości.
Jemioła w lecznictwie i ochronie
W medycynie ludowej jemioła była uznawana za roślinę o właściwościach leczniczych. Przygotowywano z niej napary i nalewki, które miały pomagać w leczeniu chorób układu krążenia, łagodzeniu stanów zapalnych oraz wzmacnianiu odporności. Stosowano ją także jako antidotum na epilepsję oraz w problemach z płodnością. Uważano, że jemioła rosnąca na dębach ma największe właściwości magiczne i lecznicze – to właśnie dlatego Celtowie przypisywali jej szczególne znaczenie.
Artykuł opublikowany pierwotnie 12.12.2023r. Aktualizacja: Maja Ewa Cwil
Polecane
Przesąd z jemiołą ma inne znaczenie, niż ci się wydaje. Tylko w 1 sposób przyciągniesz do siebie szczęście
Jemioła to już przeszłość. Teraz ta świąteczna ozdoba zapewnia szczęście w domu przez cały rok
Choinka – symbol Bożego Narodzenia i ważny element świątecznej tradycji. Skąd zwyczaj ubierania choinki i co symbolizują ozdoby na świątecznym drzewku?
Całowanie pod jemiołą – co oznacza ten bożonarodzeniowy zwyczaj? Jaka jest jego historia?
Jemioła w domu ściągnie pecha na twoją rodzinę. Wszystko przez 1 niepozorny szczegół
Gwiazda: symbolika tego znaku jest szeroka. Kryje się za nim mistyczna prawda o świecie. Co dokładnie oznacza symbol gwiazdy?
Lunula to wyraz kobiecych mocy wywodzący się od Słowian. Co dokładnie oznacza symbol odwróconego półksiężyca i jaka jest jego historia?
Przesądy na 28 czerwca: koniecznie zbierz kwiaty tej rośliny. Zapewnisz dostatek i ochronę przed złem
Symbole Bożego Narodzenia: jakie są i co oznaczają? Piękne historie świątecznego drzewka, szopki bożonarodzeniowej i innych symboli świątecznych
Ten symbol wiosny przyniesie ci miłość o tej porze roku. Ale warto poczekać do ostatniej chwili
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa
Blask, ciepło i styl na chłodniejsze dni z SHEIN
Współpraca reklamowa
Blaupunkt świętuje 100-lecie innowacyjnym gramofonem wertykalnym VT100
Współpraca reklamowa