Historia jakich wiele..Związek ze sporym stażem przeżywa kryzys, w życie w daje się rutyna i nuda, partnerzy nie patrzą już na siebie tak jak wcześniej i coraz częściej otwarcie rozglądają się wokół siebie... I nagle pojawia się osoba trzecia, która wnosi w relacje nowe emocje, coraz więcej dystansu i rezygnacji. Para zaczyna się od siebie odsuwać i nie widać już takiej więzi, jak wcześniej. Jeśli romans jest czymś krótkoterminowym, czasami osoba zdradzana nawet tego nie zauważa i funkcjonuje w związku według znanych sprawdzonych schematów. Sytuacja ulega komplikacji, jeśli romans przybiera inną formę, partner zakochuje się w osobie trzeciej i planuje z nią nowe życie. Co zrobić w sytuacji kiedy dowiadujemy się o zdradzie, ale chcemy nadal walczyć o partnera i odbudować z nim utraconą lub uśpioną na chwilę relację?

1. NIECH EMOCJE OPADNĄ

W pierwszym etapie oczywiście pojawiają się bardzo intensywne emocje. Za porażkę (bo tak to wtedy odbieramy) obwiniamy na zmianę siebie, a potem swojego partnera. Czujemy rozgoryczenie, brak zaufania i bardzo szybko tracimy poczucie własnej wartości. To moment, w którym musimy sami wewnętrznie przepracować pierwsze emocje, tak żeby później odważnie planować przyszłość. Nie jest to moment, w którym można myśleć o wybaczeniu lub zapomnieniu.

2. SZCZERA ROZMOWA

Kiedy osoba ochłonie, pierwsze emocje opadną, będzie gotowa na rozmowę. Być może będzie to pierwsza z kilku rozmów. Na jednej na pewno się nie skończy...Nawet jeśli przypuszczamy, że zdradzony partner jest już stabilny emocjonalnie, odkryjemy to dopiero podczas rozmowy. Po cyklu kilku rozmów dojdziemy do wniosku, czy chcemy dalej pracować nad związkiem, czy też każdy z nas idzie swoją drogą.

3. PRACA NAD ZWIĄZKIEM PO ZDRADZIE

Trzeci etap następuje w momence, kiedy decydujemy się na próbę odbudowania relacji i zaufania. Osoba, która zdradziła musi wykonać bardzo dużo pracy, żeby przekonać partnera o tym, że nadal chce być i bardzo żałuje tego co się wydarzyło. Ale prawda jest również taka, że ogromną część pracy musi włożyć osoba zdradzona. Codzienne wypominanie, zamykanie się w sobie i karcenie emocjonalne partnera, to nie jest sposób na nowy etap związku. Mimo bólu i bardzo złych wspomnień, obie strony powinny pracować nad bliskością, żyć przyszłością, a przynajmniej chwilą obecną i jak najmniej zaglądać w przeszłość.

4. ETAP STABILIZACJI

Później przychodzi etap stabilizacji, pamiętamy zdradę ale coraz częściej czujemy że to już przeszłość i teraz jest inaczej... I tak i nie... Nie mamy gwarancji, że zdrada się nie powtórzy, jeśli zbyt szybko wrócimy do schematów sprzed tego wydarzenia. Nie należy też sugerować się tym co mówi otoczenie, nie zawsze jest tak że jeśli ktoś raz zdradził będzie zdradzał wiele razy. Wszystko zależy od osoby i indywidualnej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że czeka nas bardzo dużo pracy i zawsze z tyłu głowy będziemy to pamiętać...Ale wszystko jest do naprawienia.

Przeczytaj również:

SEKS POPRAWIA TWOJĄ PAMIĘĆ

CZY FLIRT JEST ZDRADĄ?