"Kler": oficjalny zwiastun filmu Smarzowskiego ocenzurowany?

Pierwszy oficjalny zwiastun filmu "Kler" pojawił się w poniedziałek na kanale Youtube Kina Świat, ale już dzień później nieoczekiwanie zniknął z sieci. Dystrybutor wytłumaczył to potrzebą wprowadzenia drobnych zmian w materiale. Czy zwiastun zawierał treści wymagające cenzury? Jak przystało na Smarzowskiego, w krótkim filmie nie brakuje kontrowersyjnych ujęć. Trailer rozpoczyna się od sceny przedstawiającej libację alkoholową z udziałem księży (grają ich Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz i Jacek Braciak), w dalszej części mamy chciwego arcybiskupa (Janusz Gajos), który również nie stroni od alkoholu, a także romans księdza (jego kochankę gra Joanna Kulig). Smarzowski istotnie wkłada kij w mrowisko, a zwiastun może się nie podobać określonym środowiskom. Czy to jednak powód, by go ocenzurować?

Oficjalny zwiastun filmu "Kler": co się zmieniło?

Od dziś zwiastun filmu "Kler" znów można oglądać, ale wrócił do siedzi w nieco zmienionej wersji. Wycięto z niego scenę łóżkową z rozebraną Joanną Kulig i Robertem Więckiewiczem, którzy grają przekomarzających się kochanków. Po zmianach, jest mniej dosłownie. Nie widać w nim piersi aktorki (tak jak w pierwotnej wersji filmu), a rozbieraną scenę zastąpiło ujęcie pocałunku Kulig i Więckiewicza. Dlaczego zwiastun "Kleru" został zmieniony? Póki co, Kino Świat nie skomentowało wprowadzonych w filmie zmian. Padły głosy, że zwiastun może być ocenzurowany pod wpływem nacisku niektórych środowisk związanych z Kościołem. Nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że scena łóżkowa wymaga nałożenia ograniczenia 18+ i to główny powód jej usunięcia przez dystrybutora. Pierwotną wersja zwiastuna jest jednak nadal dostępna w internecie, poza oficjalnym kanałem Kina Świat.

O czym jest "Kler" Smarzowskiego?

"Kler" pokazuje Kościół przez pryzmat losów trójki duchownych, których przed laty połączyły tragiczne wydarzenia. W rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, spotykają się, by to uczcić. Na co dzień każdy z nich zmaga się z innymi problemami. Pierwszy z bohaterów, ksiądz Lisowski (Jacek Braciak) pracuje w kurii w dużym mieście i marzy o pracy w Watykanie, jednak przeszkadza mu w tym pewien arcybiskup (w tej roli Janusz Gajos). Drugi z księży (Robert Więckiewicz) jest wiejskim proboszczem, który coraz częściej ulega słabościom. Ostatni z trójki, ksiądz Kukuła (Arkadiusz Jakubik) z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce ich losy znów się połączą, a wydarzenia, które będą mieć miejsce będą mieć ogromny wpływ na życie każdego z nich. Premiera "Kleru" będzie mieć miejsce podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film trafi do kin 28 września.