Zuzana Czaputova prezydentem Słowacji

Zuzana Czaputova wygrała wybory na prezydenta Słowacji. 45-letnia prawniczka będzie pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku.

Czaputova w II turze wyborów oficjalnie zdobyła 58,4 proc. głosów i tym samym pokonała wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza.

"Cieszę się nie tylko z wyniku, ale też z tego, że można nie ulegać populizmowi, mówić prawdę i nie używać agresywnej retoryk" - powiedziała po zwycięstwie Zuzana Czaputova.

Marosz Szefczovicz pogratulował Czaputovej zwycięstwa i przesłał jej kwiaty, bo jego zdaniem pierwsza kobieta prezydenta jak najbardziej na to zasługuje. "Powiedziałem jej, że ma teraz przed sobą wielką odpowiedzialność, bo stała się głową państwa" - dodał Szefczovicz.

Zuzana Czaputova: kim jest nowa prezydent Słowacji?

Zuzana Czaputova do niedawna była prawniczką, niezwiązaną z polityką. Największy rozgłos zyskała dzięki walce przeciwko nielegalnym wysypisku śmieci. Sprawa ta ciągnęła się przez 14 lat. Zuzana Czaputova została uhonorowana nagrodą Goldmana, która jest nazywana Noblem obrońców środowiska. "Za sensowną uważam pracę, która służy czemuś ważnemu. Tematyka ochrony środowiska jest bliska podstawowym problemom, takim jak zdrowie i życie. Dlatego też jako prawniczka zaczęłam zajmować się tą tematyką" - mówiła kiedyś lokalnej gazecie. 

Zuzana Czaputova współpracowała także ze stowarzyszeniem Via Iuris, które wspiera obywateli w obronie ich praw i we współdecydowaniu o sprawach publicznych. 

W 2017 roku Czaputova przystąpiła do powstającej partii - Postępowej Słowacji i została jej wiceprzewodniczącą. Po przejściu do drugiej tury wyborów prezydenckich, zrezygnowała z tej funkcji.

Zobacz także:

Na początku kampanii prezydenckiej, sondaże dawały jej ok. 10% poparcia, jednak po rezygnacji naukowca Roberta Mistrik, który poparł kandydaturę Czaputovej, jej notowania zaczęły iść w górę. W debatach i podczas spotkań z wyborcami Zuzanna Czaputowa mówiła o konieczności zmian na Słowacji. Wiązało się to między innymi z zabójstwem słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej, które miało miejsce w ubiegłym roku. Na ulice Słowacji wyszli ludzie, którzy protestując zarzucali władzom współodpowiedzialność za jego śmierć.

Prywatnie Zuzana Czaputova jest po rozwodzie i wychowuje dwie córki. 

Zuzana Czaputova prezydentem Słowacji: rozpisują się o tym zagraniczne media

O Zuzannie Czaputovej rozpisuje się zagraniczna prasa. Amerykański "Wall Street Journal" tak pisze o nowej prezydent Słowacji: "Prawniczka angażująca się w ochronę środowiska (...) popierała prawa osób homoseksualnych w kraju z minimalnym poparciem dla małżeństw jednopłciowych i przekonywała, że Słowacja ma obowiązek pomóc swoim europejskim sąsiadom poprzez przyjmowanie uchodźców."

Z kolei "New York Times" dodaje, że zwycięstwo Czaputovej to "tryumf polityki innego rodzaju". - "Walne zwycięstwo w drugiej turze wyborów dało nadzieję partiom opozycyjnym w regionie, że być może dochodzi właśnie do zwrotu przeciwko etnicznemu nacjonalizmowi i populistycznym ruchom, które doszły do władzy w ostatnich latach."

Brytyjski "Financial Times" zauważa, że wygrana Zuzanny Czaputovej to ważny sygnał dla Europy Środkowej.

"Wygrana Czaputovej to ważny sygnał dla Europy Środkowej, u której od dłuższego czasu słychać źle. To sygnał, że te kraje nie zagubiły zachodnich wartości i że niektóre z nich wciąż walczą. To znak pewnego przesunięcia ku tej części Słowacji, która desperacko chce być krajem zachodnim, nie tylko zamożnym, ale także zachodnim. (Czaputova) jest symbolem tego, że ta walka trwa i najpewniej będzie trwała latami" - czytamy w dzienniku "Financial Times".

Zuzana Czaputova zastąpi na stanowisku prezydenta Słowacji Andreja Kiskę, proeuropejskiego biznesmena, który wygrał wybory w 2014 roku będąc podobnie jak Czaputova spoza kręgu politycznego.