Żona Zbigniewa Ziobry: Patrycja Kotecka

Patrycja Kotecka urodziła się w 1978 roku, niemal dekadę później niż jej małżonek. Początkowo planowała związać swoją zawodową przyszłość z mediami. Ukończyła dziennikarstwo w ramach Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, później kształciła się w Katedrze Teorii Zarządzania SGH. Oprócz tego została absolwentką Akademii Dyplomatycznej PISM, a także studiów MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. 

Obrany profil wykształcenia sprawił, że Kotecka jeszcze w trakcie studiów zdobyła pierwsze szlify zawodowe: podjęła pracę w Telewizji Polskiej, tworząc m. in. dokumentację do programu Bogusława Wołoszańskiego Sensacje XX wieku. W tym samym okresie spróbowała również swoich sił jako modelka - brała udział w pokazach Xymeny Zaniewskiej oraz Violetty Śpiechowicz. 

Prawdziwa kariera przyszłej żony Zbigniewa Ziobry rozpoczęła się jednak w chwili, gdy podjęła ona aktywność związaną z dziennikarstwem śledczym. W takim charakterze pracowała dla Super Expressu, Życia Warszawy, Gazety Bankowej oraz Radia Solidarność. 

Patrycja Kotecka zasłynęła głównie ujawnieniem billingów tzw. "grupy trzymającej władzę" w aferze Rywina. Tamta sprawa pozwoliła jej się wybić w świecie krajowego dziennikarstwa, co zaowocowało stanowiskiem reporterki w TVP, koordynatorki TVP Info, a następnie zastępcy dyrektora Agencji Informacji TVP. 

W 2009 roku Kotecka została zwolniona przez ówczesnego prezesa zarządu Telewizji Polskiej, Piotra Farfala. Zdobyte doświadczenie umożliwiło jej jednak objęcie funkcji kierownika ds. projektów medialnych w firmie Apella. W r. 2016 definitywnie rozstała się ze środowiskiem dziennikarskim i przyjęła posadę dyrektora marketingu firmy ubezpieczeniowej Link4, a zatem spółki zależnej od PZU. 

Powierzenie Koteckiej tego ostatniego stanowiska wywołało pewne kontrowersje: dało się słyszeć opinie, że zawdzięcza je w znacznej mierze wpływom swojego męża. Władze spółki stanowczo twierdziły jednak, że za wyborem Patrycji Koteckiej przemawiały wyłącznie względy merytoryczne. 

Przeczytaj także: Joanna Klimek: kim jest żona Jacka Kurskiego, z którą były prezes TVP wziął drugi ślub kościelny?

Zobacz także:

Patrycja Kotecka w mediach

Jako członkini zarządu Link4 Patrycja Kotecka stała się twarzą kampanii promującej nowoczesne rozwiązania technologiczne w branży ubezpieczeniowej. W wywiadzie dla magazynu "SuperBiznes" zwracała uwagę na dobrodziejstwa płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennej praktyce sprzedażowej: "Sztuczna inteligencja pomaga nam wyszukiwać nowych klientów w internecie. W skrócie wygląda to w ten sposób, że używany algorytmów, które uczą się tego, jaki klient konwertuje w internecie – czyli kupuje nasze polisy. I tylko do użytkowników podobnych do tego <<internetowego klienta>> kierujemy kampanię. W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze, bo trafiamy do tych, którzy są zainteresowani naszą ofertą". 

Zbigniew Ziobro z żoną od czasu do czasu stają się też przedmiotem plotek w szeregach polskiej prawicy. Popularny jest na przykład pogląd, że w ich małżeństwie to Patrycja podejmuje kluczowe decyzje, a mąż prosi ją o radę we wszystkich ważnych kwestiach. Z racji swojego zawodowego doświadczenia żona pomaga mu kreować publiczny wizerunek, co w ostatnim czasie nie przekłada się jednak raczej na wzrost sympatii dla prezesa Solidarnej Polski. 

To Cię również zainteresuje: Żona Michała Dworczyka poznała przyszłego męża w ... harcerstwie. Kim jest Agnieszka Dworczyk?

Ślub Zbigniewa Ziobry i Patrycji Koteckiej

Zbigniew Ziobro i Patrycja Kotecka zaczęli się spotykać w 2005 roku - tak przynajmniej wynika że wspomnień ich przyjaciół. W międzyczasie Ziobro zdążył na moment zniknąć z krajowej polityki i zostać posłem Parlamentu Europejskiego. Nie wpłynęło to w negatywny sposób na rozwój ich związku, który znalazł wreszcie swój finał przed ołtarzem. Data i miejsce ślubu kościelnego nie jest jednak do dzisiaj znana: para postanowiła zachować szczegóły uroczystości w absolutnej tajemnicy, by chronić swoją prywatność w tym niezwykle ważnym dla obojga dniu. 

Inaczej rzecz się miała później ze ślubem cywilnym. Odbył się on 27 lipca 2011 roku w Wieliczce, przy udziale kilkudziesięciu zaproszonych gości ze świata polityki i mediów. Ziobro i Kotecka oświadczyli, że ponieważ już od kilkunastu miesięcy żyją w szczęśliwym związku sakramentalnym, nie widzą powodu, aby dłużej ukrywać ów fakt przed światem. Nie byliby zresztą nawet w stanie tego zrobić: jesienią tego samego roku urodził się bowiem ich pierwszy syn, Jan (drugi chłopiec pojawił się na świecie cztery lata później). 

W ostatnim czasie małżeństwo Zbigniewa Ziobry zeszło jednak na dalszy plan wobec jego nasilającego się sporu z Jarosławem Kaczyńskim. Przyszłość pokaże, czy i na ile owe przepychanki zadecydują o dalszych losach lidera Solidarnej Polski oraz całej prawej strony sceny politycznej. Sondaże pokazują, że obaj skłóceni politycy mocno tracą w oczach swoich wyborców - nawet tych najbardziej oddanych. 

Przeczytaj również: Przyszłego męża poznała na... fotelu dentystycznym. Za co polubiliśmy Paulinę Kosiniak-Kamysz, żonę lidera PSL?