Zofia Czerwińska nie żyje

Zofia Czerwińska - aktorka filmowa i teatralna zmarła w wieku 85 lat. Informację o śmierci Zofii Czerwińskiej przekazał poprzez media społecznościowe Mariusz Szczygieł.

Dziennikarz i reportażysta opublikował zdjęcie aktorki i napisał: "Tym zdjęciem i torbą była zachwycona. Zrobiłem je w foyer Jej ukochanego Teatru Syrena na premierze „Czarownic z Eastwick”. Czarownica, to było Jej ulubione stworzenie zaraz po psach i kotach. Na pogrzebie ma być śpiewana „My Way”... A urna, pamiętaj Mariuszek, ma być różowa, bo do twarzy mi w różowym. Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie! ZOFIA CZERWIŃSKA 1933-2019”.

Zofia Czerwińska nie żyje: tak ją zapamiętamy

Zofia Czerwińska pozostawiła po sobie wspaniały dorobek aktorski. Zapamiętamy ją z kultowych filmów: "Rejs", "Miś", "Poszukiwany, poszukiwana" oraz seriali: "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Czterdziestolatek, 20 lat później", czy wciąż uwielbianego "Świata według Kiepskich".

Zofia Czerwińska zadebiutowała rolą barmanki Loli w filmie "Pokolenie", w reżyserii Andrzeja Wajdy. Jednak tak naprawdę dopiero największą popularność przyniósł jej serial "Alternatywy 4" z roku 1983, w którym wcieliła się w rolę pani Balcerkowej. Później była pamiętna rola w "Czterdziestolatku", gdzie Zofia Czerwińska wcieliła się w postać Zofii Nowosielskiej. Od 2008 roku, Zofia Czerwińska wcielała się w postać Malinowskiej, ekspedientki sklepu monopolowego U Stasia w serialu "Świat według Kiepskich".

Na dużym ekranie mogłyśmy podziwiać Zofię Czerwińską w filmach: "Lekarstwo na miłość", "Rejs", "Poszukiwany, poszukiwana", "Miś", "Och Karol", czy "Złoto dezerterów".

Zofia Czerwińska łącznie zagrała około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych.

Zofia Czerwińska nie żyje: aktorka teatralna, działaczka społeczna

Zofia Czerwińska od początku swojej kariery występowała w wielu polskich teatrach. W latach 1957–1958 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, 1958–1960 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, 1960–1961 w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie, a od 1979 występowała w Teatrze Syrena w Warszawie.

Zofia Czerwińska była laureatką Kryształowego Granata dla najlepszej aktorki komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu (2003), a w 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Aktorka nie bała się głośno mówić na tematy ważne. W ubiegłym roku w związku ze skandalem związanym z producentem Harveyem Weinsteinem i głośną akcją #MeToo, Zofia Czerwińska w jednym z wywiadów wyznała, że doświadczyła przemocy seksualnej: "Byłam zgwałcona i zrobił to bliski mi mężczyzna. Tak jak w wielu sytuacjach umiałam się obronić, tu nie potrafiłam. Mówię o tym, żeby podkreślić, że to się dzieje naprawdę wielu kobietom. U mnie to było i się rozmyło, bo dużo rzeczy w życiu zabolało mnie bardziej. Na przykład zdrady mężczyzn. Albo to, że tych mężczyzn miałam wielu. Najpierw dwóch mężów. Potem konkubenci, co roku czy pół inny. Czułam, jakbym się nie szanowała. Bez szacunku do samej siebie jest trudno."

Aktorka znana była ze swojej działalności społecznej. W październiku 2017 Zofia Czerwińska została sojuszniczką osób LGBT i wzięła udział w kampanii przeciw homofobii "Ramię w ramię po równość". Nie obcy był jej również los zwierząt, dlatego chętnie angażowała się w działania na rzecz ich praw.

A wy z jakich ról zapamiętacie najbardziej Zofię Czerwińską?