Advertisement

Gdzie podziały się kolory? Ubrania w konfrontacji z szarą rzeczywistością

Ubrania, które tracą swoją intensywną barwę już po pierwszym praniu, to znana historia. W takiej sytuacji zazwyczaj winimy producenta odzieży, twardą wodę czy po prostu siebie za nieuwagę. Co innego, kiedy piękne barwy, które przyciągnęły twój wzrok w sklepie, „wypłukują się” powoli z każdym praniem.

To jedna z najbardziej nieprzyjemnych i stosunkowo częstych wpadek. Na szczęście utracie barw można bardzo łatwo zapobiec. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponoszą detergenty, dla których farba pokrywająca tkaninę jest dokładnie tym samym co brud. Czy to oznacza, że musisz zaprzestać ich stosowania? Nie! Detergenty są skuteczne i w przypadku wielu zabrudzeń niezbędne. Problem tkwi gdzie indziej.

Jak stosować środki do prania z głową, przedłużając żywotność kolorów, a tym samym ubrań?

Współczesne produkty piorące są wysoce skoncentrowane, a dzięki temu, że rozpuszcza się je w mniejszej ilości wody lub miesza z mniejszą ilością nośnika, ich pakowanie i transport są tańsze, a ty możesz cieszyć się z niskiej ceny. Oszczędność będzie jednak tylko pozorna, jeśli nie zadbasz o odpowiednie rozcieńczenie detergentu. Czytaj dokładnie etykiety produktów piorących i dowiedz się, jakiej dawki tak naprawdę potrzebujesz, aby substancja czynna poradziła sobie z zabrudzeniami, ale nie naruszyła barwy tkaniny. Prawdopodobnie okaże się, że utrata kolorów stanowi efekt zbyt dużej dawki proszku lub płynu do prania.

W tego typu uciążliwych sprawach wyręcza nas technika, a w tym wypadku odpowiednia pralka. Prawidłowe dozowanie detergentu nie stanowi pod tym względem wyjątku. W sprzętach marki Electrolux wyposażonych w funkcję AutoDose urządzenie chroni barwy tkanin za ciebie. Wystarczy, że uzupełnisz dozownik raz na około 20 wsadów. Oprogramowanie wybierze odpowiednią dawkę detergentu, zależnie od charakterystyki tkaniny i innych parametrów. W osobnych przegródkach znajduje się miejsce na środki przeznaczone do tkanin białych i kolorowych, a także ręczne dozowanie. Zyskujesz więc potrójnie – oszczędzasz własny czas oraz zużycie ubrań, które zmniejsza się razem z odpowiednim dozowaniem detergentu, a także dbasz o środowisko, ponieważ rzadsze kupowanie środka do prania i dłuższe życie odzieży to dwa kroki do większej ekologii!

Zobacz także:

To jednak nie wszystko – optymalne pranie umożliwia kolejny ciekawy system: UltraCare. Polega on na odpowiednim mieszaniu detergentu i płynu zmiękczającego z wodą, co dodatkowo ogranicza degradację tkanin. Pamiętaj, że prawidłowa dawka detergentów zabezpiecza ubrania także przed rozdarciem. W nowoczesnych pralkach Electrolux w ten sposób możesz prać bawełnę w zaledwie 30 stopniach i zapewnić odzieży nawet 3 razy dłuższą żywotność!

Kurczące się rozmiary – nieprawidłowe suszenie ubrań

Rękaw o idealnej długości z czasem nie sięga do twojego nadgarstka? Ubrania, które świetnie na tobie leżały, teraz wydają się za ciasne? Zdarza się, że jest to symptom pojawienia się kilku dodatkowych kilogramów. Częściej mamy jednak do czynienia z kolejną popularną wpadką przy praniu, a właściwie przy jego zwieńczeniu – czyli suszeniu ubrań.

Jak suszyć odzież, żeby uniknąć wpadek?

W tej sytuacji wiele wskazuje na to, że twoje ubrania suszą się w nieodpowiedniej temperaturze – pokojowej lub tej, w której suszy je suszarka. Niektóre tkaniny są na to szczególnie wrażliwe. Jeśli chcesz zapewnić odzieży utrzymanie dotychczasowego kształtu, dobrym rozwiązaniem może być właściwy sprzęt, czyli suszarka bębnowa wyposażona w odpowiednie funkcje, np. system PerfectCare w urządzeniach Electrolux. To inteligentne rozwiązanie, które zapewnia innowację w suszeniu nawet najdelikatniejszych tkanin. Urządzenie dzięki systemowi CycloneCare skanuje materiał, aby odpowiednio dobrać parametry suszenia. Z kolei inny system, DelicateCare, dba o zachowanie właściwości tkanin m.in. dzięki właściwemu dopasowaniu obrotów bębna do typu danej tkaniny. Zaś trzecia składowa – GentleCare – to technologia pozwalająca suszyć ubranie w nawet o połowę niższej temperaturze, co dodatkową chroni odzież przed zmianą fasonu i rozmiaru.

Tajniki odpowiedniego prania i suszenia ubrań służą nie tylko unikaniu przykrych wpadek. Wyższa żywotność odzieży to przede wszystkim troska o środowisko – im dłużej twoje ulubione ubrania zachowają swoją barwę, fakturę i fason, tym oczywiście dłużej będą ci służyć. A przecież produkcja odzieży to jedna z branż najbardziej wpływających na środowisko. Kupuj nowe ubrania, kiedy tylko masz na to ochotę, ale dbaj również o obecne, by ich szybka wymiana nie okazała się koniecznością, co odbije się niekorzystnie również na twoim portfelu.