Zmiany w aktach urodzenia 2018: rejestracja dziecka przez internet

Do tej pory rodzic chcąc zgłosić narodziny dziecka, musiał osobiście udać się do urzędu i wypełnić formularz. Zgodnie z najnowszym projektem, jeszcze w tym roku, nastąpią zmiany w aktach urodzenia dziecka i będzie istniała możliwość zgłoszenia dziecka przez internet. Zgłoszenie dziecka online będzie musiało zawierać również oświadczenie o wyborze imienia lub imion dziecka. W aktach urodzenia dziecka online dodatkowo pojawią się pola na numery PESEL obojga rodziców. Po zarejestrowaniu dziecka przez internet, rodzic otrzyma w formie elektronicznej lub papierowej - odpis aktu urodzenia dziecka oraz powiadomienie o nadanym numerze PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu.

Zmiany w aktach urodzenia 2018: od kiedy rejestracja dziecka przez internet?

Senat właśnie przyjął bez żadnych poprawek projekt ustawy o zmianach w aktach urodzenia 2018. Uchwalony przez Senat projekt trafi teraz na biurko Prezydenta i będzie czekał na podpis. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, to rodzice już po 1. czerwca 2018 roku będą mogli zgłosić narodziny dziecka przez internet i online załatwić wszystkie formalności.

Zmiany w aktach urodzenia dziecka i co za tym idzie możliwość zgłoszenia narodzin dziecka przez internet będzie dużym ułatwieniem dla wszystkich rodziców. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej i szybciej, bez stania w kolejkach rodzice będą mogli załatwić wszystkie formalności związane z narodzinami.

Nowe przepisy zakładają powiązanie dziecka z rodzicem: o co chodzi?

Nowe przepisy o ewidencji ludności zakładają również powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL, co oznacza, że numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka i w rejestrze PESEL. Te przepisy mają wejść w życie z dniem 1 grudnia 2018 roku.

To rozwiązanie zacznie obowiązywać od 1 grudnia 2018 roku.