Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018 kiedy wypada?

Zmiana czasu z letniego na zimowy przypada co roku na koniec października. I choć informacje o terminie przestawienia zegarów pojawiają się w mediach z dużym wyprzedzeniem, niektórym z nas wciąż zdarza się przegapić ten dzień. W przeciwieństwie do wiosennej zmiany czasu, która wypada najczęściej pod koniec marca, zmiana czasu z letniego na zimowy jest znacznie mniej uciążliwa. Oznacza bowiem cofnięcie wskazówek o 60 minut, dzięki czemu śpimy o godzinę dłużej. Kiedy wypada w tym roku? Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018 wypada w ostatni weekend października. W nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu - z 3:00 na 2:00. W przypadku smartfonów, tabletów, smartwatchy, komputerów i innych urządzeń podłączonych do internetu, zegar zostanie zaktualizowany automatycznie. O przesunięciu wskazówek muszą pamiętać natomiast posiadacze klasycznych zegarków i budzików.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018: dlaczego zmieniamy czas?

Przepisy dotyczące zmiany czasu obowiązują w całej Unii Europejskiej. Reguluje je obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r., według której począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1:00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października. Z kolei czas zimowy zmieniamy na letni w ostatni weekend marca. W Polsce zmiany czasu regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Choć nie wszyscy o tym wiedzą, to właśnie czas zimowy jest w rzeczywistości czasem astronomicznym - a zatem obowiązującym na danym obszarze geograficznym. Oznacza to, że wprowadzany wiosną czas letni jest de facto kwestią umowną wśród państw członkowskich. Mimo to, to właśnie zmiana czasu z letniego na zimowy wywołuje największe kontrowersje

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2018: czy jest nam potrzebna?

Dyskusja na temat konieczności zmieniania czasu trwa od lat. W Polsce oraz w krajach północnych pojawia się mnóstwo głosów za tym, by pozostać na stałe przy czasie letnim. Głównym argumentem jest oczywiście zyskanie większej ilości naturalnego światła po południu, co jest korzystne dla wielu branż, m.in. handlu, turystyki czy rekreacji, a także dla samych obywateli, którzy dzięki temu mogliby po pracy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Za pozostaniem przy zmianie czasu przemawiają też kwestie bezpieczeństwa na drogach - dłuższy dzień oznacza lepszą widoczność i mniejszą liczbę wypadków drogowych w szczytowych godzinach, gdy najwięcej osób wraca do domu. Z kolei pozostanie przy czasie zimowym (astronomicznym) jest korzystniejsze dla rolnictwa i tych branż, które są zależne od światła słonecznego rano. 

Zmiana czasu: jak długo będzie jeszcze obowiązywać?

Czy zmiana czasu z letniego na zimowy 2018 to już ostatni raz, kiedy przestawiamy zegarki? Być może już niedługo sezonowe zmiany czasu przejdą do historii. Latem Komisja Europejska przeprowadziła szeroko zakrojone konsultacje społeczne, w ramach których zebrano ponad 4,6 mln odpowiedzi. Okazało się, że aż 84% badanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. We wrześniu KE przedstawiła więc projekt ustawy, która ma znosić sezonowe zmiany czasu w Europie. By nowe przepisy weszły w życie, muszą się na nie zgodzić wszystkie kraje członkowskie, a ustawę musi przegłosować Parlament Europejski. Jeśli ustawa zaczęłaby obowiązywać w tym roku, ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się 31 marca 2019. Z kolei ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowy wypadałaby 27 października 2019 roku. Jesteście za tym, by znieść konieczność zmiany czasu?