Zmiana czasu na letni 2021: kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na letni to moment, na który wszyscy czekamy. Po miesiącach zimy i ponurych dniach, marzymy o wiosennym słońcu i dłuższym dniu.

21 marca powitaliśmy kalendarzową wiosnę i chociaż pogoda nadal jest kapryśna, to i tak czujemy w kościach, że w końcu nadeszła wytęskniona wiosna. Kiedy zatem możemy przestawić zegarki z czasu zimowego na letni i cieszyć się w pełni wiosną?

Zmiana czasu na letni w 2021 roku nastąpi w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca.

Zmiana czasu na letni 2020: w którą stronę przestawiamy zegarki?

Jak co roku w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni 2021 pojawia się pytanie: w którą stronę przestawiamy zegarki, do przodu, czy w tył? Osoby, które korzystają z zegarków elektronicznych nie muszą się nad tym zastanawiać, jednak ci, którzy posiadają zegarki analogowe muszą w związku ze zmianą czasu na letni przestawić wskazówki zegara do przodu, czyli z godziny 2.00 na 3.00. To oznacza, że wtedy będziemy spać o godzinę krócej, ale czy to nam przeszkadza w kontekście najbliższych wiosenno-letnich miesięcy?

Zmiana czasu na letni 2021: czy to ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu na letni w 2021 miała być ostatnią zmianą czasu. Jednak na ten moment temat ten w związku z pandemią został odsunięty w czasie.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r. W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. Zdaniem naukowców zmiana czasu źle wpływa na nasze samopoczucie, dlatego lepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie zmiany czasu.