Córka restauratora z Montmartre'u i angielskiej tancerki występującej w Folies-Bergere, aktorka Jeanne Moreau była jedną z twarzy tzw. Nowej Fali we francuskim kinie. Być może nieco przyćmiła ją gwiazda koleżanki po fachu, Brigitte Bardot, z którą Moreau zagrała "Viva Maria!". Obie Francuzki zresztą zagrały w tej komedii aktorki wodewilowej sceny (Marię I i Marię II) i znakomicie się na dogadywały.

Po premierze Bardot wspominała nawet, że "Wcześniejsze filmy nie pokazywały takiej relacji między kobietami. Mężczyźni sądzą, że kobiety są o siebie zazdrosne, nie ufają sobie. A to nieprawda."

Jeanne Moreau zaskakujące fakty

Jeanne Moreau w latach 60. grywała u najlepszych reżyserów swoich czasów m.in. Louis Malle czy François Truffaut i z każdym była uczuciowo związana. W branży filmowej spędziła ponad 50 lat i wystąpiła w około (sic!) 150 produkcjach. Już jako nastolatka marzyła o aktorstwie, kiedy po raz pierwszy zobaczyłą dramat "Antygona" na teatralnych deskach. Następnie, wbrew woli swojego ojca, dostała się do szkoły aktorskiej Conservatoire National d'Art Dramatique w Paryżu i przez kilka następnych lat związana była z teatrem.

Pierwsze role w filmie nie przychodziły młodej Jeanne Moreau łatwo - kiedy wreszcie udało jej się zagrać w "Last Love" w 1949 roku, dostała pensję w wysokości 300 dolarów. Była jednak idealną kandydatką na twarz Nowej Fali w kinie francuskim - ponętna, seksowna, typowo francuska i piekielnie zdolna. Kolejni reżyserzy zdobywali jej serce i obsadzali w nowych produkcjach. Z pewnością jedną z najsłynniejszych ról Moreau jest postać Catherine uwikłanej w miłosny trójkąt z pisarzami w filmie "Jules i Jim". Do lat 90. jej kariera kwitła głównie na scenie kina europejskiego, a w 1991 roku przyznano jej Złotego Lwa za całokształt twórczości na festiwalu w Cannes. W 1998 roku otrzymała z kolei honorowego Oscara. Pracowała m.in. z hiszpańskim reżyserem Luisem Buñuelem czy Michelangelo Antonionim.

Jeanne Moreau nie żyje

Być może dla przeciętnego widza Jeanne Moreau nie była tak znana jak jej przyjaciółki Brigitte Bardot i Catherine Deneuve, bez wątpienia jednak była aktorką w pełni zasłużoną dla europejskiej kinematografii.

Jeanne Moreau zmarła dziś w Paryżu, w wieku 89 lat.