Niby zwykły katar, kaszel i gorączka... Jeśli jednak choruje niemowlę, należy szybko reagować. Poznaj skuteczne sposoby walki z chorobą.

Pomoc dla nosa
Katar to najczęściej pierwszy i najbardziej dokuczliwy objaw infekcji. Niemowlęta nie potrafią jeszcze oddychać ustami, więc zatkany nosek utrudnia im swobodne oddychanie i ssanie piersi. Maluch jest płaczliwy, budzi się w nocy, traci apetyt.
Na początku infekcji wydzielina jest rzadka i wycieka z noska. Wycieraj ją delikatnymi chusteczkami higienicznyczmi. Układaj niemowlę na brzuszku, wtedy nos sam się oczyści. Z czasem katar będzie gęstniał.
Aby usunąć wydzielinę:
- przed karmieniem i spaniem zapuszczaj do noska po 1–2 krople soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu. Rozrzedzoną wydzielinę usuń miękką chusteczką zwiniętą w rulonik lub aspiratorem (np. Marimer, Frida, Sopelek). Są one delikatniejsze od tradycyjnych gruszek, nawet tych z plastikową nakładką;
- nawilżaj powietrze w pokoju: możesz użyć elektrycznego nawilżacza albo położyć na kaloryferze mokry ręcznik, ustawić pojemnik z wodą;
- dawaj niemowlęciu dużo pić. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj dziecko jak najczęściej. Niemowlę karmione mieszanką dopajaj wodą lub herbatkami;
- skrzydełka noska smaruj maścią majerankową lub kremem ochronnym;
- pamiętaj o wieczornej kąpieli – nie ma powodu by z niej rezygnować, gdy dziecko ma katar. Przeciwnie, po kąpieli (5–10 minut) na pewno lżej mu będzie oddychać.

Jak gorąco!
Gorączka zawsze budzi niepokój rodziców. Tymczasem podwyższona temperatura jest sprzymierzeńcem w walce z infekcją: przyspiesza powrót do zdrowia. Trzeba tylko czuwać, aby nie była zbyt wysoka. Gdy przekracza 38°C, trzeba zacząć ją obniżać, ponieważ może doprowadzić do drgawek, odwodnienia organizmu, nadmiernego obciążenia serca oraz nerek.
Jak pomóc maluchowi?
- Rób chłodne okłady. Ściereczkę lub nieduży ręcznik zmocz w chłodnej wodzie i przyłóż do czoła dziecka. Możesz też owinąć łydki albo przedramiona malucha. Uwaga! Ten sposób może być nieskuteczny, gdy gorączka jest bardzo wysoka.
- Załóż dziecku przewiewną piżamę i przykryj cienką kołdrą. Gorączkujący malec powinien mieć lekkie, przepuszczające powietrze ubranie. Nie należy go okrywać dodatkowym kocem – bo może to nawet spowodować wzrost gorączki. Gdy rośnie temperatura, malec ma dreszcze, jest mu zimno. Tylko wtedy przyda się dodatkowe okrycie i ciepłe skarpety.
- Zrób dziecku letnią kąpiel. Ten sposób zadziała, gdy gorączka jest bardzo wysoka. Temperatura wody w wannie powinna być tylko o 1–2 stopnie niższa od ciepłoty ciała dziecka. Np. gdy dziecko ma 39°C gorączki, odpowiednia temperatura chłodzącej kąpieli to 37,5–38°C.
- Gdy temeratura przekroczy 38°C, jak najszybciej podaj dziecku środek przeciwgorączkowy z paracetamolem (np. Apap, Panadol) lub z ibuprofenem (np. Nurofen, Ibufen, Ibum). Paracetamol jest bardzo bezpieczny, nie podrażnia żołądka i trudno go przedawkować. Działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie, dlatego warto go podawać, gdy maluszek ma infekcję gardła czy uszu, bolą go mięśnie oraz głowa. Jednak czasami preparat ten może podrażniać żołądek dziecka.
Uwaga! Nie dawaj smykowi aspiryny (np. Aspirin, Polopiryna, Etopiryna)! Salicylany, które wchodzą w jej skład, mogą u dzieci powodować groźny dla życia zespół Rey’a (dochodzi do drgawek i uszkodzenia wątroby). Przestrzegaj zalecanych dawek, nie obniżaj ich, ani nie zwiększaj. Zbyt mała ilość leku będzie nieskuteczna.

Suchy lub mokry
Na początku infekcji kaszel zwykle jest suchy. Potem słychać, jak w płucach dziecka „gra“, a maluch odkasłuje śluz. Masz wtedy do czynienia z wilgotnym kaszlem. Ten rodzaj jest twoim sprzymierzeńcem, pomaga powrócić dziecku do zdrowia. Gdy infekcja mija, znów pojawia się suche, męczące pokasływanie, które może utrzymywać się nawet 14 dni po wyzdrowieniu. Taki kaszel trzeba zwalczać.
Uwaga! Kaszlące niemowlę musi osłuchać lekarz. Z pozoru niegroźne przeziębienie może bowiem rozszerzyć się na oskrzela lub płuca.
Co przyniesienie ulgę kaszlącemu dziecku?
Postępuj tak jak przy katarze (nawilżanie powietrza i podawanie płynów rozrzedzających wydzielinę jest bardzo ważne), a poza tym wykorzystaj następujące rady:
- przed snem natrzyj maluchowi stópki i klatkę piersiową rozgrzewającą maścią dla dzieci (w aptece bez recepty). Następnie załóż mu ciepłą piżamkę i grube skarpetki. Ten sposób stosuje się tylko u niemowląt powyżej 6. miesiąca życia;
- przy mokrym kaszlu 3–4 razy w ciągu dnia oklepuj plecki dziecka. Złącz palce dłoni, ułóż je w daszek i opukuj niemowlę opuszkami palców od pupy do głowy;
- stosuj inhalacje. Posadź malca w pobliżu pojemnika z gorącą wodą (nie za blisko, ponieważ gorącą parą ławo się poparzyć! – niech wdycha unoszącą się parę wodną. Do inhalacji dodaj zioła (np. rozmaryn, podbiał) lub olejki eteryczne (np. sosnowy, kamforowy), ale pamiętaj, że możesz to zrobić dopiero po konsultacji z lekarzem (niektóre olejki moga uczulać).

Koniecznie do lekarza
Nie zwlekaj z wezwaniem pediatry, jeśli dziecko:
- ma gorączkę powyżej 38°C
- jest nienaturalnie senne
- ma problemy z oddychaniem
- miało już kiedyś drgawki gorączkowe
- traci przytomność
- leje się przez ręce
- nie może pić. Idź do lekarza także wówczas, gdy mimo podawania leków przeciwgorączkowych, gorączka trwa dłużej niż trzy dni.