Złote Globy 2020 które filmy i seriale wygrały?

W nocy z niedzieli na poniedziałek 5. i 6. stycznia odbyło się 77. rozdanie jednych z najważniejszych, po Oscarach, nagród filmowych - Złote Globy 2020. Nagrody przyznano w kategoriach filmowych, serialowych oraz TV shows. Złote Globy 2020 były ogromnym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów, gdyż faworyci wyścigu zostali nagle daleko w tylu. Najwięksi przegrani? Gangsterski film Martina Scorsese i Netflix, czyli "Irlandczyk" oraz twórcy "Historii małżeńskiej" z doskonałymi skądinąd rolami Adama Drivera i Scarlett Johansson. Równie wielką niespodzianką była nagroda dla najlepszego reżysera - otrzymał ją Sam Mendes za dramat wojenny "1917", który został uznany za najlepszy dramat minionego roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. 

Statuetkę za scenariusz wyniósł ze Złotych Globów 2020 sam Quentin Tarantino za swoją wersję historii "Dawno temu... w Hollywood" z duetem Brad Pitt i Leonardo DiCaprio. Pitt otrzymał też zresztą Globa dla Najlepszego Aktora Drugoplanowego w tejże właśnie produkcji. Tom Hanks, jeden z jabardziej uroczych mężczyzn w branży filmowej, przyprowadził na czerwony dywan całą swoją rodzinę - żonę Samanthę Bryant i pięcioro swoich dzieci. Okazja była jedyna w swoim rodzaju artysta otrzymał bowiem podczas Złotych Globów nagrodę Cecila B. DeMille'a, przyznawaną za "wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki". Podczas przemówienia Hanks miał łzy w oczach, kiedy dziękował za wsparcie swojej rodzinie. 

Do historii nagród przechodzi Hildur Guðnadóttir, która jako pierwsza kobieta samodzielnie zdobyła Złoty Glob za najlepszą muzykę do filmu "Joker". Za "Jokera" zagarnął też nagrodę dla Najlepszego Aktora w Filmie Dramatycznym Joaquin Phoenix i jest nagroda w pełni zasłużona za wybitną wręcz kreację człowieka balansującego na skraju szaleństwa, którego de facto społeczeństwo popycha w ramiona samodestrukcji.

Złote Globy 2020 najlepsze seriale roku

Wygląda na to, że jeśli jeszcze nie obejrzeliście ich w 2019 roku, to są seriale, które po prostu wypada znać. Nagrodzono m.in. miniserial "Czarnobyl" jako Najlepszy miniserial lub film telewizyjny oraz "Sukcesję" (Najlepszy Serial Dramatyczny). Za serialową komedię zgarnęli statuetki twórcy "Fleabag". Również aktorka grającą jedną z głównych ról w "Fleabag" Phoebe Waller-Bridge otrzymała Złotego Globa za swój występ. Podobnie jak Olivia Colman odtwórczyni roli królowej Elżbiety II w trzecim sezonie serialu Netflix "The Crown" (Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym). Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym to z kolei Russell Crowe za brawurową (podpisujemy się pod tym obiema rękami) rolę Rogera Ailes, wieloletniego szefa stacji Fox News i "drugiego Harveya Weinsteina świata mediów"  w serialu HBO "Na cały głos". 

Złote Globy 2020 pełna lista wygranych filmów i seriali

ZŁOTE GLOBY 2020 - LISTA ZWYCIĘZCÓW FILM

Najlepszy film dramatyczny - "1917"

Najlepsza komedia lub musical - "Pewnego razu... w Hollywood"

Najlepszy reżyser - Sam Mendes "1917"

Zobacz także:

Najlepszy scenariusz - Quentin Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood"

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym - Renee Zellweger "Judy"

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym - Joaquin Phoenix "Joker"

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu - Taron Egerton "Rocketman"

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Awkwafina "Kłamstewko"

Najlepszy aktor drugoplanowy - Brad Pitt "Pewnego razu w Hollywood"

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Laura Dern "Historia małżeńska"

Najlepszy film animowany - "Praziomek"

Film zagraniczny - "Parasite"

Najlepsza muzyka - Hildur Guðnadóttir "Joker"

SERIALE I FILMY TELEWIZYJNE

Najlepszy serial dramatyczny - "Sukcesja"

Najlepszy miniserial lub film telewizyjny - "Czarnobyl"

Najlepszy serial komediowy lub musical - "Fleabag"

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym - Brian Cox "Sukcesja"

Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu - Ramy Youssef "Ramy"

Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym - Russell Crowe "Na cały głos"

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym - Olivia Colman "The Crown"

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu - Phoebe Waller-Bridge "Fleabag"

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym - Michelle Williams "Fosse/Verdon"

Najlepsza aktorka drugoplanowa w produkcji telewizyjnej - Patricia Arquette "The Act"

Najlepszy aktor drugoplanowy w produkcji telewizyjnej - Stellan Skarsgard "Czarnobyl"