Niemal każdy z nas spotkał się w swoim życiu z pojęciem "Zimna Zośka". Jest to święto rolników, które przypada w dniu najpopularniejszych w roku imienin Zofii. Tego dnia żegnamy się z zimą i witamy lato - oczywiście pod względem pogodowym, a nie atmosferycznym. Ten dzień ma być bowiem przełomem - do Zimnej Zośki mogą się pojawiać przymrozki, a po niej już nie powinny. Co jeszcze musicie wiedzieć o tym ludowym święcie? Zobaczcie, kiedy jest Zimnej Zośki, jakie przysłowia i przesądy są powiązane z tym dniem, a także kiedy jest Trzech Ogrodników i co to ma wspólnego z Zimną Zośką. 

Kiedy jest Zimnej Zośki?

Imieniny Zofii przypadają 15 maja i właśnie wtedy obchodzona jest Zimna Zośka. Dlaczego to święto jest aż tak ważne? Doskonale wiedzą o tym ogrodnicy. 

Właśnie w połowie maja następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Słabnie wyż baryczny, a wraz z niżem napływa mroźne powietrze. Dlatego uważa się, że właśnie w Zimną Zośkę mogą pojawić się ostatnie przymrozki tej wiosny. Po 15 maja pogoda powinna się ustabilizować i śmiało można zasadzić rośliny w ziemi - dlatego jest to tak kluczowe dla ogrodników. Wcześniej mogą one przemarznąć, dlatego zaleca się wstrzymanie z sadzeniem bulw do drugiej połowy maja lub schowanie sadzonek w pomieszczeniu tak, aby ochronić je przed mrozem. 

Co ciekawe, wszystkie te informacje są udowodnione naukowo i dlatego przyjęły się w społeczeństwie. Zostały bowiem poparte badaniami przeprowadzonymi przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1881-1980. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w ubiegłych latach klimat w naszej części Europy uległ zmianie, w związku z czym Zimna Zośka może już wyglądać inaczej niż w ubiegłym stuleciu. 

Zobacz także: 

Zimna Zośka - przysłowia

Choć w dzisiejszych czasach Zimna Zośka nie zawsze przynosi przymrozki, warto wziąć pod uwagę przysłowia, które np. mogą nam wskazać, jaka pogoda będzie utrzymywać się w wakacje. Oto najpopularniejsze powiedzenia ludowe dotyczące Zimnej Zośki: 

  • "Za świętą Zofiją, pola w kłos wybiją".
  • "Święta Zofija kłosy rozwija". 
  • "Gdy w Zofię zboże do pasa, na zimę chleb i okrasa".
  • "Na świętą Zofiję deszcz po polach bije". 
  • "Dla świętej Zosi kłos się podnosi". 
  • "Święta Zofija kwiaty rozwija". 

Zimna Zośka - przesądy

Biorąc pod uwagę przysłowia związane z Zimną Zośką, możemy wyczytać sporo przesądów, które niesie za sobą to majowe święto. Przede wszystkim istotne jest to, czy naprawdę 15 maja będzie zimny. Okazuje się bowiem, że im większy chłód w Zimną Zośkę, tym cieplejsze będzie lato. To jednak nie wszystko. 

Zobacz także:

Warto, żeby w Zimną Zośkę pojawiły się chociaż delikatne opady. Wówczas możemy liczyć, że cały kolejny rok będzie dla nas obfity w łaski, które otrzymamy od losu. Deszcz tego dnia przynosi bowiem szczęście.

Zimni ogrodnicy: kiedy jest Trzech Ogrodników?

Zimna Zośka to święto rolników, które połączone jest z dniami Trzech Ogrodników. Zimni ogrodnicy i zimna Zośka przypadają na dni 12-15 maja. Zostały tak nazwane przez uczonych, którzy zaczerpnęli nazwy świąt od patronów poszczególnych dni: 

  • 12 maja - święty Pankracy,
  • 13 maja - święty Serwacy, 
  • 14 maja - święty Bonifacy,
  • 15 maja - święta Zofia. 

Co ciekawe, te rolnicze święta mają swoje odzwierciedlenie także za granicą i przypadają dokładnie w tych samych dniach. We Francji obchodzi się Saints de glace, w Niemczech Eisheiligen, a w Holandii IJsheiligen.

A wy słyszeliście kiedykolwiek o Zimnej Zośce i Trzech Ogrodnikach? Znacie jakieś powiedzenia związane z tymi świętami? 

Zobacz także: