"Zimna wojna" otrzymała pierwszą Europejską Nagrodę Filmową

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego odnosi kolejne sukcesy - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Film z udziałem Joanny Kulig i Tomasza Kota jest polskim kandydatem do Oscara, został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i Złotymi Lwami na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest też na liście osiemdziesięciu produkcji, które powalczą o nominacje do Złotych Globów, a zagraniczne media (m.in. magazyn "Empire") uznały "Zimną wojnę" za jeden z najlepszych filmów tego roku. Teraz pora na kolejny sukces. Film Pawła Pawlikowskiego zdobył pierwszą Europejską Nagrodę Filmową za montaż

"Zimna wojna" z europejskim Oscarem za montaż

O przyznaniu pierwszego „europejskiego Oscara” zdecydowała ośmioosobowa komisja, w skład której weszli uznani filmowcy: Luca Bigazzi, Dasza Daniłowa, Dadi Einarsson, Mattias Eklund, Marcelle Genovese, Malina Ionescu, Monica Rottmeyer i Christopher Slaski. W swoim uzasadnieniu jurorzy podkreślili wagę montażu w prowadzonej w filmie narracji oraz jej walory artystyczne.

- Montaż „Zimnej wojny” jest znaczący i emocjonalny, niemal poetycki, co podkreśla zmysłowość opowiadanej historii. Montażysta z wyczuciem prowadzi bohaterów, ukazując ich izolację od siebie, fragmentaryczność ich relacji i niemożność bycia razem – czytamy w uzasadnieniu jury.

Nagrodę za montaż otrzyma Jarosław Kamiński, który pracował m.in. przy takich filmach jak oscarowa "Ida", "Pokłosie" czy "Jesteś bogiem". Na co dzień jest wykładowcą w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jury 31. Europejskiej Nagrody Filmowej wyróżniło także innych twórców: nagrodę dla najlepszego autora zdjęć otrzymał Martin Otterbeck ("Utoya - 22 lipca") oraz kostiumograf Massimo Cantini Parrini ("Dogman").

"Zimna wojna": wszystkie nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej

Czy "Zimna wojna" zdobędzie kolejne nagrody EFA 2018? Jest duża szansa, że na montażu się nie skończy. Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał bowiem nominacje we wszystkich pięciu najważniejszych kategoriach: dla najlepszej aktorki (nominowana Joanna Kulig), najlepszego aktora (Tomasz Kot), najlepszego reżysera i scenarzysty (podwójna nominacja dla Pawła Pawlikowskiego). Powalczy też o nagrodę w najważniejszej kategorii, jaką jest Film Roku. Wśród kandydatów do 31. Europejskiej Nagrody Filmowej (EFA) znalazły się również "Border" (Szwecja, reż. Ali Abbasi), "Dogman" (Francja, reż. Matteo Garrone), "Girl" (Belgia, Holandia, reż. Lukas Dhont) i "Happy as Lazarro" (Francja, Niemcy, Szwajcaria). Zwycięzcy zostaną wybrani w głosowaniu przez 3,5 tysiąca członków Europejskiej Akademii Filmowej. Nagrody EFA 2018 zostaną przyznane 15 grudnia w Sewilli. Z polskich produkcji, prócz "Zimnej wojny", na nagrodę ma szansę również film animowany "Jeszcze dzień życia", oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego. Trzymamy kciuki za kolejne dobre wieści!