"Zimna wojna" na krótkiej liście do Oscara

Choć zabrakło nominacji do Złotych Globów, "Zimna wojna" ma coraz większe szanse w oscarowym wyścigu. Film Pawła Pawlikowskiego właśnie znalazł się na tzw. krótkiej liście wśród 9 innych nieanglojęzycznych filmów typowanych przez Amerykańską Akademię Filmową do Oscarów 2019. Wśród głównych konkurentów "Zimnej wojny" jest też nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji "Roma" Alfonso Cuarona, duńscy "Winni" Gustava Moellera, niemiecki "Work without Author" Floriana Henckela Von Donnersmarcka, "Kafarnaum" libańskiej reżyserki Nadine Labaki, japoński film "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy, południowokoreańskie "Płomienie" Lee Chang-Donga czy "Sny wędrownych ptaków" Cristiny Gallego, które są kolumbijskim kandydatem do Oscara. Na oscarowej "krótkiej liście" we wszystkich kategoriach znalazło się łącznie 101 filmów.

"Zimna wojna" powtórzy sukces "Idy"?

Wszystko wskazuje na to, że film Pawła Pawlikowskiego ma spore szanse w batalii o Oscary 2019. Paweł Pawlikowski ma już na swoim koncie jedną statuetkę za "Idę" z 2014 roku. W ubiegły weekend otrzymał też nagrodę dla najlepszego europejskiego reżysera. Europejskimi Oscarami uhonorowano też Joannę Kulig (najlepsza europejska aktorka), a "Zimna wojna" otrzymała Europejską Nagrodę Filmową w najważniejszej kategorii - Film Roku. Film z udziałem Joanny Kulig i Tomasza Kota został także nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i Złotymi Lwami na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Oscary 2019: szansę na statuetkę ma nie tylko "Zimna wojna"

Na shortliście znalazła się jeszcze jedna polska produkcja. Szansę na Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny" ma również Anna Zamecka za "Komunię", która jest jej reżyserskim debiutem. Historia nastoletniej Oli, która przygotowuje do pierwszej komunii swojego autystycznego brata została już wyróżniona Nagrodą Tygodnia Krytyki w Locarno I oraz Europejską Nagrodą Filmową w 2017 roku za najlepszy film dokumentalny. Z "Komunią" Zameckiej rywalizuje 14 innych produkcji, m.in. "Jutro albo pojutrze" Binga Liu, które zostało docenione na festiwalu filmowym w Sundance dla najlepszego młodego twórcy. Finalne nominacje do Oscarów 2019 poznamy 22 stycznia. Gala rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego. Będzie to 91. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej