"Zimna wojna" walczy o Złote Globy 2019

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego jako pierwszy polski film ma szansę na Złote Globy 2019. Do tej pory żaden film z naszego kraju nie zdobył tej prestiżowej nagrody. W 2014 roku film "Ida", również w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, walczył o Złoty Glob, ale niestety wtedy się nie udało zdobyć tej nagrody. 

Film "Zimna wojna" znalazł się na liście 80 produkcji, które powalczą o nominacje do Złotych Globów w kategorii najlepszy film zagraniczny. Regulamin zakłada, że tylko jeden film z danego kraju może stanąć do walki o Złote Globy. To całkowicie inaczej niż w przypadku Oscarów.

Film "Zimna wojna" zmierzy się z takimi tytułami jak meksykańska "Roma" Alfonso Cuarona, duński laureat z Sundance "Winny" czy japoński zdobywca Złotej Palmy "Shoplifters".

Nominacje do Złotych Globów 2019 zostaną ogłoszone 6 grudnia 2018 roku, natomiast ceremonia rozdania odbędzie się 6 stycznia 2019 roku.

"Zimna wojna" powalczy o dwie najważniejsze nagrody filmowe

Jakiś czas temu pisałyśmy, że "Zimna wojna" jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film z udziałem Joanny Kulig i Tomasza Kota ma już za sobą sukces na festiwalu w Cannes oraz ostatnio na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie został nagrodzony Złotymi Lwami. Po sukcesie w Cannes o filmie "Zimna wojna" rozpisywały się gazety na całym świecie. Film zdobywał po kolei najlepsze recenzje w prestiżowych magazynach.

Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” został niedawno nominowany do British Independent Film Awards (nagród niezależnego kina brytyjskiego) w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Niezależny i będzie konkurować z czterema innymi filmami: „Kafarnaum” (reż. Nadine Labaki, USA, Liban), „The Rider” (reż. Chloé Zhao, USA), „Roma” (reż. Alfonso Cuarón, Meksyk, USA) i „Shoplifters” (reż. Hirokazu Koreeda, Japonia).

Teraz mocno trzymamy kciuki, żeby "Zimna wojna" zdobyła nominację do Złotych Globów 2019, no i oczywiście wygrała.

Film "Zimna wojna" jest obecnie wyświetlany w kilku krajach, a w grudniu trafi na ekrany amerykańskich kin. Historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie mogą bez siebie żyć, a jednocześnie nie potrafią być razem w czasach stalinowskiej Polski i powojennej Europy lat 50. i 60. XX wieku, oczarowała miliony widzów, a Joanna Kulig i Tomasz Kot po tym filmie są aktorami, których nazwiska są znane na całym świecie.

Mocno trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że "Zimnej wojny" po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii zdobędzie nagrodę Złote Globy 2019.