Nowy film na podstawie książki Olgi Tokarczuk

Powstanie nowy film na podstawie książki Olgi Tokarczuk. Film "Zima pod znakiem wrony" będzie inspirowany opowiadaniem "Profesor Andrews w Warszawie" i wyreżyseruje go Kasia Adamik

Jak informuje Instytut Książki, nowy film na podstawie książki Olgi Tokarczuk będzie koprodukcją polsko-niemiecko-szwedzką, a autorką scenariusza jest Sandra Buchta.

Opowiadanie Olgi Tokarczuk „Profesor Andrews w Warszawie”, które po raz pierwszy ukazało się w 1998 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”, opowiada historię profesora psychiatrii z Anglii, który 12 grudnia 1981 roku przyjeżdża do Warszawy na konferencję. W nocy zostaje wprowadzony stan wojenny, a na ulicę wjeżdżają czołgi. Profesor jest pozostawiony sam sobie.

Opowiadanie to weszło potem do tomu „Gra na wielu bębenkach”, którego pierwsze wydanie ukazało się w 2002 roku.

Ta nowela zawsze była dla mnie bliska. W niej przenikają się różne gatunki: szpiegowski thriller, surrealistyczny, kafkowski dramat, ale są też elementy komedii - mówi Kasia Adamik w rozmowie z „Wyborczą”.

Przeczytaj także: "Czy nie jest tak, że świat przed wirusem był nienormalny?" Te słowa Olgi Tokarczuk zostają w pamięci

Kto zagra w filmie "Zima pod znakiem wrony" i kiedy premiera?

Jak na razie nie podana, kogo zobaczymy na ekranie w filmie "Zima pod znakiem wrony". Wiadomo, że prowadzone są rozmowy z Jasonem Isaacsem, którego doskonale znamy z roli Lucjusza Malfoya w filmach o Harrym Potterze.

Zdjęcia do filmu zaplanowane są na jesień 2021 roku. Mamy nadzieję, że sytuacja związana z pandemią nie pokrzyżuje planów produkcji, ponieważ nie możemy doczekać się efektu końcowego.

Przypomnijmy, że to kolejne dzieło Olgi Tokarczuk, które trafi na ekrany. Na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" z 2009 roku, powstał film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, przy którym pracowała również Kasia Adamik.

Przeczytaj także: Niezwykły egzemplarz "Zgubionej duszy" Olgi Tokarczuk z "pandemicznym" wpisem