Ta czynność pojawia się niezależnie od nas. Najczęściej wtedy, gdy jesteś zmęczony i śpiący. Ziewanie dotyczy każdego człowieka, a nawet większości zwierząt. Czy wiesz, że ten gest może mieć w sobie symboliczne znaczenie i wróżbę na przyszłość? Wszystko tłumaczą nam ludowe przesądy. Ziewasz w ten sposób? Nic dziwnego, że ściągasz problemy i pecha. Dowiedz się o szczegółach poniżej.

Jaki sposób ziewania ściąga problemy i pecha?

Wiele codziennych gestów i czynności wydaje się zupełnie niewinna. Okazuje się jedna, że wszystko, co robimy, wiążę się w pewien sposób z przesądem. Tak samo jest z prozaiczną czynnością, jaką jest ziewanie. Zazwyczaj przy ziewaniu zasłaniamy usta ze względu na kulturę osobistą i higienę, ale ten gest ma o wiele ważniejsze znaczenie. Według wierzeń ludowych ziewanie z otwartymi ustami sprawiało, że ktoś mógł policzyć ci zęby i tym samym rzucić klątwę. Przesądy wspominają też, że gdy ziewasz z otwartymi ustami, może uciec dusza, a do ciała wnikną złe duchy. Tym samym jeżeli ziewasz w ten sposób, ściągasz problemy i pecha. Usta uważano za bramę duszy oraz rozumu, a przy przeciągłym ziewaniu możemy je łatwo stracić. Przez usta może nawiedzić nas demon, który sprowadzi na nasze życie same problemy, nieszczęście i smutki.

Co zrobić, gdy nieuważnie ziewałeś z otwartymi ustami? Podobno ratunkiem na odegnanie pecha i złych duchów jest tylko przepłukanie ust wodą z solą. W ten sposób można wygonić z ust symbol negatywnej energii. Co jeszcze może oznaczać ziewanie?

Zobacz też:

Inne przesądy o ziewaniu

Tam, gdzie są ludzie, jest i ziewanie. Niemal każda kultura ma co powiedzenia coś na temat symbolu senności. Istnieje wiele przesądów o ziewaniu, które mają czasem zadziwiające znaczenie. Niektóre mogą nas naprawdę zaskoczyć. Oto wybrane przesądy o ziewaniu:

  • W Grecji częste ziewanie nie wiąże się tylko z niewyspaniem. Podobno to wyraźny skutek złego oka, czyli klątwy. Wieczne ziewanie należy odczynić rytuałami i noszeniem biżuterii z niebieskim okiem.
  • W słowiańskich wierzeniach ziewanie nie było oznaką zmęczenia, a niebezpieczeństwa. Dawało sygnał, że wokół takiego człowieka krążą złe duchy i należy być czujnym. 
  • W Chinach wierzy się, że ziewanie to wołanie o pomoc boskich istot. Chociaż to pozytywny znak, należy zaproponować takiej osobie nasze wsparcie.
  • W krajach wschodnich uważa się ziewanie za oznakę próby ucieczki duszy z ciała. Zasłonięcie ust ma blokować jej drogę wyjścia. Może też stanowić sygnał, że dana osoba jest pod wpływem wampira energetycznego.
  • W Afryce wierzono, że ziewanie sprawia, że złe duchy opuszczają ciało. Dlatego nie powinno się dokładnie zasłaniać ust, a raczej jedynie odwrócić się lub zasłonić.

Ponadto zjawisko "zarażania" ziewaniem uznaje się czasem za coś, co pojawia się tylko w gronie bliskich sobie osób, które darzą się sympatią. Czy to prawda? A w jaki przesąd o ziewaniu ty wierzysz? Daj nam o tym znać w komentarzu na naszych mediach społecznościowych.

Sprawdź także:

Zobacz także: