Zielony Księżyc jest bardzo zagadkową sprawą. Niepodważalnym faktem jest to, że Srebrny Glob wpływa na to, co dzieje się na Ziemi. Za jego sprawą następują zmiany poziomu wód, a fazy lunarne oddziałują na człowieka i jego samopoczucie. Jednak samego zjawiska zielonego Księżyca nie sposób wytłumaczyć w prosty sposób. Kiedy jest zielony Księżyc i czy w ogóle można zaobserwować takie zjawisko na niebie? 

Kiedy jest zielony Księżyc? 

Zielony Księżyc występuje w bardzo specyficznych okolicznościach. Naturalny satelita Ziemi może przybierać lekko zielone zabarwienie z powodu erupcji wulkanu lub ogromnego pożaru lasu. Gdy wulkaniczne pyły i gazy są obecne w atmosferze, światło odbite przez Księżyc może jawić się jako zielonkawe lub niebieskie. Ostatni raz miało to miejsce 27 sierpnia 1883 roku podczas erupcji wulkanu Krakatau – wówczas na niebie pojawił się zielony Księżyc. Nie jest to jednak coś, co występuje cyklicznie i jest związane z ruchem planet. 

Zielony Księżyc: czy istnieje? 

Zielony Księżyc jest bezpośrednio związany z tym, co dzieje się na Ziemi. To konsekwencja zjawisk występujących w przyrodzie. To, że można zaobserwować naturalnego satelitę Ziemi w odcieniu zieleni raz na kilkaset lat z powodu ruchu planet, jest miejską legendą. Pojawiła się ona kilka lat temu i obiegła cały świat. Pierwsze wzmianki o zielonym Księżycu pochodzą z 2016 roku. Jeden z użytkowników internetu napisał wówczas, że zmiana koloru Księżyca na zielony jest związana z ułożeniem na niebie Ziemi i Urana. Niewiele osób uwierzyło w jej prawdziwość. Badacze zajmujący się ciałami niebieskimi również nie potwierdzili słuszności tezy o zielonym Księżycu. 

Do zielonego koloru nawiązuje jedna z nazw pełni Księżyca. Dokładnie chodzi o Pełnię Zielonej Kukurydzy. Jest to pełnia, która pojawia się na niebie w sierpniu. Określenie to nie ma jednak nic wspólnego z kolorem Księżyca. Dotyczy to indiańskich wierzeń oraz ich opisu świata na podstawie praw rządzących naturą. Zielony kolor w nazwie pełni miał tu nawiązywać do stanu upraw kukurydzy o tej porze roku. Plony były jeszcze niedojrzała i przybierały zielonkawy odcień. 

Zobacz też: 

Inne nazwy tej pełni Księżyca to: 

Zobacz także:

  • Czerwona Pełnia 
  • Zbożowa Pełnia 
  • Pełnia Księżyca Jesiotrów
  • Księżyc Jesiotra 
  • Księżyc Zboża

Zielony promień: czym jest i kiedy można go zobaczyć? 

Chociaż zielony Księżyc pojawia się w bardzo specyficznych okolicznościach, jest inne zjawisko, które można zaobserwować na niebie i przybiera właśnie ten kolor. Chodzi o zielony promień. Jest to związane z załamywaniem się światła w warstwie gazowej, czyli atmosferze. Zielony błysk trwa niebywale krótko. To niesamowite zjawisko atmosferyczne można zaobserwować z każdego miejsca na świecie. Wystarczy patrzeć się na horyzont podczas wschodu lub zachodu Słońca. W tych miejscach promień świetlny jest zakrzywiony i dlatego przez kilka sekund widoczny będzie zielony błysk. 

Co oznacza zielony Księżyc? 

Zielony Księżyc może mieć też inne znaczenie i odnosić się do przestrzeni związanej ze sztuką i literaturą. To mistyczny symbol, który został wykorzystany już niejednokrotnie w legendach i przepowiedniach. Zielony Księżyc to też tytuł książki, której autorem jest Przemek Opłocki. Jest to fikcja literacka, zaś Księżyc skąpany w zieleni stanowi tam narratora, który przygląda się losom żyjącego na marginesie społecznym mężczyzny.  

Po symbol Księżyca zabarwionego na zielono sięgali też inni twórcy, a także magowie i starożytni szamani. Zielony kolor najczęściej kojarzony jest z tajemnicą, nadzieją, odrodzeniem i nową szansą. W negatywnej odsłonie może zaś odnosić się do zazdrości i zawiści. Zielone świece są wykorzystywane do odprawiania magicznych rytuałów związanych z uzdrowieniem, wsparciem w finansach. Zaś sam Księżyc w astrologii kojarzony jest z żeńską energią. Wskazuje na sferę emocji i duchowości. Jest widoczny o zmroku, dlatego przypisuje mu się magiczne działanie. Jest silnie powiązany ze sferą snu i marzeń.   

Zobacz też: 

W wielu opowieściach i legendach zielony Księżyc występował w alegorycznej postaci i miał symbolizować nadejście nowych czasów oraz wielkie, przełomowe zmiany. Wraz z rozbłyskiem zielonego światła na ziemi miały rozpoczynać się niespotykane dotąd zjawiska. Księżyc odpowiedzialny za intuicję oraz uczucia miał dodawać odwagi i wspierać duchową przemianę.