Zespół przewlekłego zmęczenia jest coraz częstszy w dzisiejszych czasach. Mamy często stresujący tryb życia, dużo pracy i mało czasu na relaks. Kiedy w końcu przychodzi weekend rzucamy się w wir prac domowych i tak naprawdę nie umiemy już odpoczywać. Jeśli od dłuższego czasu odczuwamy więc ciągłe zmęczenie możemy mieć do czynienia właśnie z zespołem przewlekłego zmęczenia.
Pojawia się ono często w wyniku niedoleczonych infekcji np. przechodzonego przeziębienia, a także nieodpowiedniego odżywiania się. Jeśli w naszej diecie za mało jest białka, żelaza, węglowodanów oraz witaminy D, C oraz tych z grupy B co często ma miejsce przy odchudzaniu się to możemy czuć znużenie.
Jeśli zmęczenie takie trwa kilka miesięcy powinniśmy zrobić podstawowe badania i skonsultować je z lekarzem. Po wykluczeniu innych chorób być może zaleci nam odpowiednią dietę, a przede wszystkim odpoczynek.
Osoby nie potrafiące się zrelaksować powinny pomyśleć o psychoterapii. Nie jest ona wcale taka groźna jak się wydaje, a przynosi ogromne korzyści. Wypoczęte ciało i umysł daje nam energie do działania. Trzeba przy tym pamiętać o zdrowej, zrównoważonej diecie, odpowiedniej ilości snu i weekendowym relaksie, przynajmniej jeden dzień w tygodniu.