Żel do mycia twarzy bez SLS - jak nie podrażnić wrażliwej skóry?

Oczyszczanie twarzy to niby prosta sprawa, ale większość z nas niestety nie robi tego jak należy. Chcąc dokładnie oczyścić twarz często stosujemy zbyt agresywne środki myjące, które przesuszają skórę i uszkadzają jej naturalną barierę ochronną. Z kolei stosując łagodniejsze kosmetyki, często nie domywamy zanieczyszczeń, pozostawiając na skórze resztki makijażu i sebum. A stąd już prosta droga do zapchanych porów, zaskórników i wyprysków. By tego uniknąć warto postawić na produkty, które nie zrobią skórze krzywdy, ale skutecznie uporają się z zanieczyszczeniami.

Kluczem do sukcesu jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Najdelikatniejsze - i jednocześnie bardzo skuteczne - polega na umyciu skóry olejkiem, a następnie łagodnym żelem lub emulsją. Olej bardzo skutecznie przyciąga tłuste cząsteczki, czyli makijaż, nadmiar sebum i wszystko to, co się do nich w ciągu dnia przyklei. W tej metodzie nie może jednak zabraknąć drugiego kroku, jakim jest zmycie oleju ze skóry - i tu właśnie zaczynają się schody. Większość preparatów myjących niestety zawiera siarczany lub substancje o podobnym działaniu, które mogą się okazać zabójcze dla wrażliwej skóry. Na szczęście na rynku są też dostępne żele do mycia twarzy bez silnych detergentów. Oto kilka z nich.

Żel do mycia twarzy do cery mieszanej Elfa

Delikatny do mycia twarzy Grown Alchemist

Żel do mycia twarzy bez SLS - najlepsze produkty dla wrażliwej skóry

Szukając łagodnych środków myjących, zwróć uwagę na skład. Szukaj produktów pozbawionych siarczanów (SLS i SLES) - zamiast nich w składzie powinny się znaleźć łagodne detergenty. Taką rolę świetnie spełniają niejonowe substancje powierzchniowo czynne, np. glukozyd kokosowy (Coco Glucoside), laurylowy (Lauryl Glucoside) czy decylowy (Decyl Glucoside). 

Żel do mycia twarzy Derma Eco Woman

Żel do mycia twarzy Cetaphil Gentle Exfoliating Cleanser

Żel do mycia twarzy czy emulsja?

Jeśli nie jesteś zwolenniczką żelowej formuły, wybierz mleczko lub emulsję oczyszczającą. W przeciwieństwie do żelu, ten rodzaj preparatów z reguły w ogóle się nie pieni, więc oczyszczanie jest jeszcze łagodniejsze. Pamiętaj tylko, żeby nie używać tych kosmetyków jak płynu do demakijażu. Częstym błędem jest nakładanie mleczka na wacik, tymczasem trzeba je potraktować jak żel lub inny kosmetyk oczyszczający - i nałożyć na wilgotną skórę, a następnie spłukać. Emulsja dobrze sprawdzi się także w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy.

Emulsja do mycia twarzy Veoli Botanica Make It Clear

Emulsja do mycia twarzy do cery wrażliwej Elfa

Balsam zamiast żelu do mycia twarzy

To jeszcze jedna opcja dla wrażliwców. Stosunkowo nowa, choć producenci kosmetyków zdążyli już z powodzeniem wprowadzić na rynek sporo preparatów tego typu. Balsam do mycia twarzy poniekąd łączy funkcję olejku i żelu oczyszczającego. To nie do końca "dwa w jednym", ale jest to z pewnością bardzo łagodny sposób mycia, dedykowany zwłaszcza posiadaczkom suchej skóry.

Krem do demakijażu Dr Hanuschka Cleansing Cream

Krem głęboko oczyszczający Gentle Deep Pore Cleanser Instituth Esthederm