Zacznijmy od podstaw, czyli zasady mycia zębów.

Podstawowe zasady mycia zębów

1. Mycie zębów powinno trwać nie krócej niż 2 minuty. Zerknij na zegarek, żeby sprawdzić, czy rzeczywiście tak długo myjesz zęby. Dla dzieci wymyślono małe klepsydry odmierzające czas mycia. Kupisz je w drogeriach.

2. Higiena jamy ustnej to również konieczność szczotkowania obszarów, do których trudno dotrzeć. Pomoże Ci w tym nitka do zębów, która zapobiegnie powstawaniu próchnicy w obszarach między zębami.

3. Nie zapominaj o szczotkowaniu języka! Wiele szczoteczek ma specjalne końcówki, które ułatwią ci zadanie.

4. Jak często myć zęby? Szczotkuj je co najmniej dwa razy dziennie. Pierwszy raz umyj zęby rano przed pierwszym posiłkiem. Dzięki temu pozbędziesz się płytki nazębnej, która nagromadziła się w nocy.

5. Warto sięgnąć po antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej. Preparat ogranicza ilość bakterii i płytki nazębnej. Chroni przed chorobami dziąseł.

6. Nie zapominaj o regularnej wymianie szczoteczki do zębów. Jej włókna się zużywają, więc zarówno zwykłą szczoteczkę, jak i główki szczoteczki elektrycznej należy wymieniać co trzy miesiące.

Zobacz także:

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Szczoteczki do zębów dzielimy na manualne i elektryczne. Szczoteczka elektryczna może być soniczna i obrotowa.

Szczoteczki soniczne

Wykorzystują technologie fal dźwiękowych, które zapewniają skuteczne i dogłębne usunięcie płytki nazębnej z zębów i powierzchni międzyzębowej, kieszeni dziąsłowej oraz szczeliny przydziąsłowej. Technologia fal dźwiękowych wprawia włosie szczoteczki sonicznej w ruch wymiatający, który jest zdrowy i bezpieczny dla dziąseł.

Szczoteczki soniczne są odpowiednie do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Ich głównymi zaletami jest ruch wymiatający włosia oraz technologia soniczna, zapewniająca skuteczniejsze szczotkowanie. Szczotkowanie zębów szczoteczką soniczną zapewnia dogłębne oczyszczenie oraz usuwanie przebarwień i uporczywych osadów zgromadzonych na powierzchni szkliwa, przywracając tak zębom naturalną biel. Zapewniają one również odpowiednią stymulację i masaż dla dziąseł, polepszając tym ich zdrowie i ogólną kondycję.

Elektryczna szczoteczka do zębów Philips Sonicare FlexCare dostarczy najlepszej ochrony twoim zębom. Zostało udowodnione klinicznie, że poprawia ona stan dziąseł już po dwóch tygodniach. Dzięki trzem reżimom czyszczenia jest odpowiednia dla każdego. Ponadto istnieje możliwość ustawienia intensywności czyszczenia. Elektryczna szczoteczka do zębów Philips Sonicare EasyClean usuwa dwa razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, a jednocześnie przyczynia sie do wybielania zębów i usuwania przebarwień. Podstawowe nawyki higieniczne należy wpajać już od najmłodszych lat, dlatego została stworzona elektryczna szczoteczka dla dzieci Philips Sonicare For Kids. Mogą jej używać dzieci już od 4. roku życia. Dzięki funkcji KidPacer, dzieci zdobędą nawyk szczotkowania oraz nauczą się, jak długo powinno trwać, by dało najlepsze rezultaty.

Szczoteczki obrotowe

Mechanizm szczoteczek obrotowych wprawia w ruch główkę, generując ruchy oscylacyjno-rotacyjne w połączeniu z pulsacjami. Szczoteczki obrotowe usuwają osad i płytkę nazębną poprzez mechaniczne ścieranie, zapewniając tak wysoką jakość szczotkowania zębów. Różnorodne tryby pozwalają również na dopasowanie intensywności szczotkowania do indywidualnych potrzeb.

Szczoteczki elektryczne intensywnie usuwają płytkę nazębną, masują dziąsła i zapewniają bezpieczne mycie zębów nawet u najmłodszych dzieci, dzięki możliwości ustawienia różnych poziomów częstotliwości drgań czy ruchów rotacyjnych szczoteczki. Wiele szczoteczek obrotowych posiada również przydatne opcje jak funkcję łagodnego startu lub czujnik nacisku, które chronią dziąsła przed podrażnieniami. Regularne stosowanie szczoteczki elektrycznej przywraca zębom naturalną biel, zapewnia uczucie dokładnie wyszczotkowanych zębów oraz zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy i chorób przyzębia.

Szczoteczki manualne mimo największej popularności mają wiele wad. Ze względu na poleganie w 100% na sile naszych rąk, częstotliwość ruchów nie jest wystarczająca aby umożliwić skuteczne usunięcie płytki nazębnej.  Szczoteczki manualne nie są też w pełni skuteczne w przypadku usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych oraz tych znajdujących się w trudno dostępnych częściach jamy ustnej. Jaki jest tego efekt? Płytka nazębna gromadzi się stopniowo, co z czasem prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, próchnicy lub pojawiania się innych problemów stomatologicznych.

Jak wybrać odpowiednia pastę do zębów?

Pasta do zębów odgrywa bardzo ważną rolę w higienie jamy ustnej, jest kluczowa dla zdrowia zębów i dziąseł, pomaga również zachować świeży oddech – pod warunkiem, że jest odpowiednia dobrana. Czym więc warto się kierować przy jej wyborze?

1.    Zawartość fluoru

Fluor jest kluczowym składnikiem pasty do zębów. Związki fluoru najczęściej występujące w pastach to fluorek sodu, monofluorofosforan sodu i aminofluorki. Ilość fluoru w pastach do użytku domowego dla osoby dorosłej powinna wynosić 1000-1500 ppm. Fluor wykazuje działanie przeciwpróchnicze i ochronne dla szkliwa, remineralizuje zęby oraz redukuje zdolność bakterii do wytwarzania kwasów. Mimo tych zalet, wiele osób wciąż obawia się, że może nie być on obojętny dla naszego organizmu.
Jednak ilość fluoru w pastach do zębów jest śladowa i całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu, pod warunkiem, że stosujemy ją w odpowiedniej ilości i zgodnie z przeznaczeniem tzn. wypluwamy resztki pasty, a nie połykamy.

2.    Zawartość składników naturalnych

Jeśli mimo wszystko zależy nam, by szczotkować zęby pastą bez fluorków, to z powodzeniem znajdziemy skuteczne pasty do zębów ze składnikami pochodzenia naturalnego m.in. olejkami, ekstraktami z roślin czy wyciągami ziołowymi, np. z drzewa herbacianego, szałwii, rumianku, miodli indyjskiej, kokosa, sokiem aloesowym, ksylitolem, a nawet tzw. pasty wegańskie czy organiczne np. z certyfikatami ekologicznymi. Z zasady nie powinny zawierać sztucznych środków konserwujących, parabenów, laurylosiarczanu sodu czy sztucznych barwników, a nawet mentolu. Ważne jednak, by w ich składzie znalazły się substancje korzystne dla zdrowia zębów i dziąseł, miały zdolność likwidowania płytki bakteryjnej, działanie antybakteryjne oraz antygrzybicze, a przy tym zapewniały świeży oddech.

3.    Pasta dla alergika

Nie każda pasta będzie odpowiednia dla alergika. Znajomość składu pasty będzie cenną informacją. Nie każdy wie, że konkretne dodatki smakowe, aromaty, a nawet olejki eteryczne u niektórych mogą wywołać uczulenie i objawy alergiczne takie jak zaczerwienione, pękające kąciki ust, spierzchnięte wargi oraz zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej. Jeśli obserwujemy u siebie takie symptomy, to znak, że jakiś składnik pasty może nam nie służyć. Wtedy zmieńmy pastę oraz unikajmy m.in. tych z dodatkiem kokamidopropylobetainy (CAPB) oraz laurylosiarczanu sodu (SLS), są to najbardziej alergizujące składniki. SLS to detergent dodawany do past w celu lepszego spienienia, ale badania sugerują, że może podrażniać śluzówki i zwiększać ryzyko owrzodzeń jamy ustnej.
Co więcej, uczulać mogą nawet naturalne olejki, np. cynamonowy, miętowy, a także substancje pochodzenia pszczelego dodawane do past. Dlatego szukajmy past hipoalergicznych, o możliwie naturalnym i krótkim składzie. Metodą prób i błędów – znajdziemy tę idealną dla siebie i swojej rodziny.

4.    Pasty na konkretny problem stomatologiczny

Jeśli cierpimy na konkretny problem stomatologiczny, to powinniśmy wybrać pastę, która spełni nasze indywidualne potrzeby w zakresie higieny jamy ustnej. W sklepach, czy aptekach znajdziemy m.in. pasty dedykowane dzieciom lub dorosłym, pasty dla osób z konkretnym problemem stomatologicznym np. nadwrażliwością zębów, erozją szkliwa, nieświeżym oddechem, krwawieniem dziąseł czy paradontozą. Są także pasty specjalne dla osób z implantami stomatologicznymi, noszących protezy lub aparaty ortodontyczne, pasty wybielające czy skierowane do palaczy..

5.    Pasty wybielające

Częstym składnikiem klasycznej pasty są krzemionki o właściwościach abrazyjnych, czyli ściernych, które mają za zadanie usuwać mechanicznie powierzchowne osady z zębów. W pastach wybielających znajdziemy również np. węgiel aktywny, sól morską, glinkę białą czy sodę oczyszczoną, jednak ich działanie bazuje głównie na efekcie ściernym mikroskopijnych drobinek. Substancje te nie wnikają w szkliwo docierając do głębokich przebarwień, dlatego nie wybielą, a co najwyżej usuną powierzchowne naloty z kawy czy herbaty. Pasty na przebarwienia zębowe mogą zawierać także enzymy roślinne (np. bromelinę pozyskaną z ananasa), które zamiast ścierać, delikatnie rozpuszczają osady.
Jednak ze względu na dodatek drobinek należy je stosować z rozwagą, aby nie uszkodzić sobie szkliwa. Mogą też pogłębić problem nadwrażliwości zębów. Przed zakupem pasty wybielającej warto doradzić się stomatologa, dzięki czemu unikniemy potencjalnych  podrażnień.