Stare porady stosowane przez pokolenia nieraz wskazują nam, co robić w domu i jego otoczeniu, by rozwiązać każdy problem. Szczególną popularnością cieszą się porady ogrodnicze i te w sprawach porządków. Ich mądrość zawiera w sobie doświadczenie wielu dziesiątek, a nawet setek lat, warto więc z nich skorzystać. Jedna z ciekawych porad pochodzi ze starego notesu ogrodnika: pod żadnym pozorem nie rób tego 19 września. Podobno nie można wtedy wykonywać żadnych znaczących prac. Inaczej pech murowany. Sprawdź szczegóły poniżej.

Nie rób tego 19 września – porada ze starego notesu ogrodnika

Sprawdzone porady ogrodnicze od doświadczonych seniorów prezentowaliśmy już wcześniej. Zgodnie z nimi nie powinno się sadzić kapusty w czwartki, a ogórki najlepiej siać przed pełnią Księżyca. Choć takie rady wydają się dziwne, obie często się sprawdzają. Kolejna z nich dotyczy dokładnie dnia 19 września. Ma on spore znaczenie dla plonów rolnych, ale nie tylko.

W starym notesie ogrodnika odczytujemy, że 19 września zakazane są wszelkie prace ogrodowe. Tego dnia nie należy m.in.:

  • sadzić nowych roślin,
  • wyrywać chwastów,
  • zbierać plonów,
  • przeprowadzać przycinania i regulowania roślin,
  • kopać w ziemi i robić porządków.

Zgodnie z poradami ze starego notesu ogrodnika dozwolone jest tylko umiarkowane i niezbędne podlewanie. Zbieranie warzyw czy owoców należy przełożyć na inny dzień, chyba że spadły już one z gałęzi i leżą na ziemi. To jedyne wyjątki z tej reguły. Wszelkie prace w ziemi i z roślinami nie tylko wpływają na nie negatywnie, ale także przynoszą pecha ogrodnikowi, dlatego nie rób tego 19 września.

Zobacz też:

19 września nie pracuj w ogrodzie, inaczej pech murowany

Prace w ogrodzie i na działce mają przynosić pecha 19 września, dlatego najlepiej przełożyć je na inny dzień. Ale uwaga, ta informacja dotyczy także wszelkich działań związanych z przesadzaniem kwiatów i roślin doniczkowych. W starym notesie ogrodnika odczytujemy, że 19 września uważano od lat za wyjątkowo pechowy dzień dla wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet dotykanie listków roślin może wtedy wpłynąć negatywnie na jej wzrost i powodować usychanie.

Czy 19 września pecha dla się uniknąć? Wszelkie osoby, które są zmuszone do wykonania prac ogrodowych tego dnia, są narażone na pecha i straty w gospodarstwie. Podobno nie da się tego uniknąć, ale można złagodzić działanie złych mocy. Wystarczy przed wykonaniem prac oraz po ich zakończeniu wykonać kąpiel solną lub chociaż sypnąć szczyptę soli na ziemię wokół nas. 

Zobacz także:

Sprawdź także: