Zdrada w związku: kto zdradza?

Problem zdrady wśród kobiet i mężczyzn jest powszechny. Obecnie zdrady w związkach dopuszcza się zarówno jedna, jak i druga płeć. Zdradzają fizycznie i emocjonalnie. Znaczenie zdrady różni się od tego co było nią uznawane jeszcze kilkanaście lat temu, gdzie pojmowało się zdradę głównie jako akt seksualny.

Poczucie, że partner zdradza lub dopuszcza się zdrady zależy od emocjonalnej więzi jaka łączy partnerów.

Postęp społeczny i kulturowy dopuszcza w perspektywie kobiet i mężczyzn bycie w kilku relacjach naraz. Więź w takich relacjach jest znikoma i trudno mówić tu o intymności czy bliskości. Zdrada w tym przypadku przyjmuje formę wyboru bycia w tym momencie z kimś innym i nie determinuje kryzysu w związku.

Nowoczesna technologia i cyberprzestrzeń daje poczucie anonimowości i coraz częściej  wykorzystywana jest do flirtów, zwierzeń czy poszukiwań ekscytacji seksualnych. Często takie zachowania są ukrywane przed partnerem a po ich ujawnieniu są powodem do totalnej utraty zaufania.  Konsekwencje emocjonalne i psychologiczne są rozległe. Od zaprzeczenia „nic się w zasadzie nie stało”, przez obwinianie, że „to właściwie moja wina, gdybym była ładniejsza, mądrzejsza…”. Niektóre osoby skutki zdrady odczuwają jak depresje. Tracąc zainteresowanie własnym życiem, pasją. Nie cieszą się spotkaniami, które wcześniej przynosiły radość. Doświadczają tego jakby „część ich umarła”.

Zobacz też: Kryzys wieku średniego dotyka nie tylko mężczyzn?

Czy umiemy wybaczyć zdradę?

Kobiety, które kochają za bardzo mają gotowość do wybaczania mężczyznom zdrad, flirtów, zwierzania się tej drugiej, oglądania filmów erotycznych. Jak pisał Julian Tuwim w swojej piosence: „Miłość ci wszystko wybaczy, smutek zamieni ci w śmiech. Miłość tak pięknie tłumaczy Zdradę, kłamstwo i grzech”.

Kobiety kochające mimo wszystko, psychologicznie cierpią. Samoocena takiej dziewczyny po zdradzie jest tak mocno nadszarpnięta, że nie wyobrażają sobie życia oddzielnie od mężczyzny, który ją zdradził. Woli trwać w związku w którym cierpi niż stawić czoła wyzwaniu i wyjścia z krzywdzącej relacji. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc terapeutyczna, w której doświadczy, że nie nikt nie zasługuje na takie traktowanie i że może żyć inaczej, lepiej.

Zobacz też: Mikro zdradza - czym naprawdę jest i czy jest niebezpieczna dla związku?

Czym różni się zdrada u kobiet, a czym u mężczyzn?

Zaciera się również różnica między kobietą a mężczyzną dotycząca przeżywania zdrady. Po informacji o zdradzie partnera obie płcie mogą reagować złością, atakowaniem lub wycofaniem.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni próbują ratować związek w terapii par, lub poszukują pocieszenia w innych relacjach. Mężczyźni częściej zdradę tłumaczą swoją niesprawnością seksualną a kobiety własną nieatrakcyjnością fizyczną. Mają tu również znaczenie indywidualne zasoby i doświadczenia z pierwotnych relacji. Częściej kobiety zgłaszają się do specjalistów szukając pomocy w kryzysie. Warto podkreślić, że pomoc terapeutyczna w takich sytuacjach jest lecząca, pozwala podnieść się ze straty i wyznaczyć nowy cel by iść dalej.

Zobacz też: Czym jest zdrada emocjonalna?